İnsan həyatında elə unudulmaz illər, günlər olur ki, həyatının sonuna qədər bu şirin xatirələrin işığına sığınmaq, istisinə qızınmaq sənə bəs edir, yenidən bir ömür yaşamaq qədər zövq verir. Ömrün ən qayğısız, unudulmaz tələbəlik illəri...
Sumqayıt Dövlət Universiteti növbəti dəfə öz qapılarını tələbələrin üzünə açdı. Sentyabrın 15-də SDU-da Bilik günü təntənə ilə qeyd edildi.
Əvvəlcə professor-müəllim heyəti Ulu Öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri universitetin rektoru Rüfət Əzizov açaraq professor - müəllim, tələbə heyətini, xüsusilə birinci kurs tələbələrini və onların valideynlərini 2023-2024-cü tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik edib, dövlət tərəfindən təhsilə göstərilən diqqət və qayğıdan, ali məktəbdə tədris ilinə hazırlıqla bağlı görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə danışdı. Builki Bilik Gününün əlamətdar bir tarixə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə təsadüf etdiyini önə çəkən rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş milli dövlətçilik siyasətimizin hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, cəmiyyət həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, ali təhsil sahəsində də əhəmiyyətli uğurların əldə edildiyini və ali təhsilin inkişafına yüksək dövlət qayğısının göstərildiyini diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, dövlət başçısı tərəfindən ali təhsilin əlçatanlığının artırılması, tələbələrin sosial müdafiəsinin yaxşılaşdırılması, ölkədə yüksəkixtisaslı, peşəkar kadrların hazırlanması, ali təhsildə rəqabət mühitinin formalaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli qərarlar qəbul olunmuşdur. Bunun nəticəsidir ki, gənclərimiz müxtəlif sahələrdə çox uğurla fəaliyyət göstərərək, ölkəmizin ümumi inkişafına böyük töhfə verirlər. Ali təhsil müəssisələrinin vəzifəsi təkcə peşəkar kadrlar yetişdirmək deyil, həm də sözün həqiqi mənasında dövlətinə, millətinə layiqli vətəndaşlar yetişdirməkdir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. İllər ötdükcə Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi Prezident cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilib.
Rüfət Əzizov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 13 sentyabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə rektor təyin olunduğunu nəzərə çatdıraraq, göstərilən yüksək etimada görə dövlət başçısına minnətdarlığını ifadə edib, qarşıda duran vəzifələrin uğurla icrası üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Universitetin hədəfləri barədə məlumat verən rektor müxtəlif istiqamətlər üzrə elmi tədqiqat işlərinin yüksək səviyyədə aparılmasını, təhsilin məzmununun müasir tələblərə uyğun olaraq müəyyən edilməsini vurğuladı, tələbələrə tələbkar və təşəbbüskar olmağı tövsiyə etdi. Bu istiqamətdə tələbələrin savadlı, bilikli, elmli, bacarıqlı bir mütəxəssis kimi yetişəcəklərinə, ölkəmizin tərəqqisində, cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayacaqlarına, fəaliyyətlərində vətənpərvərlik və dövlətçilik prinsiplərini əsas tutacaqlarına, Sumqayıt Dövlət Universitetinin adına hər zaman şərəf və şöhrət gətirəcəklərinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələrinə tələbə biletləri və xatirə hədiyyələri təqdim edildi.
Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının müəllimi Humay Babazadənin ifasında Ulu Öndərə həsr olunmuş “Sən elə bir zirvəsən” mahnısı səsləndi.
Tədbirdə 2-ci Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Riyaziyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi qazi Rahil Xəlilov, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müəllimi Gülnarə Zülfəliyeva və SDU-nun 2021/2022-ci tədris ilinin məzunu, hazırda İqtisadiyyat kafedrasının əməkdaşı Şükür Əliyev çıxış edərək gənclərə göstərilən dövlət qayğısından danışıb, tələbələrə uğurlar arzuladılar.
2023-2024-cü tədris ilində SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin I kursuna yüksəkballa qəbul olmuş tələbə Arzu Ağayeva çıxışında şəhərimizin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinə daxil olduğu üçün sevinc hissi keçirdiyini və bu təhsil ocağının adını daima yüksək tutacağını bildirdi.
