Əsas səhifə | Xəbərlər | General Səməd bəy Mehmandarovun 160 illik yubileyi qeyd olundu
Noyabrın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “General Səməd bəy Mehmandarovun 160 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən universitetimizin Kitabxanası və Tarix və coğrafiya fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə təntənəli tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev açaraq Azərbaycanın böyük oğlu, Rusiya İmperator ordusunun artilleriya generalı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Hərb Naziri Səməd bəy Mehmandarov haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, general Mehmandarovun ölkə tarixinə ən böyük töhfəsi onun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətində 1918-ci ilin 25 dekabrından Hərbi Nazir vəzifəsini tutması və müstəqil Azərbaycanın qısa müddətdə 40 minlik ordusunu yaratması oldu.General Səməd bəy Mehmandarov döyüş meydanlarındakı yüksək peşəkarlığı və zabit şərəfinə hədsiz sədaqəti ilə Azərbaycan xalqının hərb salnaməsinə unudulmaz səhifələr yazdı.
Qədim dünya tarixi kafedrasının müəllimi, fəlsəfə doktoru Samir Kərimli general Mehmandarovun keçdiyi  şərəfli  həyat yolundan danışaraq qeyd etdi ki, o, 16 yaşında Peterburqda yerləşən II Konstantinovka artilleriya məktəbinə daxil olmuş, 1875-ci ilin dekabrında pod-poruçik rütbəsi almış və üçüncü dərəcəli "Müqəddəs Stanislav" ordeni ilə təltif edilmiş və general-mayor rütbəsinədək yüksəlmişdir. O, Rusiyanın bütün hərbi ordenləri ilə, eləcə də İngiltərə, Fransa və Rumıniyanın bir neçə hərbi ordenləri ilə təltif edilmişdir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi  Kəmalə Səmədova çıxışında S.Mehmandarovun  həyat və fəaliyyətindən, artilleriya generalı vəzifəsinədək yüksəlməsindən qürur duyduğunu vurğuladı.
Tədbirdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə hərbi nazir olan General Səməd bəy Mehmandarovun həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş film təqdim olundu.

On November 26, the President of Azerbaijan Republic ordered "Tocelebrate 160 year jubilee of General Samad Bey Mehmandarov". According to the Order our university held a ceremony in the library jointly organized by the Faculty of History and Geography. Opening the meeting, the dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev gave information about the great son of Azerbaijan, the Russian Imperial Army artillery general, Minister of Military of the Democratic Republic of Azerbaijan Samad Bey Mehmandarov. It should be noted that general Mehmandarov had done the greatest contribution to the history of the country at times of forming the Government of Azerbaijan Democratic Republic on 25 December 1918 and taking the post of Minister of the Military, and creation of an army of 40 thousand militaries. General Samad Bey Mehmandarov with high professionalism and devotion to honor of officers wrote memorable pages in the history of the Azerbaijani people. Ancient History lecturer PhD Samir Kerimli spoke about the glorious life of general Mehmandarov and his entering to the II artillery school of Konstantinovka in St. Petersburg at the age of 16, in December 1875, received the rank of Lieutenant and the third class "Saint Stanislav "Order has been promoted to the rank of major-general. He was awarded to all Russian military orders, as well as Britain, France and Romania and several military orders.
Fourth-year student of the Faculty of History and Geography Kamala Samadova spoke about life and work of S.Mehmandarov and his proud to reach the position of artillery general.
During the meeting, was presented the film dedicated to the life and activity of the Defense Minister of the Democratic Republic Samed Bey dedicated to the life and activityof S.Mehmandarov.