SDU-nun əməkdaşı STEAM İnnovasiya Mərkəzində təlimdə iştirak edib
İyunun 14-də STEAM İnnovasiya Mərkəzində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi ilə “Elsevier” şirkəti arasında əməkdaşlıq  müqaviləsinin imzalanma mərasimi keçirilib.
İmzalanma mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, “Elsevier” şirkətinin regional direktoru Tayfun Basal, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
“Scopus” elmmetrik bazasının müxtəlif resurs və alətlərinə çıxış imkanı verən müqavilənin imzalanması təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən nazir müavini İdris İsayev bildirib ki, bu resurslardan ölkəmizin 100-dən çox dövlət və özəl qurumlarında çalışan alim və tədqiqatçılar, həmçinin tələbələr bəhrələnəcəklər.
Müqavilənin imzalanması mərasimindən sonra ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarının müvafiq əməkdaşları üçün “Scopus” və “ScienceDirect” bazalarının istifadəsi ilə bağlı təlim keçirilib. Təlimin keçirilməsində məqsəd ilk dəfə olaraq Azərbaycanın özəl və dövlət ali təhsil müəssisələri, eləcə də bütün elmi-tədqiqat institutları üçün dünyanın ən böyük elmmetrik bazalarından biri olan “Scopus”a çıxış imkanının təmin edilməsi ilə bağlı ölkəmizin müxtəlif beynəlxaq reytinqlər üzrə elm və innovasiya sahəsində göstəricilərinin daha da yaxşılaşdırılmasına təsir göstərəcək məlumatları elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinə çatdırmaq idi.
Qeyd edək ki, təlimdə SDU-nun əməkdaşı Elmi hissənin baş metodisti Şəfaqət Məmmədova həm dinləyici qismində, həm də müzakirələr zamanı fəal iştirak edib.

AN EMPLOYEE OF SSU PARTICIPATED IN THE TRAINING AT THE STEAM INNOVATION CENTER
On June 14, the signing ceremony of the cooperation agreement between the Agency for Quality Assurance in Education and the "Elsevier" company was held at the STEAM Innovation Center.
At the signing ceremony, deputy minister of science and education Idris Isayev, regional director of Elsevier Company Tayfun Basal, advisor to the minister of science and education Nijat Mammadli, chairman of the board of Quality Assurance Agency in education Ulkar Sattarova, rector of Baku State University Elchin Babayev, general director of the Institute of Information Technologies Rasim Aliguliyev and other guests attended.
Deputy minister Idris Isayev, appreciating the initiative to sign an agreement that provides access to various resources and tools of the Scopus elmmetric database, said that scientists and researchers working in more than 100 state and private institutions of our country, as well as students, will benefit from these resources.
After the contract signing ceremony, training on the use of "Scopus" and "ScienceDirect" databases was held for relevant employees of higher education institutions and research institutes. The purpose of the training was to convey the information to the representatives of science and educational institutions to provide access to Scopus, one of the largest scientific databases in the world, for the private and state higher education institutions of Azerbaijan, as well as for all scientific research institutes, for the first time, to improve the indicators of our country in the field of science and innovation according to various international ratings.
It should be noted that Shafagat Mammadova, an employee of SSU, the chief methodologist of the scientific department, actively participated in the training both as a listener and during the discussions.