Sumqayıt Dövlət Universitetində
Sumqayıt Dövlət Universitetinə 2023/2024-cü tədris ilində bakalavr səviyyəsinə qəbul olmuş şəxslər https://portal.edu.az portalına daxil olub video təlimata uyğun olaraq onlayn formada qeydiyyatdan keçə bilərlər.
3. Hərbi biletin (hərbi xidmətdə olmayanlar üçün çağırışçı vəsiqəsinin) surəti;
4. Tibbi arayış. Ancaq “Fiziki tərbiyə və çağırışaqədərki hazırlıq müəllimliyi” ixtisasına qəbul olmuş abituryentlər üçün tələb olunur.
3. Subbakalavr diplomunun əsli;
5. Tibbi arayış. Ancaq “Fiziki tərbiyə və çağırışaqədərki hazırlıq müəllimliyi” ixtisasına qəbul olmuş abituriyentlər üçün.
Ödənişli əsaslarla qəbul olan abituriyentlərdən təhsil haqqının ödənilməsi barədə qəbzin surəti. Təhsil haqqı Kapital bank ASC-nin respublika üzrə istənilən filialında Sumqayıt Dövlət Universitetinin bank hesabına abituriyentin adı, soyadı, ata adı və şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyası qeyd olunmaqla ödənilir.
Abituriyent şəxsi kabineti ilə ödəniş edə bilər.
Abituryient “gpp.az” saytında FİN və ya invoys vasitəsilə ödəniş edə bilər.
Bunun üçün “gpp.az” saytına daxil olmaq , bütün xidmətlərdən TƏHSİL seçmək , sonra isə ALİ TƏHSİL MÜƏSSİSƏLƏRİ xidmətini seçmək lazımdır. Açılan səhifədə müvafiq məlumatlar daxil edilməlidir. Daha sonra ödəniş icra edilə bilər.
Ödəniş edilməlidir statusu təyin edildikdən sonra tələbələr banka yaxınlaşaraq
Hökumət ödəniş portalı (HÖP) üzərindən ödəniş etmək istədiyini bildirir , FİN və ya ATİS-də formalaşan invoysu təqdim edərək ödəniş edir.
İmtiyazlı abituriyentlər tərəfindən əlavə olaraq aşağıda qeyd olunan
sənədlərin təqdim edilməsi mütləqdir:
Məcburi köçkün statusu olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları:
Abituriyentin cari ilin sonunadək qeydiyyatdan keçirilmiş və notarial qaydada təsdiq olunmş məcburi köçkün vəsiqəsinin surəti.
Şəhid ailəsinin üzvü olan abituriyentlər:
Şəhid ailəsi vəsiqəsinin surəti;
Mərhum valideynin ölüm haqqında şəhadətnaməsinin surəti (notarial qaydada təsdiq olunmuş);
Abituriyentin doğum haqqında şəhadətnaməsinin surəti;
Valideynlərin nikah haqqında şəhadətnaməsinin surəti;
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən verilmiş arayış.
Qeyd: Şəhid ailəsinin üzvü olan tələbə təhsil haqqının ödənilməsindən
23 yaşınadək azad olunur.
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və Konstitusiya quruluşunun müdafiəsi zamanı əlil olmuş vətəndaşların övladları:
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyasının sonuncu müayinəyə dair məlumatın verilməsi barədə arayış ( Elektron çıxarış);
Abituriyentin doğum haqqında şəhadətnaməsinin surəti ( notarial qaydada təsdiq olunmuş);
Əlillik haqqında vəsiqə ( əgər varsa);
Əlilliyi olan şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti.
Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan, hərbi əməliyyatla əlaqədar itkin düşən və məhkəmə tərəfindən ölmüş elan edilən vətəndaşların övladları:
Səbəbi göstərilməklə ölüm haqqında şəhadətnamənin surəti, itkin düşənin ölmüş elan edilməsi haqqında məhkəmənin qərarı ( notarial qaydada təsdiq olunmuş);
Abituriyentin doğum haqqında şəhadətnaməsinin surəti.
Hər iki valideynini itirmiş və yaxud bir valideyni vəfat etmiş, o biri valideyni I və II dərəcəli əlil və valideyn himayəsindən məhrum olmuş abituriyentlər:
Valideynin və ya valideynlərin ölum haqqında şəhadətnaməsinin surəti ( notarial qaydada təsdiq olunmuş);
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyasında sonuncu müayinəyə dair məlumatın verilməsi barədə arayış ( Elektron çıxarışı).
Qeyd: Əyani formada təhsil alan imtiyazlı tələbə 23 yaşınadək təhsil haqqının ödənilməsindən azad olunur.
I və II dərəcəli əlilliyi olan, habelə 18 yaşınadək sağlamlıq imkanları məhdud olan abituriyentlər;
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyası tərəfindən verilən arayış ( Elektron çıxarışı).
