Yerli ali təhsil müəssisələri və özəl sektorlar üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Horizon Europe” elmi-tədqiqatlar qrant proqramı barədə təlim təşkil olunub. Bu istiqamət üzrə sentyabrın 26-27 tarixində AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” proqramı üzrə “Proposal Writing Camp” layihə təkliflərinin yazılmasına dair ikigünlük təlim keçirilib. Üç təqdimatı (Cluster 1, 4, 5) ehtiva edən təlimin məqsədi elmi-tədqiqat qrant layihələrinə müraciət, mövcud imkanlar, Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), COST və Tibb üzrə işçi proqramları barədə yerli ATM-lər və alimlər üçün lazımi informasiyanı təmin etmək və iştirakçılar arasında bu sahədə məlumat mübadiləsi və əməkdaşlığı təşviq etmək idi. Təlim düşərgəsi Avropa Komissiyası (AK) və AMEA tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının, dövlət və özəl sektorlardan olan mütəxəssislərin “Horizon Avropa” proqramında uğurlu iştirakının təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilib. Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən təlim Avstriyadan olan ekspert Qorazd Veis və italiyalı ekspert Bruno Mourenza tərəfindən aparılıb. Təlimə AK-dan olan digər mütəxəssislər onlayn formatda qoşularaq fikir mübadiləsində iştirak ediblər.
Təlimdə dövlət və özəl sektorlardan olan 250-dən çox müraciətçi arasından seçilmiş 30 mütəxəssis iştirak edib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva Azərbaycanda Horizon həftəsinin keçirildiyini və bu müddətdə bir sıra tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu tədbirlərdən biri olan hazırkı təlimin “Horizon Avropa” proqramı haqqında daha dolğun məlumat əldə etməyə geniş imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb və ölkəmizin elmi potensialının dünyada tanıdılmasına şərait yaradan “Horizon Avropa” proqramı kimi nüfuzlu layihələrdə alimlərimizi yaxından iştirak etməyə dəvət edib. Təlimdə “Horizon Avropa” proqramının 2023-2024-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə meyarları barədə məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb, nəzəri və praktik dərslər keçirilib, uğurlu təcrübə təqdim edilib. Daha sonra müəyyən edilmiş mövzular üzrə qrup işləri icra olunub. Sonda təlimdə iştirak etmiş 30 nəfərə sertifikat verilib. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Dil və Tərcümə Mərkəzinin direktoru Jalə Məmmədova da bu təlimdə iştirak edib və sertifikat əldə edib.
Qeyd edək ki, “Horizon Europe” elmi-tədqiqatlar qrant proqramı barədə tanıtım (INFODAY) təlimi yaxında Sumqayıt Dövlət Universitetində də təşkil olunacaq.

Home | News | A TRAINING WAS HELD ON THE "HORIZON EUROPE" PROGRAM OF THE EUROPEAN UNION
A training on "Horizon Europe" research grant program was organized by the Ministry of Science and Education and Azerbaijan National Academy of Sciences for local higher education institutions and private sectors. In this direction, on September 26-27, the Central Scientific Library of ANAS held a two-day training on writing project proposals "Proposal Writing Camp" under the "Horizon Europe" program of the European Commission. The training, which includes three presentations (Cluster 1, 4, 5), aims to provide the necessary information for local ATMs and scientists about applying for research grant projects, available opportunities, Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), COST and Medical staff programs, and to promote information exchange and cooperation in this field among the participants. The training camp was organized by the European Commission (EC) and ANAS in order to ensure the successful participation of Azerbaijani researchers, experts from the public and private sectors in the "Horizon Europe" program. The training, supported by the European Union, was conducted by expert Gorazd Weiss from Austria and expert Bruno Mourenza from Italy. Other experts from EC joined the training in online format and participated in the exchange of ideas.
30 specialists selected from more than 250 applicants from the public and private sectors participated in the training. Esmira Alirzayeva, Ph.D. in biology, associate professor, head of the international relations department of the Presidium of ANAS, pointed out that Horizon Week was held in Azerbaijan and a number of events were planned during this period. She pointed out that the current training, which is one of these events, opens wide opportunities to get more complete information about the "Horizon Europe" program and invited our scientists to closely participate in prestigious projects such as the "Horizon Europe" program, which enables the scientific potential of our country to be known in the world. In the training, the work program of the "Horizon Europe" program for 2023-2024, the definition of challenges, the procedure for writing project proposals, the evaluation criteria were brought to the attention of the participants, theoretical and practical lessons were held. Later, group work was carried out on defined topics. In the end, certificates were given to 30 people who participated in the training. Zhala Mammadova, director of the Language and Translation Center of Sumgayit State University, also participated in this training and received a certificate.
It should be noted that the promotional training (INFODAY) about the "Horizon Europe" scientific research grant program will be organized soon at Sumgayit State University.