Ufa Dövlət Neft  Texnologiya Universitetində Azərbaycan Respublikası auditoriyasının açılış mərasimi oldu
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2023-cü  ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar olaraq keçirilən tədbirlər silsiləsindən növbəti tədbir mayın 24-də Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nın təntənəli açılış mərasimi oldu.
Auditoriyanın açılış mərasimində UDNTU-nun rektoru Oleq Baulin və universitetin professor müəllim heyəti ilə yanaşı, UDNTU-da ezamiyyətdə olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayevin rəhbərliyi ilə Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovdan ibarət nümayəndə heyəti iştrak etdilər. Həmçinin tədbirdə Başqırdıstan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Tacikistan Respublikasının rəhbər nümayəndələri, Başqırdıstanda yaşayan Azərbaycan diaspora nümayəndələri və UDNTU-da hazırda təhsil alan 20-ə yaxın azərbaycanlı tələbə iştirak etdilər. Hibrid formatda baş tutan açılış mərasiminə hazırda Azərbaycanda səfərdə olan akademik Ramil Baxtizin, ADNSU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Rafiq Camalov, SDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev və digər struktur rəhbərləri də qoşulmuşdular.
Moderator UDNTU-nun rektoru Oleq Baulin qonaqları salamlayaraq, auditoriyanın universitet üçün vacib  əhəmiyyətindən danışdı və auditoriyanın yaradılması üçün materialların əldə olunmasında yaxından köməyə görə Heydər Əliyev Mərkəzinə, Sumqayıt Dövlət Universitetinə və birbaşa iştirakına görə UDNTU-nun məzunu Əyyub Bəbirova dərin təşəkkürünü bildirdi.
Sonra söz Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvü Sabir Hacıyevə verildi. Sabir Hacıyev çıxışında bu auditoriyanın dünyada Azərbaycan ornametləri ilə bəzədilmiş mədəniyyət və incəsənətimizi tərənnüm edən ilk auditoriya olduğunu bildirərək tələbələrin belə bir mühitdə təhsil almasının əhəmiyyətini xüsusi ilə vurğuladı.
Daha sonra tədbirin əsas məruzəçisi və yeni auditoriyanın ilk çıxışçısı dosent Qafar Atayev SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdıraraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin həyat yoluna həsr olunmuş “К 100-летию oбщенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиевa” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Azərbaycan auditoriyasının açılamasını son illərdə Assosiasiya çərçivəsində həyata keçirilən sıx əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi qiymətləndirdi və SDU adından üzərində “Xarıbülbül” və milli çalğı alətlərinin rəsmi əks olunmuş lövhəni hədiyyə olaraq Oleq Baulinə təqdim etdi.
Məlumat üçün bildirək ki, auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri - Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılıb.
Qeyd edək ki,nümayəndə heyəti eyni zamanda 23 ̶ 25 may 2023-cü il tarixlərində Ufada keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq “Qaz. Neft. Texnologiya” sərgisində, UDNTU-da təşkil olunan Olimpiadada ekspert qismində  iştirak edəcək, Müstəqillik Günü münasibətilə Diasporanın təşkil etdiyi tədbirə qoşulacaqlar.

THE OPENING CEREMONY OF THE AUDITORIUM OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN WAS HELD AT UFA STATE PETROLEUM TECHNOLOGICAL UNIVERSITY
The next event from the series of events the opening ceremony "Auditorium of the Republic of Azerbaijan"held in connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, dedicated to the history and culture of Azerbaijan on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev on May 24 at the Ufa State Petroleum Technological University within the framework of the Association of Russian-Azerbaijani Universities.
At the opening ceremony of the auditorium, alongside rector of USPTU Oleg Baulin and the teaching staff of the univeristy, vice-rector of Sumgayit State University for International relations associate professor Gafar Atayev, who was on a bussiness trip to USPTU, vice-rector for General affairs Asad Mammadov, head of the department of Petrochemistry and Chemical Engineering professor Akbar Agayev, the dean of the Chemistry and biology faculty, associate professor Mahal Muradov, participated in the opening ceremony. The event was also attended by leading representatives of the Republic of Bashkortostan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Tajikistan, the Azerbaijani diaspora represantatives who were living in Bashkortostan, and about 20 Azerbaijani students currently studying at USPTU. The opening ceremony, which took place in a hybrid format, was attended by academician Ramil Bakhtizin, who was currently visiting Azerbaijan, Rafik Jamalov, vice-rector for International relations of ASOIU, associate professor Natig Talibov - vice-rector on Teaching organization and training technologies of SSU, professor Ramazan Mammadov - vice-rector for Science and innovations, on Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov, on Economic affairs Naib Hajiyev and other heads of structures also joined.
Moderator rector of USPTU Oleg Baulin welcomed the guests, spoke about the importance of the auditorium for the university and expressed his deep gratitude to the Heydar Aliyev Center, Sumgayit State University for their close help in obtaining materials for creating of the auditorium, and Ayyub Babirov, a graduater of USPTU, for his direct participation.
Then the floor was given to Sabir Hajiyev, a member of the Azerbaijan Milli Majlis, a member of the working group on Azerbaijan-Russia inter-parliamentary relations. Sabir Hajiyev stated in his speech that this auditorium was the first auditorium in the world that glorifies our culture and art, decorated with Azerbaijani ornaments, and emphasized the role of students studying in such an environment.
Later, the main speaker of the event and the first speaker of the new audience, associate professor Gafar Atayev, conveyed the greetings the rector of SSU professor Elkhan Huseynov and made a presentation on the topic "To the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev", dedicated to the rich life path of Great Leader Heydar Aliyev. The opening of the Azerbaijani auditorium was as a clear example of the close cooperation implemented within the framework of the Association in recent years, and he presented a gift on behalf of SSU a plaque with the official display of the "Khari bulbul" and national musical instruments to Oleg Baulin.
For your information, the state symbols of Azerbaijan, the legacy of Heydar Aliyev, the Association of Russian-Azerbaijani Universities, Azad Mirzajanzade's scientific school, natural resources our country, oil, climate and geography, mineral resources, science and industry, culture and art, carpet weaving, and historical monuments - Gobustan, the capital Baku, 12 plaques were created under the title of outstanding personalities who have gone down in history.
It should be noted that the delegation will also attend the 31st International Gas.Oil.Technology exhibition to be held in Ufa on May 23-25, 2023 as an expert. The Olympiad was organized by USPTU on the occasion of Independence Day.