Valideynlər adından 2023-2024-cü tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin I kursuna qəbul olmuş tələbə Leyla Fərmanovanın atası Zaur Fərmanov çıxış edərək professor-müəllim və tələbə heyətini təbrik etdi, onlara təhsildə və həyatda uğurlar arzuladı.

Home | News | Knowledge Day was celebrated in SSU
There are such unforgettable years and days in human life that it is enough for you to take refuge in the light of these sweet memories, to warm up in their warmth for the rest of your life, it gives you pleasure as much as living a new life. The most unforgettable and carefree student years of the life…
Sumgait state university opened its doors to students the next time. On September in SSU Knowledge day was celebrated solemnly.
First, the professors and teachers laid flowers in front of the bust of Great Leader Heydar Aliyev in the lobby of the university and paid tribute to his memory. The dear memory of our martyrs who died for the territorial integrity of our homeland was commemorated with a minute of silence.
Rector of the university Rufat Azizov opened the event, which began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, and congratulated professors, teachers, students, especially first-year students and their parents on the occasion of the start of the 2023-2024 academic year , spoke about attention and care given to education by the state, the upcoming missions and the work done in preparation for the academic year at the higher school.
Emphasizing that this year's Knowledge Day coincides with a significant date, the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, the rector said that our national statehood policy established by National Leader H eydar Aliyev's success is currently being continued successfully by President Mr. Ilham Aliyev, as in all areas of social life, in the field of higher education also brought to attention that significant successes have been achieved and that high state care has been shown to the development of higher education.
He said that important decisions were made by the head of state in the field of increasing the accessibility of higher education, improving the social protection of students, training highly qualified and professional personnel in the country, and forming a competitive environment in higher education.
As a result of this, our young people make a great contribution to the overall development of our country by working very successfully in various fields.
The mission of higher education institutions is not only to train professional personnel, but also to train citizens worthy of their state and nation literally. In this direction, Sumgayit State University has always fulfilled its duties properly since its establishment, and has successfully carried out the work of training academic and pedagogical staff for a number of other countries as well as our republic.
Over the years, Sumgayit State University has become a prestigious academic and educational center of the country and the region, thanks to the historical services of the Great Leader Heydar Aliyev and the attention , care of his political successor, President Mr. Ilham Aliyev.
Rufat Azizov, noting that he was appointed rector by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated September 13, 2023, expressed his gratitude to the head of state for the high trust shown, and said that he will spare no effort for the successful implementation of the tasks ahead.
Giving information about the goals of the university, the rector emphasized the high level of academic research in various directions, determining the content of education in accordance with modern requirements, advised students to be demanding and proactive. In this direction, he expressed his confidence that the students will grow up as educated, knowledgeable, capable specialists, will play an important role in the progress of our country, in the development of society, will base their activities on the principles of patriotism and statehood, and will always bring honor and glory to the name of Sumgayit State University.
Then, student cards and memorial gifts were presented to the first-year students who scored high marks in the entrance exams.
The song "You are such a peak" dedicated to the Great Leader was performed by Humay Babazade, a teacher of the Baku Choreography Academy.
At the event, Rahil Khalilov veteran, a participant in the 2nd Patriotic War, second-year student of the Faculty of Mathematics, Gulnara Zulfaliyeva, a teacher of the Department of Differential Equations and Optimization, and Shukur Aliyev, a graduate of the 2021/2022 academic year of SSU and currently an employee of the Department of Economics, spoke about the state's care for young people spoke and wished the students success. In her speech, Arzu Aghayeva, a student who was admitted to the 1st year of the Mathematics Faculty of SSU in the 2023-2024 academic year, said that she was glad to enter Sumgayit State University, the only higher education institution of our city.
On behalf of the parents, Zaur Farmanov, the father of the student Leyla Farmanova, who was admitted to the 1st course of the Faculty of Chemistry and Biology of the Sumgayit State University in the academic year 2023-2024, spoke and congratulated the professors and students and wished them success in education and life.