Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2023 16:57
SDU-da “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
Mayın 19-da SDU-da “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında “Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra vətənimizin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Mükafatlandırma mərasimini universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq mövzunun aktuallığından bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Qarabağın tacı olan Şuşa xalqımız üçün müqəddəs və əziz məkandır. Şuşa sevgisi hər bir azərbaycanlının mənəvi varlığının ayrılmaz parçasıdır. Təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni və ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini və formalaşdırdığı özünəməxsus mühiti həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə əlamətdar səhifələr yazmışdır. Şuşanın ötən əsrin 70-ci illərində sürətli inkişafı Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Şəhərin inkişafına dair xüsusi qərarlar məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə qəbul edilmişdir. Həmin vaxtdan Şuşada quruculuq işləri geniş vüsət almış, mədəniyyət xadimlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Strateji mövqeyi ilə seçilən Şuşa Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzə başlamış Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən 1992-ci il mayın 8-də işğala məruz qalmışdır. İşğal dövründə şəhərdəki yüzlərlə tarix və mədəniyyət yadigarı vandalizm aktları nəticəsində dağıdılmışdır. Müzəffər Ordumuz Cənab Ali Baş Komandanımızın başçılığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu Şuşa şəhərini 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad etdi. Ermənistanın kapitulyasiyasına yol açan Şuşa qalibiyyəti xalqımızın qəhrəmanlıq ruhunun təntənəsinə çevrilərək, tariximizə Zəfər Günü kimi həkk olundu.
Qeyd edək ki, mayın 15-də Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planının icra edilməsinə əsasən “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinə start verilmişdir. Müsabiqədə iştirak etmək üçün İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsindən 24 tələbə müraciət etmişdir. Müsabiqə 3 mərhələdə həyata keçirildi. Hər mərhələdə 8 iştirakçının çıxışları dinlənildi.
Hər turun qalibləri münsiflər heyəti: İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Aynurə Yəhyayeva, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri Loğman Abdullayev, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova və Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov tərəfindən müəyyən edilmişdir.
“Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin may ayının 19-da yekunlaşan final turunda qaliblər müəyyən edildi. 740 saylı qrup tələbəsi Fərruxxanım Kərimova I yerə, 735 saylı qrup tələbəsi Aysel Orucova II yerə, 745 saylı qrup tələbəsi Elgün İsmayılov III yerə layiq görüldülər.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması həyata keçirildi. Qalib tələbələrə sertifikat və hədiyyələr təqdim edildi.
Çıxışçılar, xüsusilə münsiflər öz növbələrində tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkil olunduğuna görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Home | News | THE AWARDING CEREMONY OF THE WINNERS OF THE "BEST PRESENTATION" COMPETITION ON "KARABAKH AND SHUSHA IN MEDIEVAL SOURCES AND IN MODERN PERIOD RESEARCHES" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2023 16:57
THE AWARDING CEREMONY OF THE WINNERS OF THE "BEST PRESENTATION" COMPETITION ON "KARABAKH AND SHUSHA IN MEDIEVAL SOURCES AND IN MODERN PERIOD RESEARCHES" WAS HELD AT SSU
On May 19, SSU held an awarding ceremony for the winners of the "Best Presentation" competition on the topic "Karabakh and Shusha in Medieval sources and in modern period researches".
After the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, the dear memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
Vice-rector for Social affairs and public relations of the university associate professor Elmar Khalilov, opened the awarding ceremony and talked about the relevance of the topic. He noted that Shusha, the crown of Karabakh, is a sacred and dear place for our people. Love for Shusha is an integral part of the spiritual existence of every Azerbaijani. The city of Shusha, founded in 1752 by Karabakh khan Panahali khan, went through a rich development and played an exceptional role in the cultural and social-political life of Azerbaijan and the entire South Caucasus. This city, which always preserved its unique historical appearance and was a city with its great personalities. , wrote remarkable pages in our cultural, scientific and social chronicle thought. The rapid development of Shusha in the 70s of the last century was closely related to the name of our National Leader Heydar Aliyev. Special decisions on the development of the city were made at the initiative of the Great Leader. Since that time, construction works in Shusha have expanded, and important steps have been taken to perpetuate the memory of our cultural figures. Shusha, distinguished by its strategic position, was invaded on May 8, 1992 by the armed forces of Armenia, which started military aggression against Azerbaijan. During the occupation, hundreds of historical and cultural monuments in the city were destroyed as a result of acts of vandalism. Our victorious army, under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief, liberated the city of Shusha from occupation on November 8, 2020. The victory of Shusha, which paved the way for the capitulation of Armenia, became a celebration of the heroic spirit of our people and was engraved in our history as Victory Day.
It should be noted that on May 15, based on the implementation of the action plan related to the declaration of the city of Shusha as the "Cultural capital of the Turkic world" for 2023, the "Best Presentation" competition on the topic "Karabakh and Shusha in Medieval sources and in modern period researches" started. 24 students from the faculty of Economics and management applied to participate in the competition. The competition was held in 3 stages. At each stage, 8 participantsʾs speeches were listened to.
The winners of each round was determined by jury Aynura Yahyayeva, dean of the faculty of Economics and management, associate professor Amirkhan Isayev director of the Career and graduate employment center, associate professor Malahat Panahaliyeva, head of the department of World economy and marketing, head of the department of Finance and accounting Logman Abdullayev, head of the department of Economics associate professor Lala Mahmudova, associate professor Galib Huseynov, head of the department of Business organization and management.
Winners were determined in the final round of the "Best Presentation" competition on "Karabakh and Shusha in Medieval sources and modern period researches", which ended on May 19. Student of group No. 740 Farrukhanim Karimova the first place, student of group No. 735 Aysel Orujova the second place, student of group No. 745 Elgun Ismayilov were awarded the third place.
Then the winners were awarded. Certificates and gifts were presented to the winning students.
The speakers, especially the jury, in their turn expressed their deep gratitude to the university management for organizing the events at a high level.