Elmi nəşrlərin beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində təlimlər keçirildi
Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2023-cü il üzrə “Yol Xəritəsi”nin “Yerli elmi jurnalların nüfuzunun yüksəldilməsi və yenilərinin yaradılması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi” bəndi üzrə 29-30 sentyabr tarixlərində ADA Universitetində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin və elmi-tədqiqat institutlarının nümayəndələri, eləcə də jurnal redaktorları üçün “Elmin inkişafında elmmetriyanın rolu: Nüfuzlu elmi jurnalların hazırlanması” mövzusunda təlim keçirilmişdir. İki gün davam edən təlimlərdə SDU-nu Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov təmsil edirdi.
Tədbirdə “Elmdə etik qaydalar və alimin müəlliflik hüquqlarının qorunması”, “Elmin inkişafında elmmetriyanın rolu və beynəlxalq elmi bazaların tələbləri”, “Elmdə jurnalların informasiya texnologiyaları sisteminin formalaşdırılması və perspektivləri” və “Elmi-tədqiqat, elmi məqalələrin konseptual olaraq strukturlaşdırılması və hazırlanma metodikası” mövzularında çıxışlar və prezentasiyalar edilmiş, mövzular ətrafında universitet və rəsmi jurnal nümayəndələri ilə çıxış edən təqdimatçılar arasında müzakirələr aparılmışdır. Təlimlərin sonunda dinləyicilər uğurlu iştirakına görə sertifikatlarla təltif olundular.

Home | News | TRAININGS WERE HELD IN ORDER TO IMPROVE THE INTERNATIONAL RATING INDICATORS OF SCIENTIFIC PUBLICATIONS
Yerləşdirilmə tarixi : 02 October 2023 10:20
TRAININGS WERE HELD IN ORDER TO IMPROVE THE INTERNATIONAL RATING INDICATORS OF SCIENTIFIC PUBLICATIONS
On September 29-30, ADA University under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held a public meeting in connection with the improvement of international rating indicators related to scientific publications under the "Roadmap for 2023" and taking necessary measures to raise the reputation of local scientific journals and to create new ones .A training was held for representatives of higher education institutions and scientific-research institutes, as well as magazine editors, on the topic of "The role of scientometrics in the development of science: preparation of authoritative scientific journals". SSU was represented by the head of the Scientific department associate professor Samir Orujov, during the two-day training.
At the event, on the topics of "Ethical rules in science and protection of scientist's copyright", "The role of scientometrics in the development of science and the requirements of international scientific bases", "Formation and perspectives of the information technology system of journals in science" and "Conceptual structuring and preparation methodology of scientific research and articles" speeches and presentations were made, and discussions were held between the representatives of the university and the official magazine presenters. At the end of the training, the trainees were awarded with certificates for their successful participation.