“ALCO” müəyyən ixtisaslar üzrə işçiləri SDU tələbələri arasından seçəcək
“ALCO” MMC-ni təmsil edən rəhbər işçilərin bir qrupu Sumqayıt Dövlət Universitetinin sonuncu kursunda oxuyan tələbələrilə görüşüb.
Universitetin Böyük Akt Zalında keçirilən görüşü SDU tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov açaraq qonaqları salamladı.
Sabir Behbudov tədbirin keçirilmə məqsədini tələbələrə çatdırdı və Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən "ALCO" MMC-nin fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Bir-neçə gün əvvəl şirkətin dəvəti ilə universitetin rektoru, k.ü.f.d. Rüfət Əzizov və ali təhsil müəssisəsinin rəhbərliyi “ALCO” MMC-də olmuş, idarəetmə personalı, həmçinin baş direktor Dunay Xasaylı ilə istehsal prosesini izləmiş, işçilərlə söhbət etmişdir.
Rektor Rüfət Əzizova və qonaqlara 2017-ci ildə, Prezident İlham Əliyevin SKSP-yə səfəri ilə istehsalata başlayan zavodun illik istehsal gücü 36 min ton olduğu, məhsulları Avropanın “Lubrizol”, “Afton Chemical”, “Chevron”, “Eni”, “Evonik”, “İnfineum”, “BASF”, “BRB” kimi tanınmış istehsalçılardan alınan xüsusi baza yağı və qatqıların köməyilə istehsal olunan yağların çox növlülüyü ilə fərqləndiyi barədə məlumat verilib.
Müəssisədə, əsasən, mühərrik, sənaye, hidravlik, kompressor, turbin, transmissiya və gəmi yağları, xüsusilə aviasiya yağının istehsal olunduğu, hazırda “ALCO”nun Avropa, MDB və Asiya ölkələri olmaqla, 50-dən artıq xarici ölkəyə mal ixrac etdiyi bildirilib. Şirkətdə kadr seçiminə həssaslıqla yanaşıldığını, devizlərinin “Yüksək ixtisaslı kadrlarla, ən müasir texnologiyalarda yüksək performanslı qatqı və baza yağından istifadə etməklə keyfiyyətli məhsul istehsal etmək”- olduğu bildirilib.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov universitetdə xüsusilə mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin elmi potensialının artırılması, onların yüksək keyfiyyətli mütəxəssislər kimi hazırlanması yönündə aparılan işlərdən danışmış, “ALCO” kimi ciddi istehalçı şirkətdə SDU tələbələrinin yer ala biləcəklərinə inandığını qeyd edib.
SDU-da tələbələrlə görüşdə bu barədə danışan “ALCO” MMC-nin baş direktor müavini Səidə Zeynalova görüş üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkür edərək SDU ilə yeni keyfiyyətdə başlayan əməkdaşlığın məhsuldar olacağına inamını bildirdi: “Bu əməkdaşlıq haqqında qərar Universitetin rektoru Rüfət Əzizovun bizim müəssisədə olmasından, rəhbər heyətlə görüşüb, istehsalat sahəsi ilə geniş tanışlıqdan sonra daha da sürətləndi”.
Səidə Zeynalova daha sonra müəssisə üçün lazım olan mühəndis, operator, loqostika və digər ixtisaslar üzrə kadrları universitetin tələbə və məzunları arasından seçə biləcəklərinə inadığını və öz potensialına güvənən tələbələrin müraciətini gözlədiklərini bildirdi.
Daha sonra şirkət barədə videoçarx nümayiş olundu.
