SDU tələbələri SOCAR “Yay Təcrübə Proqramı”nda iştirak etdilər
Cari ilin aprel ayında Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və “SOCAR Downstream Management” MMC arasında imzalanan Anlaşma memorandumuna əsasən SDU-nun 4 tələbəsi 12 iyul – 5 avqust tarixlərində “Yay Təcrübə Proqramı”nda iştirak etmək üçün Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavoduna, 6 avqust – 2 sentyabr tarixlərində isə SOCAR-ın Türkiyənin İzmir şəhərində fəaliyyət göstərən törəmə müəssisələri “Petkim” neft-kimya kompleksi və “Star” Neft Emalı Zavoduna ezam ediliblər. SDU-nun Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Lamiyə Sayılova və Səddan Səfərov SƏTƏM, İslam Məmmədzadə İstehsalat, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının tələbəsi Qüdrət Ağazadə isə Proseslərə nəzarət və avtomatika üzrə istehsalat təcrübəsi keçiblər. Təcrübə proqramının sonunda tələbələr hesabat xarakterli təqdimatla çıxış edib və hər biri sertifikatla təmin olunub. İstehsalat təcrübəsində ixtisasları üzrə ilkin bacarıqlara yiyələnən tələbələr gələcək fəaliyyətlərində lazım olacaq mühüm bilik və səriştə əldə ediblər.
Türkiyəyə səfər müddətində tələbələri müşayiət etmək məqsədilə SDU-nun əməkdaşları Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov və Mühəndislik fakültəsinin baş müəllimi Rasim Rəsulov İzmir şəhərinə ezam olunublar. “SOCAR Downstream Management” MMC tərəfindən təşkil olunan təlimlərdə iştirak edən alimlər sonda test qiymətləndirməsində “Təhsil Pasportu” almağa müvəffəq olublar. Onlar, həmçinin İzmir şəhərində yerləşən bir neçə elm, tədqiqat və innovasiya müəssisələrini ziyarət edib və müxtəlif görüşlər keçiriblər.
“İzmir Teknoloji Gelişdirme Bölgesi”ndə “Texnopark İzmir” MMC – nin Baş direktoru professor Mətin Tanoğlu ilə görüş zamanı SDU-da Elmi şuranın qərarı ilə yaradılan “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi”nin müasir texnoparklar səviyyəsində inkişaf etdirilməsi və bu sahədə SDU ilə “Texnopark İzmir” MMC arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub. İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunda İnstitutun Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Nəsrin Qafaroğulları nümayəndə heyətini mərkəzin laboratoriyaları ilə tanış edib və orada görülən işlər, aparılan tədqiqatlar haqqında geniş məlumat verib.

Home | News | SSU students participated in the SOCAR "Summer Experience Program"
According to the Memorandum of Agreement signed between Sumgayit State University (SSU) and "SOCAR Downstream Management" LLC in April of this year, 4 students of SSU were sent to the Heydar Aliyev Oil Refinery to participate in the "Summer Internship Program" from July 12 to August 5 and from August 6 to September 2 to "Petkim" petrochemical complex and "Star" Oil Refinery, subsidiaries of SOCAR operating in Izmir, Turkey. Chemical engineering students of SSU, Lamiya Sayilova and Saddan Safarov, HSE students, Islam Mammadzadeh, Production, Process automation engineering student Gudrat Aghazadeh, have undergone production experience in process control and automation. At the end of the internship program, the students made a report presentation and each was provided with a certificate. Students who acquire basic skills in their majors in production experience have acquired important knowledge and competence that will be needed in their future activities.
In order to accompany the students during the visit to Turkey, SSU employees, head of the scientific department, associate professor Samir Orujov and head teacher of the Faculty of Engineering, Rasim Rasulov, were sent to Izmir. The scientists who participated in the trainings organized by "SOCAR Downstream Management" LLC succeeded in receiving the "Educational Passport" in the test evaluation. They also visited several science, research and innovation institutions located in Izmir and held various meetings. During the meeting with Professor Metin Tanoglu, the CEO of Technopark Izmir LLC, in the Izmir Technology Development Zone, the development of the "Innovation and Creativity Center" established by the decision of the Scientific Council of SSU at the level of modern technoparks, and the cooperation between SSU and "Technopark Izmir" in this area MMC was discussed possible directions of cooperation. Nasrin Gafarogullari, director of the Institute's Research Center at Izmir High Technology Institute, introduced the center's laboratories to the delegation and gave extensive information about the works and researches conducted there.