Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Filologiya fakültəsinin bir qrup əməkdaşı Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə şəhid ailəsini ziyarət etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 İyun 2023 22:00
SDU-nun Filologiya fakültəsinin bir qrup əməkdaşı Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə şəhid ailəsini ziyarət etdi
1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, fakültənin Təlim və tərbiyə işləri üzrə dekan müavini Zöhrə Qafarova və tütoru Günay Alxasova 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda qəhrəmancasına şəhid olmuş Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin baş giziri şəhid Mehrab Niftəliyevin uşaqları ilə görüşdülər. Görüşdə Sevinc Həmzəyeva universitet rəhbərliyinin adından uşaqları təbrik edərək, onlara Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə hədiyyələr təqdim etdi.
Daha sonra dekan qeyd etdi ki, cənab Prezident İlham Əliyevin apardığı siyasətə uyğun olaraq, şəhid ailələrinin üzvləri, uşaqlar dövlətin hər cür diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub. O bildirdi ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətində uşaq hüquqlarının müdafiəsi prioritet istiqamətlərdəndir.
Görüş zamanı Mehrab Niftəliyevin həyat yoldaşı Vüsalə Niftəliyeva şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya dərin minnətdarlığını ifadə etdi. Həmçinin bugünkü təşkil olunmuş görüşlə bağlı SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova xüsusi təşəkkürünü bildirdi.
Qeyd edək ki, Vətən müharibəsinin ilk günündən ön cəbhədə olan Mehrab Niftəliyev Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan, Xocavənd ̶ xüsusilə Hadrut qəsəbəsi, Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə böyük qəhrəmanlıq nümunələri göstərib. Mehrab Niftəliyev 2020-ci il noyabrın 8-də Şuşada şəhadətə yüksəlib. Noyabrın 11-də Sumqayıt şəhər Şəhidlər xiyabanında torpağa tapşırılıb. Cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamları ilə ölümündən sonra “Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı” adına layiq görülüb, o cümlədən “Vətən uğrunda”, “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.

Home | News | A GROUP OF EMPLOYEES OF THE FACULTY OF PHILOLOGY OF SSU VISITED THE MARTYR'S FAMILY ON THE OCCASION OF INTERNATIONAL CHILDREN PROTECTION DAY
Yerləşdirilmə tarixi : 01 June 2023 22:00
A GROUP OF EMPLOYEES OF THE FACULTY OF PHILOLOGY OF SSU VISITED THE MARTYR'S FAMILY ON THE OCCASION OF INTERNATIONAL CHILDREN PROTECTION DAY
On the occasion of June 1 - International Children"s Day, the dean of the Philology faculty of Sumgayit State University, associate professor Sevinj Hamzayeva, associate professor Aytekin Mammadova, head of the department of Pedagogy and psychology, deputy dean of the faculty for Training and Education Zohra Gafarova, and tutor Gunay Alkhasova spoke about the liberation of our lands from occupation during the 44-day Patriotic War. They met with the children of the martyr Mehrab Niftaliyev, the chief ensign of the Special Forces, who was heroically martyred. Sevinj Hamzayeva congratulated the children on behalf of the university administration and presented them with gifts on the occasion of International Children"s Day.
Then the dean noted that in accordance with the policy of Mr. President Ilham Aliyev, the members of the families of martyrs, children are surrounded by all kinds of attention and care of the state. She stated that the protection of children"s rights is one of the priority directions in the activities of First vice-president Mehriban Aliyeva.
During the meeting, Mehrab Niftaliyev"s wife Vusala Niftaliyeva expressed her deep gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and First vice-president Mehriban  Aliyeva for their attention and care  to the families of the martyrs. She also expressed her special thanks to SSU Rector, Professor Elkhan Huseynov for today"s organized meeting.
It should be noted that Mehrab Niftaliyev, who was on the front line from the first day of the Patriotic war, showed heroism in the battles for Fuzuli, Jabrayil, Gubadli, Zangilan, Khojavand - especially Hadrut settlement and Shusha. Mehrab Niftaliyev attained martyrdom on November 8, 2020 in Shusha. On November 11, he was laid to rest in Sumgait city Martyrs" Alley. He was posthumously awarded the title of "Hero of the Patriotic War" by the Orders of Mr. President Ilham Aliyev, including medals "For the motherland", "For the liberation of Shusha", "For the liberation of Jabrayil", "For the liberation of Fuzuli".