Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü ilə əlaqədar minifutbol yarışına start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Oktyabr 2023 13:51
SDU-da 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü ilə əlaqədar minifutbol yarışına start verildi
Oktyabrın 14-də Müstəqilliyin Bərpası Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası minifutbol üzrə yarışlara start verildi.
Əvvəlcə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək 18 Oktyabr tarixinin əhəmiyyətindən danışdı, 1918-ci ildə yaranan Azərbaycan Demokratik Respublikasının cəmi 23 ay yaşadığını və bu müstəqilliyi ölkəmizin 1991-ci ilin 18 oktyabr tarixində yenidən bərpa etdiyini bildirdi.
Müstəqilliyin ilk illərinin gənc suveren bir ölkə üçün asan olmadığını və Azərbaycanın böyük çətinliklərlə üzləşdiyini, bir tərəfdən Ermənistanın hərbi təcavüzünün davam etdiyini, digər tərəfdən ölkədə iqtisadiyyatın iflic vəziyyətə düşdüyünü və daxili sabitliyin pozulduğunu, eləcə də Azərbaycan dövlətçiliyi üçün konkret təhdidlər və risklərin olduğunu qeyd edən prorektor məhz o çətin dövrdə Azərbaycan xalqının tələbi ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana qayıtdığını və 1993-cü ildə hakimiyyətə gəldiyini diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi dönəmində ölkəmizdə dünyəvi, hüquqi və demokratik dövlət quruculuğu istiqamətində görülən böyük işlər dünyaşöhrətli siyasətçi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərinin bəhrəsidir.
Dosent Elmar Xəlilov onu da bildirdi ki, üç il bundan əvvəl 30 ilə yaxın düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində işğaldan azad olundu.
Azərbaycan xalqı öz liderinin ətrafında daha möhkəm birləşərək müstəqilliyimizin həmişəyaşarlığına imza atdı.

Home | News | A Mini-football Competition Started at SSU on October 18 – Independence Day
On October 14, in connection with the Day of Restoration of Independence, the interfaculty mini-football competitions of students of Sumgait State Technical College under Sumgait State University and SSU were started.
First, vice-rector for Social affairs and public relations, associate professor Elmar Khalilov spoke about the importance of October 18, and stated that the Azerbaijan Democratic Republic, which was established in 1918, lived for only 23 months and that our country regained its independence on October 18, 1991.
The vice-rector noted that the first years of independence were not easy for a young sovereign country and that Azerbaijan was facing great difficulties, on the one hand, the military aggression of Armenia continued, on the other hand, the country"s economy was in crisis and internal stability was disturbed, as well as there were concrete threats and risks for Azerbaijan"s statehood. He pointed out that in that difficult period, at the call of the Azerbaijani people, the great leader Heydar Aliyev returned to Azerbaijan and came to power in 1993.
He noted that the a lot of work done in the direction of secular, legal and democratic state-building in our country during the period of strengthening our independence are the result of the unparalleled services of  Heydar  Aliyev, the world-famous politician and National Leader of our people.
Docent Elmar Khalilov also stated that three years ago, our lands, were freed from occupation in the 44-day Patriotic war.
The people of Azerbaijan united more firmly around their leader and signed the eternal life of our independence.