Sentyabrın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2023/2024-cü tədris ilinin başlanması ilə bağlı rektorluğun ilk iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi və gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı.
2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinə hazırlığın vəziyyəti haqqında İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev çıxış edərək SDU-da təmir-tikinti, yenidənqurma işlərinin davam etdirildiyini bildirdi, universitetdə görülmüş işlər və qarşıda duran vacib məsələlər barədə danışdı. Qeyd etdi ki, tədris auditoriyalarında cari təmir işləri aparılıb, universitetin ərazisində müasir tələblərə cavab verən minifutbol meydançasına süni yaşıl örtük döşənib. Qarşıda III tədris korpusunun üzlənməsi planlaşdırılır, həmçinin SDU-nun hər üç tədris korpuslarında turniketlerin quraşdırılması nəzərdə tutulur. Tədris prosesində nəzəriyyə və təcrübənin paralelliyini təmin etmək məqsədilə Mühəndislik, Kimya və biologiya, Fizika və elektroenergetika fakültələrinin laboratoriyaları üçün yeni avadanlıqlar alınıb.
Rektor bu istiqamətdə aparılan işlərin daha da sürətləndirilməsi, mövcud problemlərin qısa müddətdə aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlarını verdi.
Sonra Tədris metodiki mərkəzin müdiri Faiq Şirinov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, SDU nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva çıxış edərək qeyd etdilər ki, bütün fakültələrdə dərs yükü bölgüsünün tamamlanması, dərs cədvəllərinin hazırlanması, auditoriyaların, laboratoriyaların və fənn kabinetlərində dərslərin keçirilməsinə hazırlıq işləri yerinə yetirilmişdir. Sonra rektor bir daha bütün auditoriyaların diqqətlə yoxlanılmasını və nəzərəçarpacaq çatışmazlıqların qısa müddətdə aradan qaldırılmasını fakültə dekanlarına tapşırdı.
Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov 15 sentyabr -“Bilik Günü”nə hazırlıqla əlaqədar görülən işlərin vəziyyəti barədə məlumat verdi və bildirdi ki, “Bilik Günü” ilə əlaqədar hazırlıqlar aparılır, universitetə yüksək balla qəbul olan tələbələrin tələbə biletlərinin və hədiyyələrin “Bilik Günü”ndə təntənəli surətdə təqdim olunması, eyni zamanda tədbirdə tələbələrin valideynləri, işə yeni qəbul olunmuş məzunlar və digər universitet əməkdaşlarından təbriklərin təqdim olunması nəzərdə tutulur.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin akkreditasiya qiymətləndirilməsinə dair Akkreditasiya Komissiyasının Yekun hesabatında (2023) göstərilən çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün təqdim edilmiş tövsiyələrin yerinə yetirilməsinin təşkili barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov ətraflı məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, “Sumqayıt Dövlət Universitetinin akkreditasiya qiymətləndirilməsinə dair Akkreditasiya Komissiyasının Yekun hesabatında göstərilən çatışmazlıqların aradan qaldırılması və təqdim edilmiş tövsiyələrin yerinə yetirilməsi üçün universitet üzrə rektorun R-38/1 nömrəli, 25 avqust 2023-cü il tarixli əmri ilə komissiya yaradılıb. Sonra professor Ramazan Məmmədovun məlumatı geniş müzakirə olundu. Qərara alındı ki, “Sumqayıt Dövlət Universitetinin akkreditasiya qiymətləndirilməsinə dair Akkreditasiya Komissiyasının Yekun hesabatında göstərilən çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün tədbirlərin görülməsi və nəticəsi barədə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin məlumatlandırılmasını təmin etmək məqsədilə: Akkreditasiya komissiyası tərəfindən təqdim olunan Yekun hesabatın hərtərəfli təhlilini, çatışmazlıqların aradan qaldırılmasını, zəruri tövsiyələrin vaxtında həyata keçirilməsini, bəzi tövsiyələr üzrə əsaslandırılmış cavab hazırlanmasını təmin etmək məqsədi ilə universitetin bütün struktur rəhbərləri – fakültə dekanları, dekan müavinləri, kafedra və şöbə müdirləri, digər bölmə rəhbərləri, professor-müəllim heyətinin bütün üzvləri, bir sözlə, kollektivin hər bir üzvü Akkreditasiya Komissiyasının Yekun hesabatını diqqətlə oxuyaraq, hər kəs öz sahəsinə aid olan tənqidi mülahizələrə fikilərini bildirməklə, çatızmazlıqların aradan qaldrılması və tövsiyələrin yerinə yetirilməsini, TKTA-ya göndəriləcək obyektiv və dolğun məlumatın hazırlanmasını təmin etmək üçün təklif və qeydlərini 8 oktyabr tarixinədək universitetin elmi katibi professor Muxtar Səmədova təqdim etsinlər.
