SDU-da “Məzun günü” keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində möhtəşəm “Məzun günü” qeyd edildi. Tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti ilə yanaşı, valideynlər və estradamızın sevilən nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq məzunları təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Rektor ölkəmizdə elmə, təhsilə, gənclərin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan, rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının fəaliyyətindən, təhsil sistemindən, uğurlardan və beynəlxalq əlaqələrdən, respublikamızda təhsilin inkişafında həyata keçirilən islahatların əhəmiyyətindən, Ulu Öndərin hakimiyyətinin hər iki dövründə Azərbaycan təhsilinə qayğısından bəhs etdi. Bildirdi ki, bu günlərdə böyük tarixi şəxsiyyət, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi böyük təntənə ilə qeyd edilir. “Bu gün siz xoşbəxt gənclər kimi Ulu Öndərin anadan olmasının 100-cü ildönümündə onun ideya və arzularının gerçəkləşdiyi, tövsiyə və vəsiyyətlərinin yerinə yetirildiyi tarixi şəraitdə müstəqil həyata qədəm qoyursunuz. Sevindirici haldır ki, gənclərimiz ölkə həyatının ən müxtəlif sahələrində böyük müvəffəqiyyətlə təmsil olunur, öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirirlər. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti çalışdı ki, üzünüzə elmin qapılarını açaraq, sizi yüksəksəviyyəli mütəxəssislər kimi yetişdirsin. Bunun üçün universitetdə yeni, müasir laboratoriyalar, elektron elmi kitabxana, tələbələrin praktiki biliklərini möhkəmləndirmək üçün açıq səma altında elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya - Tədris poliqonu və s. istifadəyə verilmişdir. Əldə olunan uğurların nəticəsidir ki, tələbələrimizin bir çoxu beynəlxalq müsabiqə və elmi konfranslarda iştirak etmiş, universitetimizi layiqincə təmsil etmişdir. Qazandığınız nailiyyətlər, semestr imtahanlarındakı nəticələr göstərir ki, zəhmətimiz hədər getməyib. Hər bir universitetin məzunu onun uğurunun, qazandığı nailiyyətlərin göstəricisidir. Ümid edirəm ki, təhsildə qazandığınız elmi biliklərdən qarşıdakı illərdə səmərəli şəkildə istifadə edəcək, universitetin adını daha da yüksəldəcəksiniz. Bu yolda sizə cansağlığı və gələcək fəaliyyətinizdə bir daha uğurlar arzu edirəm! İnanıram ki, bundan sonrakı fəaliyyətinizlə də vətənimizin, ölkəmizin inkişafına töhfələr verəcək, “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə tarix yaradan Müzəffər Ali Baş Komandanımız Prezident cənab İlham Əliyevin hər bir çağırışını qeyd-şərtsiz yerinə yetirəcəksiniz”.
Sonra valideynlər adından 1-ci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, Sabunçu rayonu Veteranlar Cəmiyyətinin üzvü qazi Bünyad Qarayev və Leyla Həsənova çıxış edərək əlamətdar gün münasibətilə məzunları, valideynləri, universitetin professor-müəllim heyətini təbrik edib, onlara yeni nailiyyətlər arzuladılar, məzunları gələcək fəaliyyətlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin adını uca tutmağa və müstəqil ölkəmizin tərəqqisinə töhfə verməyə çağırdılar.
Sonra çıxış edən digər qonaqlar da məzunları təbrik edərək, onlara gələcək həyatlarında uğurlar arzuladılar.
Rəsmi hissənin sonunda təhsildə fərqlənən və universitetin ictimai həyatında fəal iştirak etmiş bir qrup məzuna Fəxri fərmanlar və xatirə hədiyyələri təqdim edildi.
Sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirildi, sevinc və fərəh, ayrılıq və nisgil dolu “Məzun günü” bədii hissə ilə davam etdi. Universitetin özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Nüşabə Ələsgərli, Avroviziya mahnı müsabiqəsinin qalibləri: Nigar Camal və Eldar Qasımov, eləcə də digər gənc sənətçilər öz ifaları ilə məzunları təbrik etdilər.

"GRADUATION DAY" WAS HELD AT SSU
An amazing "Graduation Day" was celebrated in the yard of Sumgayit State University. In addition to university professors and students, parents and popular musical guests participated in the event.
Rector of the university professor Elkhan Huseynov opened the event and congratulated the graduates and wished them success in their future activities.
The rector talked about the attention and care given to science, education, and youth development in our country, the activities of the higher education institution which he leads, the educational system, successes and international relations, the importance of the reforms implemented in the development of education in our republic, and the concern for the education of Azerbaijan in both periods of the Great Leader"s rule. He said that these days the 100th anniversary of the great historical figure, the architect and founder of the modern independent state of Azerbaijan, the world-famous political figure National Leader Heydar Aliyev is being celebrated with great solemnity. Today, as happy young people, on the 100th anniversary of the Great Leader"s birth, you step an free life in historical conditions where his ideas and dreams have come true, and his recommendations and wills have been fulfilled. It is gratifying that our young people are represented with great success in the most diverse areas of the country"s life, demonstrating their knowledge and skills. In this direction, the professor-teacher staff of Sumgayit State University worked for you open the doors of science and train you as high-level specialists. For this purpose, the university has new, modern laboratories, an electronic scientific library, an open-air teaching museum on electric power and a high-voltage substation-training ground to strengthen students" practical knowledge, etc. was opened up; activated. As a result of the achieved successes, many of our students participated in international competitions and scientific conferences and represented our university well. Your achievements and results of the semester exams show that our hard work has not gone in vain. A graduate of each university is an indicator of its success and achievements. I hope that you will effectively use the scientific knowledge which you gained during your studies, and you will raise the name of the university even more. I wish you good health and success in your future activities! I believe that your activities will contribute to the development of our homeland and country. You will unconditionally fulfill every call of our Victorious Commander-in-Chief, President Mr. Ilham Aliyev.
Then, on behalf of the parents, veterans Bunyad Garayev and Leyla Hasanova, a participant in the 1st Karabakh War, members of the Sabunchu District Veterans Society congratulated the graduates, their parents, the professors and teachers of the university on the occasion of the significant day, and wished them new achievements. Then the other guests who spoke also congratulated the graduates and wished them success in their future lives.
At the end of the official part, honorary degrees and memorial gifts were presented to a group of graduates who distinguished in education and actively participated in the public life of the university.
Then the traditional "throwing cap" ceremony was held, and the "Graduation Day" continued with the artistic part. Along with the university"s volunteer team, the Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Nushaba Alasgarli, the winners of the Eurovision Song Contest Nigar Jamal and Eldar Gasimov, as well as other young artists, congratulated the graduates with their performances.