SDU-nun pedaqoji təcrübə keçən tələbələri 3 saylı tam orta məktəbdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 105 illiyinə həsr olunmuş açıq dərs təşkil etdi
Mayın 24-də Sumqayıt şəhər Mətləb Quliyev adına 3 saylı tam orta məktəbdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin 4-cü kurs, 921-ci qrup tələbələrinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 105 illiyinə həsr olunmuş tədbir formatında açıq dərs keçirildi.
Tədbirdə məktəb rəhbərliyi, müəllim, şagird heyəti ilə yanaşı, SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, elmi işlər üzrə dekan müavini Törə Məmmədova, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan 3 saylı məktəbin direktoru Ülkər Çəndirli iştrakçıları salamladı, bu kimi açıq dərslərin mahiyyətini və aktuallığını qeyd edərək bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Şərqdə ilk demokratik respublika idi. Müstəqil, azad, demokratik respublika qurmaq məqsədini qarşıya qoyan AXC cəmi 23 aylıq fəaliyyəti dövründə xalqın milli mənlik şüurunu özünə qaytarıb, onun öz müqəddəratını təyin etməyə qadir olduğunu nümayiş etdirib. 1918-ci il mayın 28-də qəbul edilən “İstiqlal Bəyannaməsi"ndən də göründüyü kimi, bu möhtəşəm tarix xalqımızın müstəqillik hisslərini daha da gücləndirib. Müasir Azərbaycan Respublikası 1918-ci il mayın 28-dən 1920-ci il aprelin 28-dək mövcud olan AXC-nin hüquqi, siyasi və mənəvi varisidir.
Açıq dərsdə iştirak edən “6B” sinif şagirdləri “Xarıbülbül”, “Vətən”, “Zəfər”, “Bayraq” adlı qruplara bölünmüşdü. “Xarıbülbül” qrupu AXC-nin yaradılması, “Vətən” qrupu AXC-nin qurucuları, “Zəfər” qrupu AXC-nin ordu siyasəti, “Bayraq” qrupu AXC-nin xarici siyasəti haqqında məlumat verdilər. Daha sonra şagirdlər musiqilər ifa edib, şeirlər söylədilər.
SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək AXC-nin Azərbaycanın inkişaf tarixindəki böyük xidmətlərini vurğuladı. O, bildirdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan tarixində AXC-nin xüsusi yeri olduğunu qeyd etmiş və onun 23 aylıq fəaliyyətinə yüksək qiymət vermişdir. Ümummilli Lider 1998-ci il yanvarın 30-da AXC-nin 80 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında xüsusi Fərman imzalamışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2017-ci il mayın 16-da “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” Sərəncam imzalaması, ardınca 2018-ci il yanvarın 10-da imzaladığı başqa bir Sərəncamla 2018-ci ili “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan etməsi bu ənənənin davamı olmuşdur.

Home | News | THE STUDENTS OF SSU WHO HAD A PEDAGOGICAL EXPERIENCE ORGANIZED AN OPEN LESSON DEDICATED TO THE 105TH ANNIVERSARY OF THE AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC IN SECONDARY SCHOOL NO. 3
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2023 21:20
THE STUDENTS OF SSU WHO HAD A PEDAGOGICAL EXPERIENCE ORGANIZED AN OPEN LESSON DEDICATED TO THE 105TH ANNIVERSARY OF THE AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC IN SECONDARY SCHOOL NO. 3
On May 24, an open lesson was held in the format of an event dedicated to the 105th anniversary of the Azerbaijan People"s Republic, organized by students of the 4th year of the 921st group of the faculty of Philology of SSU, in the Matlab Guliyev secondary school No. 3, Sumgayit city.
The event was attended by the school management, teachers, student staff, associate professor Sevinj Hamzayeva, deputy dean for scientific affairs, Tore Mammadova, head of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, associate professor Buyukkhanim Eminli.
Opening the event with an introductory speech, the director of school No. 3 Ulkar Chandirli greeted the participants, noted the essence and relevance of such open lessons and stated that the Azerbaijan Democratic Republic was the first democratic republic not only in Azerbaijan, but in the entire East. APC, which aimed to establish an independent, free, democratic republic, and demonstrated that the republic was capable of determining its own destiny. As can be seen from the "Declaration of Independence" adopted on May 28, 1918, this great history strengthened our people"s feelings of independence and was the legal, political and moral successor of modern Azerbaijan.
The students of "6B" class, who participated in the open lesson, were divided into groups named "Khari Bulbul", "Veten", "Zafar", "Bayrag". ” group. The groups gave information: "Khari Bülbül" group- establishment of ADR, "Vatan" group -the founders of ADR, "Bayrag" group military policy of ADR, “Bayrag” group - foreign policy of ADR. Later, the students sang songs  and recited poems.
Associate professor Sevinj Hamzayeva, dean of the faculty of Philology of SSU, made a speech and emphasized the great services of ADR in the development history of Azerbaijan. She said that Great Leader Heydar Aliyev noted that ADR has a special place in the history of Azerbaijan and highly appreciated its 23-month activity. On January 30, 1998, the National Leader signed a special Decree on holding the 80th anniversary of the ADR. On May 16, 2017, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed the Decree "On the 100th anniversary of the Azerbaijan People"s Republic", followed by another Decree signed on January 10, 2018, declaring 2018 the "Year of the Azerbaijan People"s Republic" was a continuation of this tradition.