SOCAR ilə SDU nümayəndələri arasında görüş keçirilib
19 iyul 2023-cü il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə SDU nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib, eyni zamanda, cari ilin aprel ayında SDU və “SOCAR Downstream Management” MMC arasında imzalanan Anlaşma Memorandumunda nəzərdə tutulan məsələlərin icrasına dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra SOCAR-ın törəmə müəssisələri olan “Petkim” neft-kimya kompleksində və "STAR" neft emalı zavodunda, habelə Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda “Yay təcrübə proqramı”na seçilən tələbələrə təbrik məktubları təqdim edilib.
Görüşdə, həmçinin istehsalat və tədris müəssisələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda SDU-nun tədris poliqonunda təhsil müddətində əldə olunan nəzəri biliklərlə yanaşı, sənayedə tətbiq edilən avadanlıqlarla praktiki tanışlıq məqsədilə “SOCAR Downstream Management” MMC tərəfindən hədiyyə edilən avadanlıqlara baxış keçirilib.

A MEETING WAS HELD BETWEEN REPRESENTATIVES OF SOCAR AND SSU
On July 19, 2023, a meeting between representatives of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) and SSU was held at Sumgayit State University (SSU).
At the meeting, issues of cooperation between the parties were considered, and at the same time, discussions were held on the implementation of the issues stipulated in the Memorandum of Understanding signed between SSU and "SOCAR Downstream Management" LLC in April of this year.
Later, congratulatory letters were presented to the students who were distinguished for the "Summer internship program" at the "Petkim" petrochemical complex and the STAR refinery, as well as at the Heydar Aliyev Oil Refinery, which are subsidiaries of SOCAR.
At the meeting, ideas were also exchanged on the development of cooperation between industrial and educational institutions.
In the end, the equipment donated by "SOCAR Downstream Management" LLC was inspected in order to get a practical introduction to the equipment used in the industry along with the theoretical knowledge gained during the education period at the training ground of SSU.