Əməkdaşlarımız Çin Xalq Respublikasında səfərdə oldular
Son illərdə ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılır. Təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilir, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamları əsasında geniş tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla da əməkdaşlığı özünün prioritetlərindən hesab edir və səylərini günbəgün artırır. Bu əlaqələrin davamı kimi iyulun 2-dən 9-dək Çin Xalq Respublikasının Lanzou şəhərində təşkil olunan 29-cu “Çin Lanzou İnvestisiya və Ticarət Forumu”nda və “Beynəlxalq Qardaşlaşmış Şəhərlər Sənaye Təşviqi və İqtisadi, Ticari Əməkdaşlıq Konfransı”nda Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Heksi Universiteti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və iştirak məqsədilə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva ÇXR-da səfərdə oldular.
Qeyd edək ki, nümayəndələrimiz 2022-ci ildə SDU ilə onlayn formatda əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamış ÇXR-in nüfuzlu univetsitetlərindən biri olan Heksi Universitetində bir neçə görüş və tədbirdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə Heksi Universitetinin rektoru cənab Çjou Yun və digər rəhbər işçilərlə görüş keçirildi. Rektor qonaqları salamlayaraq onlara xoş arzularını çatdırdı. Dosent Qafar Atayev SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırıb, səmimi qarşılanmadan məmnunluğunu ifadə etdi. Qarşılıqlı olaraq, universitetlə bağlı brendbook və milli xatirə hədiyyələri təqdim olundu.
Sonra geniş tərkibdə təşkil olunmuş görüşdə Çjou Yun Heksi Universiteti, dosent Qafar Atayev isə SDU haqqında məlumat verdilər.
Görüş zamanı Tarixi İpək Yolu və XXI Əsr Dəniz İpək Yolu siyasətinə cavab olaraq Çin və Azərbaycan arasında humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ümumi maraqların tanınması və genişləndirilməsinə diqqət çəkildi. Həmçinin əməkdaşlıq müqaviləsində nəzərdə tutulan SDU nəzdində Konfutsi İnstitutunun yaradılması və paralel olaraq, Heksi Universitetində Azərbaycan mədəniyyətinə həsr olunmuş Mərkəzin açılması məsələləri müzakirə olundu.
Geniş auditoriya qarşısında SDU-nun tədris imkanları və maddi-texniki bazasını əks etdirən videoçarx nümayiş olundu. Dosent Qafar Atayev “Çin-Azərbaycan ikitərəfli əlaqələri” mövzusunda, Sədaqət Fətullayeva isə SDU-nun beynəlxalq əlaqələri və beynəlxalq layihələrdə iştirakı barədə məlumatları əks etdirən təqdimatla çıxış etdilər.
Səfər çərçivəsində nümayəndələr müasir texnoloji avadanlıqlarla zəngin laboratoriyaları olan Ciquan Ali Texnoloji Peşə Kolleci və Qansu Kənd Təsərrüfatı Peşə Kollecində oldular və SDU ilə tələbə mobilliyi, elm-tədqiqat sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalandı.
2023-2026-cı illər ərzində “Universitetin Beynəlxalq eksperti” təyin olunması ilə bağlı dosent Qafar Atayevə və Sədaqət Fətullayevaya sertifikatlar təqdim olundu.
Qeyd edək ki, sentyabr ayında sözügedən məsələlərin reallaşdırılması və Azərbaycanda “Lu Ban” laboratoriyasının yaradılmasının ilkin detallarını müzakirə etmək məqsədilə ÇXR-in bir qrup nümayəndəsinin SDU-ya rəsmi işgüzar səfəri gözlənilir.

Home | News | OUR EMPLOYEES VISITED THE PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
In recent years, important steps have been taken the development of education in the country. The normative legal basis of education is being improved, extensive measures are being implemented based on the decrees of the President of the Republic of Azerbaijan in the direction of material and technical support. Sumgayit State University considers cooperation with prestigious international organizations as one of its priorities and increases its efforts day by day in this field. As a continuation of these relations, at the 29th "China Lanzou Investment and Trade Forum" and "International Twin Cities Industrial Promotion and Economic, Commercial Cooperation Conference" organized in Lanzou, People"s Republic of China, from July 2 to 9, associate professor Gafar Atayev, vice-rector for İnternational relations of SSU, and Sadagat Fatullayeva, head of the department of İnternational cooperation and foreign students, visited the People"s Republic of China for the purpose of expanding bilateral cooperation between Hexi University of the People"s Republic of China (PRC).
It should be noted that our representatives participated in several meetings and events at Hexi University, one of the prestigious universities of the PRC, which signed an online cooperation agreement with SSU in 2022.
First, a meeting was held with the rector of Hexi University Mr. Zhou Yun and other executives. The rector greeted the guests and conveyed his best wishes to them. Associate professor Gafar Atayev conveyed the greetings of SSU rector professor Elkhan Huseynov and expressed his satisfaction with the warm welcome. In return, a brand book and national souvenirs related to the university were presented.
Then, at the meeting organized with a large composition, Zhou Yun Hexi University and associate professor Gafar Atayev gave information about SSU.
During the meeting, in response to the policy of the Historical Silk Road and the 21st Century Maritime Silk Road, the expansion of humanitarian and educational cooperation between China and Azerbaijan, recognition and expansion of common interests were focused on. Also, creating Confucius Institute at SSU and the opening of the Center dedicated to Azerbaijani culture at Hexi University were discussed.
In front of a large audience, a video showing the educational opportunities, material and technical base of SSU was shown. Associate professor Gafar Atayev made a presentation on "China-Azerbaijan bilateral relations", and Sadagat Fatullayeva gave information on international relations of SSU and its participation in international projects.
Within the framework of the visit, the representatives visited Jiquan Vocational and Technical College and Gansu Agriculture Technology College, which have laboratories in modern technological equipment, and a Memorandum of Understanding was signed with SSU, providing for cooperation in the field of student mobility and scientific research.
Certificates were presented to associate professor Gafar Atayev and Sadagat Fatullayeva for the appointment of "International expert of the University" during 2023-2026.
It should be noted that in September, an official business visit of a delegation of the PRC to SSU is expected in order to discuss the initial details of the implementation of the mentioned issues and creating of the "Lu Ban" laboratory in Azerbaijan.