Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 12 İyun 2023 16:02
SDU-da “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici tədbir keçirildi
İyunun 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatı və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin dəstəyi ilə “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştrakçıları salamladı və “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən maarifləndirici tədbirin məqsəd və əhəmiyyəti barədə məlumat verdi. Azərbaycanda ənənəvi olaraq hər il 18 may - 18 iyun tarixləri arasındakı müddətin ölkəmizdə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunduğunu diqqətə çatdıran prorektor sözü universitetin hüquqşünası dosent Əminə Həsənovaya verdi.
Dosent Əminə Həsənova qeyd etdi ki, insan hüquqları amilini öz əməli fəaliyyətində daim əsas meyar kimi rəhbər tutan Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il 22 fevral tarixində “İnsan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərman, həmçinin bundan irəli gələn məqsəd və vəzifələr nəzərə alınaraq, 1998-ci il 18 iyun tarixində “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalanmışdır. Azərbaycanda insan hüquqları üzrə səlahiyyətli müvəkkil təsisatının yaradılması ilə bağlı müddəalar ilk dəfə olaraq məhz bu sənədlərdə öz əksini tapmış və bunun ardınca Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili Ombudsman haqqında” 2001-ci il 28 dekabr tarixli Konstitusiya Qanunu qəbul olunmuşdur. Bu il insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyi ilk strateji sənəd olan həmin Dövlət Proqramının təsdiq edilməsindən artıq 25 il ötür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamına əsasən, həmin Dövlət Proqramının təsdiq olunduğu 18 iyun tarixi Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis edilmişdir.
Dosent Əminə Həsənova onu da qeyd etdi ki, artıq 15 ildən çoxdur, bu əlamətdar gün ölkəmizdə geniş qeyd edilir və bu müstəqil dövlətimizin insan hüquqlarına verdiyi ali dəyərin parlaq təzahürü kimi cəmiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən ənənəvi olaraq hər il mayın 18-dən iyunun 18-ə kimi ölkədə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilir. Bu isə sosial-hüquqi statusundan asılı olmayaraq, hər kəsin: şəhid ailələrinin, müharibə iştirakçılarının, əlilliyi olan şəxslərin, uşaqların, ahılların, qaçqınların, keçmiş məcburi köçkünlərin, miqrantların və əhalinin digər həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində fəaliyyəti gücləndirmək, əldə olunan uğurlar barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq, qarşıda duran vəzifələri müəyyən etmək, cəmiyyətdə hüquq düşüncəsini və hüquq mədəniyyətini inkişaf etdirmək, ayrı-seçkiliyə, korrupsiyaya, zorakılığa, zərərli vərdişlərə qarşı mübarizənin zəruriliyini diqqətə çatdırmaq məqsədinə xidmət edir.
Sonda mövzu ilə əlaqədar çıxış edən natiqlər bildirdilər ki, “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı” Ulu Öndərimiz tərəfindən təməli qoyulmuş insan hüquqları sahəsində strategiyanın məntiqi davamı və dövlətin növbəti siyasi iradəsi olmaqla, insan və vətəndaş hüquqlarının hərtərəfli həyata keçirilməsinə, onların icra mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə zəmanət verir.
Tədbir tələbələrin insan hüquq və azadlıqları ilə bağlı müxtəlif suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşdı.

AN EDUCATIONAL EVENT WAS HELD AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF "HUMAN RIGHTS MONTH"
On June 12, Sumgayit State University held an educational event within the framework of "Human Rights Month" with the support of the Student Youth Organization and the Student Trade Union Committee.
Professors and students of Sumgayit State University participated in the event.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social affairs and public relations of the university, opened the event , greeted the participants and informed about the purpose and importance of the educational event held within the framework of "Human Rights Month". Pointing out that the period between May 18 and June 18 is traditionally declared as "Human Rights Month" in our country by the initiative of the Ombudsman, the vice-rector gave the floor to the lawyer of the university, associate professor Amina Hasanova.
Docent Amina Hasanova noted that the decree "On measures in the field of ensuring Human and civil rights and freedom" issued by National Leader Heydar Aliyev on February 22, 1998, as well as the resulting taking into account the goals and tasks, on June 18, 1998, the Decree on the approval of the "State program for the protection of Human rights" was signed. Provisions related to the creation of an authorized ombudsman institution for human rights in Azerbaijan were reflected in these documents for the first time, and after that, on the initiative of the Great Leader, the Constitutional Law dated December 28, 2001 "On the Ombudsman for Human rights of the Republic of Azerbaijan" was adopted. This year, 25 years have passed since the approval of that State Program, which was the first strategic document in which the provision of human rights was defined as one of the main directions of state policy. According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated June 18, 2007, this date was established as Human rights day in the Republic of Azerbaijan.
Associate professor Amina Hasanova also noted that this significant day has been widely celebrated in our country for more than 15 years and is highly appreciated by the society as a manifestation of the highest value given to human rights by our independent state. The Ombudsman of Azerbaijan traditionally declares "Human rights month" in the country from May 18 to June 18 every year.
This serves in the field of protection and promotion of the rights of everyone, regardless of their social and legal status - the families of martyrs, war participants, persons with disabilities, children, the elderly, refugees, former internally displaced persons, migrants and other vulnerable groups of the population, and to inform the public about the successes achieved. serves the purpose of informing, defining the tasks, developing legal thinking and legal culture in the society, drawing attention to fight against discrimination, corruption, violence, and harmful habits.
In the end, the speakers give the information on the topic stated that the "National Action Program in the field of increasing the efficiency of the protection of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan" is the logical continuation of the strategy in the field of human rights laid by our Great Leader and the next political will of the state, for the comprehensive implementation of human and civil rights.