Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX ‒ XI sinif şagirdləri arasında keçirilən fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 İyun 2023 15:17
SDU-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX ‒ XI sinif şagirdləri arasında keçirilən fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Mərasimdə universitetin professor-müəllim heyəti, olimpiadada qalib gələn şagirdlər, onların valideynləri və müəllimləri iştirak edirdilər.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və olimpiadada qalib olmuş şagirdləri, onların üzərində əməyi olan müəllimləri və valideynləri təbrik etdi. Bildirdi ki, fənn olimpiadalarına maraq ildən-ilə artır. Bu kimi olimpiadaların təşkil edilməsində məqsəd istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, şagirdlərdə fənlərə olan marağın artırılması, onların  sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması və universitet-məktəb əməkdaşlığını genişləndirmək, həmçinin yuxarı sinif şagirdlərinin gələcəkdə ixtisas seçiminə kömək etməkdən ibarətdir.                                        Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verən dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar imzaladığı Sərəncamda qeyd etdiyi kimi, Sumqayıt şəhəri elmin, təhsilin və mədəniyyətin ümumi tərəqqisi işinə bu gün də layiqli töhfələr bəxş edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır.
Olimpiada qaliblərini təbrik edən fakültə dekanları çıxış edərək ölkəmizin gələcəyinin bu gün yetişdirdiyimiz kadrların səviyyəsi, gənclərin elmi potensialı ilə ölçüldüyünü, müxtəlif fənlər üzrə olimpiadaların, bilik yarışmalarının bu istiqamətdə mühüm rol oynadığını, davamlı olaraq keçirildiyini bildirdilər. Bugünkü tədbirin nəinki universitetin, həmçinin Sumqayıt şəhərinin elmi həyatında vacib hadisələrdən biri olduğunu diqqətə çatdırdılar, universitetdə tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün yaradılan şəraitdən söz açdılar, şagirdlərə gələcəkdə hansı sənətin daşıyıcısı olmağından asılı olmayaraq, ölkəmizin layiqli vətəndaşı olmağı arzu etdilər.

Home | News | THE AWARDING CEREMONY FOR THE WINNERS OF THE SUBJECT OLYMPIAD HELD AMONG THE STUDENTS OF IX-XI CLASSES DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF HEYDAR ALIYEV, THE NATIONAL LEADER OF THE AZERBAIJANI PEOPLE, WAS HELD AT THE SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 June 2023 15:17
THE AWARDING CEREMONY FOR THE WINNERS OF THE SUBJECT OLYMPIAD HELD AMONG THE STUDENTS OF IX-XI CLASSES DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF HEYDAR ALIYEV, THE NATIONAL LEADER OF THE AZERBAIJANI PEOPLE, WAS HELD AT THE SSU
Sumgayit State University held an awarding ceremony for the winners of the subject Olympiad dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, held among students of the 9th-11th grades.
The ceremony was attended by university professors and teachers, students who won the Olympiad, their parents and teachers.
The event was opened by the vice-rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov, who conveyed the greetings of the rector, professor Elkhan Huseynov, to the participants and congratulated the students who won the Olympiad, their teachers and parents. The purpose of organizing such Olympiads is to identify talented children, to increase students" interest in subjects, to enable them to demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment, and to expand university-school cooperation, as well as to help upper-class students for choosing their major in the future. Associate professor Elmar Khalilov gave detailed information on the history of Sumgayit State University, its activities, international programs and projects implemented, spoke that as stated in the Decree signed by the President of the country Mr. Ilham Aliyev in connection with the 70th anniversary of Sumgayit city. Sumgayit city is a center of science, education and still makes a worthy contribution to the overall progress of culture. Sumgayit State University is already one of the prestigious higher education institutions of the republic.
Congratulating the winners of the Olympiad, the deans of the faculty said that the future of our country is measured by the level of personnel we train today, the scientific potential of young people.Olympiads and knowledge competitions in various subjects play an important role in this direction and are held continuously. They pointed out that today"s event is one of the important events in the scientific life of not only the university, but also the city of Sumgait, they talked about the conditions created for the effective organization of students" free time at the university, and they wished the students to become worthy citizens of our country, regardless of what kind of art they will be carriers of in the future.