SDU-nun nəzdində Psixoloji Xidmət Mərkəzində “İmtahan stressinin idarə edilməsi” mövzusunda tədbir keçirildi
İyunun 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Psixoloji Xidmət Mərkəzində “İmtahan stressinin idarə edilməsi” mövzusunda tədbir həyata keçirildi. Tədbir Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova tərəfindən təşkil edilmişdi. Tədbirdə Pedaqogika və psixologiya kafedrasının əməkdaşları: dosent Sevər Mirzəyeva, dosent Ceyhun Məmmədov, dosent Şahnaz Quliyeva, dosent Ayna Hacıyeva, dosent Kəmalə Salamova, baş müəllim Sevinc Rzayeva da iştirak etdilər.
Tədbirdə Aytəkin Məmmədova çıxış edərək tələbələrdə imtahan zamanı qarşıya çıxan psixoloji problemlər haqda danışdı. O, əsas problemlərdən biri kimi tələbələrdə imtahan stressi və həyacanı barədə qeyd edərək, stress vəziyyətinin əlamətləri, bu vəziyyətdən çıxış yolu, stressin idarə edilməsi haqda ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra növbəti tədris ili üçün mərkəzdə həyata keçiriləcək tədbirlərin mövzularının müəyyən edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Sonda tələbələrin mövzu ilə bağlı fikirləri dinlənildi və onları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, SDU nəzdində Psixoloji Xidmət Mərkəzi 2018-ci ildən fəaliyyətə başlamışdır. Mərkəzin əsas məqsədi tələbələrə psixoloji yardımın göstərilməsindən, tələbələrin qrup yoldaşları ilə ünsiyyətinin diaqnostikasını aparmaq, ünsiyyət pozulmalarının psixoloji səbəblərini müəyyənləşdirməkdən ibarətdir.

AN EVENT ON THE TOPIC OF "MANAGING EXAM STRESS" WAS HELD AT THE PSYCHOLOGICAL SERVICE CENTER AT SSU
On June 19, an event on "Managing exam stress" was held at the Psychological Service Center operating under Sumgayit State University. The event was organized by associate professor Aytekin Mammadova, head of the department of Pedagogy and psychology. Associate professors Sever Mirzayeva, Jeyhun Mammadov, Shahnaz Guliyeva, Ayna Hajiyeva, Kamala Salamova, senior lecturer Sevinj Rzayeva also participated in the event.
Speaking at the event, Aytekin Mammadova talked about the psychological problems faced by students during the exam. She pointed out exam stress and anxiety among students as one of the main problems, and gave detailed information about the signs of stress, the way out of this situation, and stress management.
Later, discussions were held on determining the topics of events to be implemented in the center for the next academic year.
At the end, students" opinions on the topic were heard and their questions were answered.
It should be noted that the Psychological Service Center at SSU has been operating since 2018. The main goal of the center is to provide psychological help to students, diagnose the students" communication with their group mates, and determine the psychological causes of communication disorders.