“ALCO” MMC-nin ARGE və Layihələndirmə üzrə mühəndisi Aytən Əliyeva bir vaxtlar özünün də zaldakı tələbələr kimi, müraciət edərək müsahibədən keçdikdən sonra işə başladığını diqqətə çatdırdı. Təmsil etdiyi müəssisənin istehsal etdiyi sürtkü yağlarının “Made in Azerbaijan” adı altında 50-yə yaxın ölkəyə ixrac edildiyini bildirən layihələndirmə üzrə mühəndis görüşdə mühəndislik, iqtisad və kimya fakültələrinin iştirak etdiyini yada saldı: “Tələb olunan iş yerləri bu ixtisaslarla bağlıdır və ümid edirəm ki, gələn ilin fevralında müəssisəmizdə seçimlə bağlı müsahibələrdə SDU-nun tələbələri uğurla iştirak edəcəklər”.
Təqdim olan iş yerləri arasında çilingər, fəhlə, dolum və istehsal üzrə operator ştatlarının da olduğunu qeyd edən Aytən Əliyeva seçim zamanı bilik və savaddan əlavə, müraciət edənlər arasında intizamlı, dürüst, habelə yaradıcı keyfiyyətlərə üstünlük verildiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra müəssisədən olan nümayəndələr tələbələri maraqlandıran məsələlər ətrafındakı suallara cavab verdilər, fikir mübadiləsi apardılar.

Home | News | "ALCO" WILL SELECT EMPLOYEES FOR CERTAIN SPECIALTIES FROM AMONG SSU STUDENTS
A group of executives representing "ALCO" LLC met with students studying in the last year of Sumgayit State University.
The meeting held in the Great Assembly Hall of the University was opened by Sabir Behbudov, head of the SSU educational department, and greeted the guests.
Sabir Behbudov conveyed the purpose of the event to the students and informed about the activities of "ALCO" LLC operating in Sumgait city.
A few days ago, at the invitation of the company, the rector of the university PhD.in chemistry Rufat Azizov and the management of the higher educational institution visited "ALCO" LLC, viewed the production process with the management staff, as well as the general director Dunay Khasay, and talked with the employees.
Rector Rufat Azizov and guests were informed that the plant, which started production in 2017 with the visit of President Ilham Aliyev to Sumgait Chemical Industrial Park LLC (SCIP), has an annual production capacity of 36,000 tons. It was reported that the oils produced with the help of special base oil and additives from well-known manufacturers such as "Evonik", "Infineum", "BASF", "BRB", Evonik” differ in their variety.
The company mainly produces engine, industrial, hydraulic, compressor, turbine, transmission and ship oils, especially aviation oil, currently "ALCO" exports goods to more than 50 foreign countries, including Europe, CIS and Asia. It was said that the company is sensitive to personnel selection, and its motto is "To produce quality products with highly qualified personnel, using high-performance additives and base oil in the most modern technologies."
Rector of SSU Rufat Azizov spoke about the work done in the university to increase the scientific potential of students studying engineering, and to prepare them as high-quality specialists, and noted that he believes that SSU students can find a place in a serious manufacturing company like "ALCO".
Saida Zeynalova, deputy director general of "ALCO" LLC, who spoke about this at a meeting with students at SSU, thanked for the conditions created for the meeting and expressed her  confidence that the new cooperation with SSU will be fruitful.
Saida Zeynalova said that she believes that they can choose the engineers, operators, logistics and other specialists needed for the enterprise from among the students and graduates of the university, and that they are waiting for applications from students who are confident in their potential.
Later, a video about the company was shown.
Ayten Aliyeva, R&D and Design engineer of "ALCO" LLC, pointed out that she, like the students in the hall, once started working after applying and passing an interview. Stating that the lubricants produced by the enterprise he represents are exported to about 50 countries under the name "Made in Azerbaijan", the design engineer recalled that the engineering, economics and chemistry faculties participated in the meeting: "The required jobs are related to these specialties and I hope that "SSU students will successfully participate in the selection interviews at our institution in February of next year."
Aytan Aliyeva noted that among the offered jobs are the positions of locksmith, laborer, filling and production operator, and emphasized that during the selection, in addition to knowledge and literacy, discipline, honesty, and creative qualities are preferred among the applicants.
Later, the representatives from the institution answered the questions about the issues of interest to the students and exchanged opinions.