Sonra SDU-nun tələbələrinin Türkiyənin Petkim və Star zavodlarında keçdikləri təcrübənin nəticələri barədə təcrübə rəhbəri  Elmi hissənin müdiri dosentSamir Orucov geniş hesabatla çıxış etdi. Bildirdi ki, cari ilin aprel ayında Sumqayıt Dövlət Universiteti və “SOCAR Downstream Management” MMC arasında imzalanan Anlaşma memorandumuna əsasən SDU-nun 4 tələbəsi 12 iyul – 5 avqust tarixlərində “Yay Təcrübə Proqramı” üzrə təcrübə keçdilər. Təcrübənin sonunda tələbələr təşkil olunmuş heyət qarşısında hesabat xarakterli təqdimatla çıxış etmiş və hər biri sertifikatla təmin olunmuşdur.
Türkiyənin Petkim və Star zavodlarında istehsalat təcrübəsində olan tələbələr bir ay müddətində ixtisaslarına uyğun istehsal sahələrində keçdikləri təcrübənin onların yaddaşında həmişəlik qalacağını bildirdilər. Onlara qardaş ölkədə təcrübə keçmək imkanı yaratdıqlarına görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə, şəxsən professor Elxan Hüseynova və SOCAR rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirən tələbələr təcrübə müddətindəki təəssüratlarını tələbə yoldaşları ilə bölüşdüklərini vurğuladılar. Onlar ildən-ilə əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirən SDU-nun bu yöndəki fəaliyyətinin yüksəkixtisaslı kadr hazırlığında ciddi faktor olduğunu bildirdilər. Rektor təcrübə keçən tələbələrin universitet tələbələri qarşısında da motivasiya xarakterli çıxış etmələrini və Türkiyədəki mentorların da lazım olarsa tədbirə dəvət olunmasını tövsiyə etdi.
Dosent Samir Orucov onu da vurğuladı ki, Türkiyəyə səfər müddətində tələbələri müşayiət etmək məqsədi ilə universitetin əməkdaşları İzmir şəhərinə ezam olunmuşlar. Ezamiyyət çərçivəsində alimlərimiz “SOCAR Downstream Management” MMC tərəfindən təşkil olunan təlimlərdə iştirak etmiş, sonda test qiymətləndirmədə “Eğitim Pasportu” almağa müvəffəq olmuşlar, eyni zamanda İzmir şəhərində yerləşən bir neçə elm, tədqiqat və innovasiya müəssisələrini ziyarət etmişlər.  SDU nümayəndələri “Araşdırma Gelişdirme ve İnnovasion” MMC-də şirkətin Baş direktor müavini Maksud Məmmədov və nümayəndələri ilə görüşlərdə iştirak etmişlər.“İzmir Teknoloji Gelişdirme Bölgesi”ndə “Texnopark İzmir” MMC – nin Baş direktoru prof. Metin Tanoğlu ilə görüş zamanı SDU-da Elmi şuranın qərarı ilə yaradılan İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin müasir texnoparklar səviyyəsində inkişaf etdirilməsi və bu sahədə SDU ilə “Texnopark İzmir” MMC arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılmışdır.
Bu istiqamətdə işlərin davam edilməsi və gələcəkdə sözügedən zavodlarda təcrübə keçən SDU tələbələrinin sayının artırılmasının mümkünlüyü "SOCAR Downstream" rəhbərliyi ilə müzakirə olunması Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədova və Keyfiyyət Təminatı Şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənovaya tapşırıldı.
Həmçinin SDU-nun əməkdaşları dosent Samir Orucovun və baş müəllim Rasim Rəsulovun “SOCAR Turkey R&D and Innovation Co.”, “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Tümleşik Araştırma Merkezleri” və “TEKNOPARKİZMİR” də keçirdikləri işçi görüşlərin nəticələri nəzərə alındı. Bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsi və gələcəkdə sözügedən müəssisələr ilə əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsi Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova və Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucova tapşırıldı.
Rektor professor Elxan Hüseynov bir daha kollektivi “Bilik Günü” və yeni dərs ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi.

Home | News | The first meeting of the Rectorate of Sumgayit State University was held
On September 8, the first meeting of the rectorate was held at Sumgayit State University regarding the start of the 2023/2024 academic year. Rector Professor Elkhan Huseynov welcomed the meeting participants and congratulated the faculty on the occasion of the start of the new academic year and informed the participants of the issues on the agenda.
Speaking about the state of preparation for the fall semester of the 2023/2024 academic year, Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev said that the renovation-construction works are continuing at SSU, he spoke about the work done at the university and the important issues ahead. He noted that current repair works were carried out in the educational auditoriums, an artificial green cover was laid on the mini-football field that meets modern requirements in the territory of the university. In the future, it is planned to cover the III educational building, to install turnstiles in all three educational buildings of SSU. In order to ensure the parallelism of theory and practice in the teaching process, new equipment was purchased for the laboratories of the faculties of Engineering, Chemistry and Biology, Physics and Electric Power. The rector gave his instructions to the heads of the relevant structures regarding the further acceleration of the works in this direction and the elimination of existing problems in a short period of time.
