SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümumi tarix fənni üzrə olimpiada keçirildi
Mayın 27-də SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi tarix fənni üzrə olimpiada keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Olimpiadanı SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən danışdı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində əvəzolunmaz rolundan bəhs etdi. Bildirdi ki, ictimai-siyasi həyatın bütün sahələrində böyük zirvələr fəth edən müstəqil Azərbaycanın qurucusu və banisi Heydər Əliyevin tarix və xalq qarşısında gördüyü işlərin içərisində ən misilsiz xidməti məhz dövlətçiliyin sarsılmaz əsaslarının formalaşdırılması olmuşdur. Ulu Öndərin hakimiyyətdə olduğu dövrü Azərbaycan təhsilinin sürətli yüksəliş illəri kimi tarixi yaddaşımıza daxil olduğunu qeyd edən prorektor 15 mindən çox azərbaycanlı gəncin SSRİ-nin ən nüfuzlu ali məktəblərinə oxumağa göndərildiyini, ölkəmizin gələcəyi üçün güclü kadr potensialının formalaşdırıldığını bildirdi, həmçinin təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini dosent Osman Hacıyev, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova tarix fənninin üstünlüklərindən danışaraq qeyd etdilər ki, tarix bəşəriyyətin, o cümlədən ayrı-ayrı xalqların həyatında qədim zamanlardan bu günə qədər baş vermiş ən mühüm hadisələri öyrənən elm hesab olunur. Bu mənada “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Ümumi tarix fənni üzrə keçirilən olimpiada xüsusi əhəmiyyətə malikdir.

GENERAL HISTORY OLYMPIAD WAS HELD AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF "HEYDAR ALIYEV YEAR"
On May 27, the General history olympiad dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held among students of IX-XI grades of Sumgayit city secondary schools under the organization of the department of History and its teaching methodology of the faculty of History and geography of SSU.
First, the dear memory of the Great Leader was commemorated with a minute's silence. Vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov opened the Olympiad and spoke about the importance and purpose of the Olympiad and the necessary role of National Leader Heydar Aliyev in the history of Azerbaijan. He said that Heydar Aliyev, the founder of independent Azerbaijan, who conquered great peaks in all spheres of social and political life, was the most incomparable service to history and the people. The time when the Great Leader was in power entered our historical memory as the years of rapid growth of Azerbaijani education, the vice-rector stated that more than 15,000 young Azerbaijanis were sent to study in the most prestigious universities of the USSR, the material and technical base of educational institutions was strengthened.
Then, deputy dean of the faculty of History and geography associate professor Osman Hajiyev, head of the department of History and its teaching methodology associate professor Sona Maharramova spoke about the advantages of history in the life of mankind, including individual nations, from ancient times to the present. In this sense, the General history olympiad was held in connection with the "Year of Heydar Aliyev".