SDU-da “Horizon Avropa” layihəsi barədə infosessiya keçirildi
Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində gənc tədqiqatçıların Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı olan “Horizon Avropa” üzrə təlimlər keçirildi .
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və əməkdaşlarının iştirakı ilə baş tutan təlimlərdə Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos, Cost, MSCA üzrə təmsilçilər iştirak edirdilər.
Tədbiri açan universitetin rektoru Rüfət Əzizov təlim iştirakçılarını və qonaqları salamladı. Növbəti təlimlərin Avropa İttifaqının Tədqiqat və İnnovasiyanı maliyyələşdirən Horizon proqramı ilə bağlı olduğunu bildirən rektor təlim iştirakçılarına proqram barədə məlumat verdi. Dünyanın ən böyük proqramı “Horizon” büdcəsinin 2014-2020-cü ildə 80 milyard avro, 2020-2027-ci ildə isə 95.5 milyard avro təşkil etdiyini qeyd edən Rüfət Əzizov proqramın Avropanın dünyadakı rəqabət qabiliyyətini təmin edən maliyyə vasitəsi olduğunu xatırlatdı: “Tədqiqatı və innovasiyaları dəstəkləyən “Horizon-2020” proqramı 3 istiqamətdə fəaliyyət göstərir: Qabaqcıl elm, Sənaye liderliyi, Sosial çağırışlar. Hamı üçün açıq olan proqram bürokratik prosedurlardan qaçan praktika kimi cəlbedicidir”.
“Horizon-Avropa” layihəsi kimi beynəlxalq layihələrə qoşulmağın universitetin reytinq cədvəllərində söz dediyini qeyd edən Rüfət Əzizov SDU-nun belə layihələrdə iştirakda maraqlı olduğunu qeyd etdi: “Sumqayıt Dövlət Universiteti olaraq düşünürük ki, bu layihə elmi-potensialın güclənməsi və gənc alimlərin tədqiqatçılıq ruhunun güclənməsində müstəsna rola malikdir”.
Çıxışını təlim iştirakçılarına uğurlar arzusu ilə yekunlaşdıran Rüfət Əzizov təlimçilərə minnətdarlığını bildirdi.
Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos üzrə təmsilçi Məmməd Həşimovun çıxışı ilə başlayan təlimlər proqramın hədəfləri, yeniliklər, yeni çağırış mexanizmləri, proqrama qoşulma yolları və maliyyə imkanları haqqında ətraflı məlumatlar və informasiya bolluğu ilə yadda qaldı. Avropa Tədqiqatları Mərkəzi və COST Action üzrə təmsilçi, Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin Departament direktoru İlham Hümbətov Avropanın elmi, texnologiya və ictimai çağırışlarına cavab vermək qabiliyyətini artırmaq məqsədilə tədqiqatçılara şəbəkələşmə imkanları təqdim etməyin COST proqramının əsas vəzifələrini təşkil etdiyini bildirib. Məruzəçi bu proqramın Azərbaycan alimlərinin Avropanın digər ölkələrinin alimləri ilə əlaqələr qurması üçün böyük imkanlar açdığını qeyd etdi. MSCA üzrə təmsilçi Zaur Həsənov (AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun İcraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru) çıxış etdi. O, proqramın imkanları, “Horizon Avropa” çərçivəsində yeniliklər, ayrılmış büdcə, maliyyə mexanizmləri, doktorant və postdoktorant səviyyəsində fərdi və kollektiv mübadilə qrantları, onlara müraciət yolları haqqında məlumat verdi.
Təlimin sonunda “Horizon Avropa” çərçivəsində gerçəkləşən layihələr barədə fikir mübadiləsi aparıldı.

An info session about the "Horizon Europe" project was held at SSU
On October 5, Sumgayit State University held training sessions for young researchers on the European Commission"s Research and Innovation Program "Horizon Europe".
Representatives of Digital, Industry and Space, Cost, MSCA participated in the trainings, which were held with the participation of the management and employees of Sumgayit State University.
Rector of the university Rufat Azizov greeted the training participants and guests. Stating that the next trainings are related to the European Union"s Horizon program, which finances Research and Innovation, the rector informed the training participants about the program. Noting that the world"s largest program "Horizon" budget is 80 billion euros in 2014-2020, and 95.5 billion euros in 2020-2027, Rufat Azizov reminded that the program is a financial tool that ensures Europe"s competitiveness in the world:
"Horizon-2020" program, which supports research and innovation, operates in 3 directions: Advanced science, Industrial leadership, Social challenges. Noting that participation in international projects such as the "Horizon-Europe" project speaks for itself in the university"s rating tables, Rufat Azizov noted that SSU is interested in participating in such projects: "As Sumgayit State University, we think that this project has an exceptional role in strengthening the scientific potential and the research spirit of young scientists."
Concluding his speech by wishing success to the training participants, Rufat Azizov expressed his gratitude to the trainers.
The trainings, which started with the speech of Mammad Hashimov, the representative for Digital, Industry and Space, were remembered with detailed information and abundance of information about the goals of the program, innovations, new challenge mechanisms, ways to join the program and financial opportunities.
Ilham Humbatov, representative of the European Research Center and COST Action, Department Director of the Agency for Quality Assurance in Education, said that providing networking opportunities to researchers in order to increase the ability to respond to Europe"s scientific, technological and social challenges is the main task of the COST program. The speaker noted that this program opens great opportunities for Azerbaijani scientists to establish relations with scientists of other European countries.
MSCA representative Zaur Hasanov (Executive Director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of Philosophy in History) made a speech. He informed about the opportunities of the program, innovations within the framework of "Horizon Europe", allocated budget, financial mechanisms, individual and collective exchange grants at the doctoral and postdoctoral level, and ways of applying for them.
At the end of the training, ideas were exchanged about the projects implemented within the framework of "Horizon Europe".