Qeyd: I və II dərəcəli əlilliyi olan şəxslərin, habelə 18 yaşınadək sağlamlıq imkanları məhdud olan abituryentlərin təhsil haqqı xərcləri 2019-2020-ci tədris ilindən etibarən dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təhsil müddəti ərzində ödənilir.
Müharibə veteranları – abituriyentlər:
Hərbi biletin surəti;
Zəfər altsistemindən elektron çıxarış;
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən verilən arayış.
Onlayn qeydiyyat 2023-cü il sentyabr ayının 4 -dən 14- dək davam edəcək.
Universitetdə tədris zamanı xarici dil seçiminin (ingilis və ya rus dili) əvvəldən məlum olması üçün portal.edu.az saytındakı şəxsi kabinetinizdəki sənədlərin sırasında dil seçiminiz əks olunan vərəqin şəklinin (jpg formatında) yerləşdirilməsi xahiş olunur. (tələbələrin xarici dillərə görə qruplaşdırılmasının operativliyini təmin etmək üçün vacibdir).
Sumqayıt Dövlət Universitetinə 2023/2024-cü tədris ilində bakalavr səviyyəsinə qəbul olmuş abituriyentlər əlavə məlumat əldə etmək üçün ixisaslarına uyğun fakültə dekanları ilə əlaqə saxlaya bilərlər. Telefon nömrələri cədvəldə verilir:

· Copy of high school certificate or sub-baccalaureate diploma;
· Medical reference. It is required for only applicants who are admitted to the "Physical education and pre-service teaching" specialty.
Applicants whose registration has been confirmed must submit the following documents to the relevant faculties upon coming to SSU:
· 3 copies of the ID card;
· The original form of the high school certificate;
· The original form of the sub-bachelor"s diploma;
· 4 colored photos of 3x4 cm sized;
A copy of the tuition fee payment receipt from applicants who are admitted on a paid basis. Tuition fee is paid in any branch of Kapital bank OJSC across the republic to the bank account of Sumgait State University by specifying the applicant"s name, surname, father"s name and serial number of the ID card.
Detailed explanation for payment:
The applicant can pay with his personal account.
Applicants can pay via FIN or invoice on the "gpp.az" website.
For this, it is needed to enter the "gpp.az" website, select “EDUCATION” from all services, and then select the “HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS” section. The relevant information should be entered on the page that opens. Then the payment can be processed.
After setting the status of "Payment must be made", students approach the bank and state that they want to pay through the Government Payment Portal (GPO), and pay by submitting the invoice generated in PIN or post terminal.
The students can pay through the mobile application of the bank they use, from the relevant section of that application.
Privileged applicants must submit following additional documents:
Citizens of the Republic of Azerbaijan with the status of displaced person:
· A copy of the applicant"s displaced person card, registered and notarized by the end of the current year.
Applicants who are members of the martyr"s family:
· A copy of the martyr"s family card;
· Copy of the deceased parent"s death certificate (notarized);
· A copy of the applicant"s birth certificate;
· Copy of parents" marriage certificate;
· Certificate issued by the State Service for Mobilization and Conscription.
Note: A student who is a member of a martyr"s family is exempt from paying tuition fees until the age of 23.
Children of citizens who became disabled during the defense of the territorial integrity, independence and constitutional structure of the Republic of Azerbaijan:
· Certificate of the Medical-Social Expert Commission of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan which is providing information about the last examination (Electronic extract);
· A copy of the applicant"s birth certificate (notarized);
· Disability certificate (if any);
· A copy of the ID card of the disable person.
The children of the citizens who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, went missing related to the military operation and were declared dead by the court:
· A copy of the death certificate with the death reason, the court decision to declare the missing person dead (notarized);
· A copy of the applicant"s birth certificate.
Applicants who have lost their both parents or one parent has died, the other one is disabled of the I and II degree and deprived of parental care:
· A copy of the death certificate of the parent or parents (notarized);
· Certificate on providing information about the last examination of the Medical and Social Expert Commission of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan (Electronic extract).
Note: Privileged students who are studying full-time are exempted from paying tuition fees until the age of 23.
Applicants with I and II degrees of disability, as well as those with limited health opportunities under the age of 18;
· Certificate issued by the Medical-Social Expert Commission of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan (Electronic extract).
Note: The tuition fees of persons with I and II degrees of disability, as well as applicants with limited health opportunities under the age of 18, are paid from the state budget during the period of education, since 2019-2020 academic year.
War veterans - applicants:
· Copy of military ID;
· Electronic extract from “Zafar” subsystem;
Online registration will continue between 4-14th of September, 2023.
The Commission of Document Acceptance is open every day from 9:00 to 17:00.
Attention for applicants who want to register:
In order to know the choice of foreign language (English or Russian) during teaching at the university in advance, it is requested to insert a photo (in jpg format) of the paper with your language choice among the documents in your personal cabinet on the portal.edu.az website. (It is important for providing the efficiency of grouping students according to foreign languages).
Applicants who have been accepted to Sumgayit State University for the bachelor"s degree in the 2023/2024 academic year, can contact the deans of the faculties corresponding to their specialties to get additional information. Phone numbers are given in the table: