SDTK-da taksi sürücülərinə xüsusi hazırlıq dərslərinin keçirilməsinə start verilib
Bu gün ölkəmizin hərtərəfli inkişaf tempinə uyğun olaraq Sumqayıt təhsili inkişaf edir, təhsildə köklü və mütərəqqi islahatlar aparılır.
Zaman irəlilədikcə dünyada elm və texnologiyalar da durmadan sıçrayışla inkişaf edir.
Azərbaycan elmi və təhsili də inkişaf edərək qabaqcıl ölkələrin elm və təhsil sisteminə inteqrasiya edir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin uğurları onun tələbələrində, məzunlarında, müəllim-professor heyətində, ümumiyyətlə, bütün sumqayıtlılarda sonsuz sevinc və qürur hissi doğurur.
Universitetin qazandığı uğurların təməlində daim yenilənmək, novatorluq ənənələrinə sadiq qalmaq, müasir dövrün dinamik inkişafı ilə ayaqlaşmaq durur.
Sumqayıtın ürəyi olan sənaye müəssisələrində çalışan mütəxəssislərin çoxu bu universitetin yetirmələri olmuşdur. Sevindirici haldır ki, istər keçmişdə, istərsə də indi Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları keyfiyyət tələblərinə cavab verən layiqli mütəxəssislər kimi seçilmişlər.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində müdafiə şuraları fəaliyyət göstərir. Artıq bu şuralarda uğurla müdafiə olunan çoxsaylı dissertasiya işləri Ali Attestasiya Komissiyasında təsdiqini tapmışdır.
Hər zaman elmə, yeniliyə can atan SDU bir sıra tanınmış universitetlərlə də əməkdaşlıq müqavilələrinə imza atmışdır.
Bir sözlə Sumqayıt Dövlət Universiteti daim inkişaf yolundadır. Universitet paytaxta ən yaxın məsafədə və sənayenin tam mərkəzində yerləşməsi ilə, eyni zamanda həm humanitar, həm tətbiqi ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlaması ilə fərqlənir.
Qürurla qeyd edə bilərik ki, bu qüdrətli elm-təhsil mərkəzi Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin himayədarı kimi onun ən böyük uğurlarının, nailiyyətlərinin təminatçısıdır.
Kollec SDU-nun tərkibinə verildikdən sonra maddi-texniki bazanın inkişafında, kadr potensialının formalaşmasında saysız-hesabsız yeniliklərə imza atılmışdır.
Kollecin tələbələri bağlanmış müqavilələrə əsasən ARDNŞ “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin Etilen Polietilen zavodu, AMEA Polimer Materialları İnstitutu, Sumqayıt Sərnişin ASC, Sumqayıt şəhəri “Şimal” Regional Elektrikşəbəkə, Sumqayıt şəhər “İnter Tekstil” ASC, “Nursoft” MMC müəssisələrində istehsalat təcrübələri keçirlər.
Bu gün SDU universitet-kollec-iş dünyası əlaqələrini genişləndirir, sosial və ictimai fəaliyyətlərini təkmilləşdirir, tədrisin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində uğurlu layihələrə imza atır.
Bunun davamı olaraq oktyabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində “Taksi minik avtomobillərinin sürücüləri üçün etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlığın keçirilməsi Qaydası”nın 1 nömrəli əlavəsinə uyğun olaraq taksi sürücülərinə xüsusi hazırlıq dərslərinin keçirilməsinə başlanılıb.
Bununla əlaqədar olaraq bir tərəfdən Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov və digər tərəfdən Azərbaycan Respublikasının Qanunvericiliyinə əsasən qeydə alınmış və Nizamnamə əsasında fəaliyyət göstərən “Sürücü Təlim Mərkəzi” MMC-nin direktoru Ramin Hacıyev arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən dərslərin keçirilməsi üçün kollecin binasında təmirli otaq ayrılmış, kompüter, proyektor və digər ləvazimatlarla təmin edilmişdir.
Dərslərin keçirilməsi Sumqayıt Dövlət Universitetindən dosent Hüseyn Qaraməmmədov, baş müəllimlər Ziyafət Bağırov, Bəhruz Allahverdiyev, SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecindən isə Mehman İsmayılov, Oktay Şükürov, Elçin Rəsulzadəyə həvalə edilmişdir.
Dərslər Azərbaycan Respublikasının sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktları haqqında ümumi məlumat, taksi minik avtomobillərinə dair ümumi tələblər, taksi minik avtomobil sürücülərinə dair tələblər, taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımasında hərəkətin təhlükəsizliyinin təmin olunması, taksi minik avtomobilləri ilə sərnişinlərin daşınma qaydaları, taksi minik avtomobili sürücülərinin etik davranışına aid məlumatlar, ilk tibb yardım, minik avtomobilində sürmə təlimi mövzularını əhatə edəcək.

SPECIAL TRAINING CLASSES FOR TAXI DRIVERS HAVE BEEN STARTED AT SSTC
Today, education in Sumgait is developing in accordance with the pace of comprehensive development of our country, radical and progressive reforms are being carried out in education.
Azerbaijan's science and education is also developing and integrating into the science and education system of leading countries.
The successes of Sumgait State University cause joy and pride in its students, graduates, teaching staff, and in general, all Sumgait residents.
The success of the university is based on constant renewal, staying true to innovative traditions, and keeping up with the dynamic development of the modern era.
It is gratifying that the graduates of Sumgait State University, both in the past and now, have been selected as worthy specialists who meet the quality requirements.
Today, defense councils operate at Sumgayit State University. Numerous dissertations successfully defended in these councils have been approved by the Higher Attestation Commission.
SSU, which always strives for science and innovation, has signed cooperation agreements with a number of well-known universities.
The university is distinguished by its location in the closest distance to the capital and in the center of industry, and at the same time it prepares specialists in both humanitarian and applied specialties.
We can proudly note that this powerful science and education center, as the supporter of Sumgait State Technical College, is the guarantor of its greatest successes and achievements.
According to the signed contracts, the students of the college have production experience at the Ethylene Polyethylene plant of SOCAR "Azerikimya" Production Union, Institute of Polymer Materials of ANAS, Sumgayit Passenger OJSC, Sumgayit City "Shimal" Regional Electric Network, Sumgayit City "Inter Tekstil" OJSC, "Nursoft" LLC.
Today, SSU expands university-college-business relations, improves its social and public activities, and signs successful projects in the direction of adapting education to the requirements of the labor market.
As a continuation of this, on October 9, Sumgayit State Technical College started holding special training classes for taxi drivers in accordance with the appendix Number 1.
In this regard, according to the agreement concluded between the rector of Sumgayit State University, Rufat Azizov, on the one hand, and Ramin Hajiyev, the director of "Driver Training Center" LLC, which is registered under the legislation of the Republic of Azerbaijan and operates under the Charter, on the other hand, a renovated room in the college building has been allocated for conducting classes, a computer , projector and other equipments are provided.
Lectures were entrusted to associate professor Huseyn Garamammadov from Sumgait State University, senior lecturers Ziyafat Bagirov, Bahruz Allahverdiyev, Mehman Ismayilov, Oktay Shukurov, Elchin Rasulzade from Sumgait State Technical College under SSU.
It should be noted that the lessons will cover general information about the normative legal acts of the Republic of Azerbaijan regulating passenger transportation, general requirements for taxi passenger cars and car drivers ensuring the safety of traffic in passenger transportation by taxi passenger cars, rules for transporting passengers as well as information on the ethical behavior of taxi drivers, first aid, and driver training.