Then Faig Shirinov, head of the Teaching Methodological Center, associate professor Sabir Khalilov, head of the doctoral and master"s department, associate professor Matanat Pirguliyeva, director of the Sumgayit State Technical College under SSU, made a speech and noted that the distribution of the teaching load in all faculties, the preparation of lesson schedules, the completion of the distribution of the teaching load in all faculties, the preparation of classrooms, laboratories and classrooms preparations have been completed. Then the rector once again instructed the deans of the faculty to carefully check all the auditoriums and to eliminate the noticeable deficiencies in a short time.
Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations of the University, Associate Professor Elmar Khalilov, reported on the state of the work done in preparation for the "Knowledge Day" on September 15 and stated that preparations are being made for the "Knowledge Day" and students who have been admitted to the university with high scores will receive student card and gifts solemnly, at the same time, congratulations from students" parents, newly hired graduates and other university employees will be presented at the event.
Professor Ramazan Mammadov, vice-rector for science and innovation, gave detailed information about the organization of the implementation of the recommendations presented to eliminate the shortcomings indicated in the Final report of the Accreditation Commission on the accreditation assessment of Sumgayit State University (2023). It was noted that "Accreditation of Sumgayit State University elimination of the shortcomings indicated in the Final report of the Accreditation Commission on the evaluation and the recommendations presented at a commission was established by order of the university rector No. R-38/1, dated August 25, 2023.
Then the information of professor Ramazan Mammadov was widely discussed. It was decided that in order to ensure that the Education Quality Assurance Agency of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan is informed about the actions to eliminate the shortcomings indicated in the Final report of the Accreditation Commission on the accreditation assessment of Sumgayit State University and the results: Comprehensive analysis of the final report presented by the Accreditation Commission, in order to ensure the elimination of deficiencies, the timely implementation of necessary recommendations, and the preparation of a reasoned response to some recommendations, all structural leaders of the university - faculty deans, deputy deans, heads of departments, all members of the teaching staff, in short, each member of the team must carefully read the final report of the Accreditation Commission, everyone must express their opinions on the critical considerations related to their field, eliminate deficiencies and implement recommendations, prepare objective and complete information to be sent to EQAA and submit their proposals and notes to the scientific office of the university by October 8 to present the secretary to professor Mukhtar Samadov.
Then, the head of the scientific department, associate professor Samir Orucov, gave a detailed report about the results of the experience that the students of SSU had experienced at the Petkim and Star factories in Turkey. He said that according to the Memorandum of Agreement signed between Sumgayit State University and "SOCAR Downstream Management" LLC in April of this year, 4 students of SSU went to "Summer Internship Program" from July 12 to August 5. At the end of the experience, the students made a report presentation in front of the organized staff and each was provided with a certificate.
The students who had a production experience at the Petkim and Star factories in Turkey for a month said that the experience they had in the production fields corresponding to their specialization would remain in their memory forever. Expressing their gratitude to the management of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov and the management of SOCAR for giving them the opportunity to practice in the brotherly country, the students emphasized that they shared their impressions during the internship with their fellow students. They stated that the activity of SSU, which expands the possibilities of cooperation year by year, is a serious factor in the training of highly qualified personnel.
The rector recommended that the internship students should give a motivational speech in front of the university students and that the mentors in Turkey should be invited to the event if necessary.
Docent Samir Orujov also emphasized that university employees were sent to Izmir to accompany the students during their visit to Turkey. During the visit, our scientists participated in the trainings organized by "SOCAR Downstream Management" LLC, they managed to get the "Educational Passport" in the test evaluation, and at the same time they visited several science, research and innovation institutions located in Izmir. SSU representatives participated in the meetings with Maksud Mammadov, general deputy director of the company and its representatives at "Research, Development and Innovation" LLC. In During the meeting with director of Technopark Izmir LLC, prof.Metin Tanoglu, discussions were held on the development of the Innovation and Creativity Center at the level of modern technoparks, established by the decision of the Scientific Council of SSU, and possible directions of cooperation between SSU and "Technopark Izmir" LLC in this field.
The continuation of work in this direction and the possibility of increasing the number of SSU students who have internships in the mentioned plants in the future were discussed with the management of "SOCAR Downstream" and all this work was assigned to the vice-rector for General affairs Asad Mammadov and the head of the Quality Assurance Department Narmin Hasanova.
Also, the results of the meetings held by associate professor Samir Orujov and senior lecturer Rasim Rasulov at "SOCAR Turkey R&D and Innovation Co.", "İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Tümleşik Araştırma Merkezleri" and "TECHNOPARKİZMIR" were taken into consideration. The continuation of work in this direction and the determination of directions of cooperation with the mentioned enterprises in the future were entrusted to professor Ramazan Mammadov, vice-rector for Science and innovations, and associate professor Samir Orujov, head of the Scientific department.
Rector professor Elkhan Huseynov once again congratulated the collective on the occasion of "Knowledge Day" and the beginning of the new school year.After the discussions, appropriate decisions were made and the rectorate"s meeting ended.