2-5 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində dünyanın bir sıra xarici ölkə universitetlərinin və elmi-tədqiqat müəssisələrinin alimləri iştirak etmişlər.
Beynəlxalq Konqresdə iştirak edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü professor Vəli Hüseynov Beynəlxalq Astronavtika Akademiyasının Akademiki seçilib.
Həmin akademiyanın prezidenti, amerikalı fizik, akademik Con Şumaxer akademiklik diplomunu Vəli Hüseynova təqdim edib.

The SSU professor was elected Academician of the International Academy of Astronautics
Scientists from a number of foreign universities and scientific research institutions participated in the 74th International Astronautical Congress held in Baku on October 2-5.
Professor Veli Huseynov, a professor of the Department of Physics and its Teaching Methodology of Sumgayit State University, a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, who participated in the International Congress, was elected an Academician of the International Academy of Astronautics. President of that academy, American physicist, academician John Schumacher presented the academic diploma to Vali Huseynov.