Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da VIII Tələbə Elmi konfransı öz işinə başladı
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Vlll Tələbə elmi konfransı öz işinə başladı.
Əvvəlcə Ümummili Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı, ali təhsil ocağının hərtərəfli inkişafından və TEC-in fəaliyyətindən danışdı. Bildirdi ki, elmi-tədqiqat işləri bu gün ölkə iqtisadiyyatında mühüm rola malikdir. Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrin elmə olan marağının artırılması, elm sahəsində uğurlar əldə etməsi, onların elmi fəaliyyətlə məşğul olmasına geniş imkanlar yaradılıb. TEC-in fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən prorektor bunun nəticəsində tələbələrimizin universitetdaxili və universitetdənkənar müxtəlif tədbirlərdə qazandıqları uğurların gündən-günə artdığını xüsusilə qeyd etdi və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvlərinin respublika və beynəlxalq səviyyəli mötəbər konfranslarda fəal iştirak edərək uğurlu nəticələr əldə etdiklərini vurğuladı.
Prorektor əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla reallaşdırılması nəticəsində müstəqil ölkəmizdə dinamik, vətənpərvər gəncliyin yetişdiyini və gənclərin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, məhz bu qayğının sayəsində bu gün Azərbaycan gəncləri istər yerli, istərsə də beynəlxalq səviyyədə mühüm uğurlar qazanırlar. Həmçinin professor Ramazan Məmmədov vurğuladı ki, universitetimizdə elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və əlaqələndirilməsi vəzifələrini Tələbə Elmi Cəmiyyəti uğurla yerinə yetirir. Tələbə Elmi Cəmiyyəti sabahın gənc tədqiqatçılarının həqiqi axtarış və yaradıcılıq məktəbidir. Eyni zamanda, bu cəmiyyət istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin səyləri nəticəsində tələbələr arasında elm sahəsində sağlam rəqabət təmin olunmuş, onların müəyyən istək və arzularını nəzərə alaraq, universitetin kafedralarında elmi istiqamətlər üzrə araşdırmalar aparılması ilə bağlı iclaslar keçirilmiş, tələbələrin fikirləri, ideyaları həmin iclaslarda aparıcı yerdə olmuşdur. Çox sevindirici faktdır ki, tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları və müsabiqələrdə fəal iştirak edərək sertifikatlara layiq görülürlər. Prorektor çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar arzuladı.
TEC-in elmi rəhbəri dosent Lalə Bunyatova çıxış edərək konfransın gənc alimlərin elmi potensialının üzə çıxarılmasında böyük rol oynadığını və bu sahədə gənclərin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü bildirdi. Həmçinin qeyd etdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi işlərə cəlb olunmasına, həvəslənməsinə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov xüsusi önəm verir. Rektor fərqlənən tələbələri daim nəzarətdə saxlayır və onları mükafatlandırır. Bu baxımdan TEC-in konfransı mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra universitet üzrə TEC-in Şura sədri Solmaz Bəhramzadə TEC-in əsas fəaliyyət istiqamətləri və bu istiqamətlər üzrə görülən işlər barədə hesabatla çıxış etdi. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fakültələr üzrə görülən işlərindən, əldə olunan nailiyyətlərdən söz açdı və bu cəmiyyətin tələbə-gənclərin elmi biliklərinin artmasına, intellektual səviyyələrinin yüksəlməsinə səmərəli təsir etdiyini bildirdi.
Konfransda tələbə və müəllim kollektivi üzvləri tərəfindən maraqla qarşılanan məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparıldı.
Sonra tələbələrin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dahi şəxsiyyət, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş VIII Tələbə Elmi konfransında yer tutan tələbələr diplomlarla təltif olundular.

THE 8TH STUDENT SCIENCE CONFERENCE HAS STARTED AT SSU
On June 25, the Vlll Student Scientific Conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, started its work at Sumgayit State University.
First, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute's silence.
Prof. Ramazan Mammadov, vice-rector on Science and innovation of the university, opened the conference with an opening speech, greeted the participants, spoke about the comprehensive development of the higher education institution and the activities of SSS. He said that scientific research has an important role in the country's economy today. Wide opportunities have been created to increase students' interest in science, achieve success in the field of science, and engage in scientific activities at Sumgait State University. Appreciating the activity of the SSS, the vice-rector particularly noted that as a result of this, the success of our students in various events inside and outside the university is increasing day by day, and emphasized that the members of the Student Scientific Society actively participate in prestigious national and international conferences and achieve successful results.
As a result of the successful implementation of the state youth policy established by the Great Leader Heydar Aliyev under the leadership of President Ilham Aliyev, the vice-rector drew attention to the fact that dynamic, patriotic youth have grown in our independent country and wide opportunities have been created for the development of young people. Also, professor Ramazan Mammadov emphasized that the Student Scientific Society successfully fulfills the tasks of organization and coordination of scientific-research works in our university. The Student Scientific Society is a real school of research and creativity of young researchers of tomorrow. At the same time, this society plays an important role in identifying talented and capable students. The vice-rector also noted that as a result of the efforts of the Student Scientific Society, healthy competition was ensured among students in the field of science, taking into account their certain wishes and dreams. It is a very gratifying fact that our students actively participate in scientific conferences, seminars, subject olympiads and competitions organized at the university, national and international level with their scientific research and creative work and they are awarded certificates. At the end of his speech, the vice-rector wished success to the work of the conference.
The scientific head of SSS, associate professor Lala Bunyatova, spoke and said that the conference played a big role in revealing the scientific potential of young scientists in this field. She also noted that the rector of the university professor Elkhan Huseynov paid special attetion to the involvement and encouragement of the Student Scientific Society in scientific work. The rector constantly controls and rewards distinguished students.
Then Solmaz Bahramzadeh, the chairman of the SSS for the university, gave a report on the main activities of the SSS and the work done in these directions. She spoke about the work done by the Student Scientific Society in the faculties, the achievements.
At the conference, extensive discussions were held around the reports, which were received with interest by members of the teaching staff.
Then the awarding ceremony of the students was held.
The students who participated in the 8th Student Scientific Conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, were awarded with diplomas.