Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun fakültələrində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 32 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Oktyabr 2023 15:40
SDU-nun fakültələrində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 32 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir
18 Oktyabr ən şanlı tarixi günlərimizdən biri - Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyinin bərpası Günüdür. Bu il müzəffər Azərbaycan xalqı dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 32 illiyini qeyd edir. Bu münasibətlə Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə silsilə tədbirlər  keçirilir.
Fakültələrdə keçirilən tədbirlərdə dekanlar çıxış edərək kollektivi əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, xalqımızın ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində dövlət müstəqilliyini bərpa etməsini mühüm tarixi hadisə kimi dəyərləndiriblər. Qeyd ediblər ki, XX əsrin sonlarında SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində öz müstəqilliyini yenidən əldə etməyə imkan tapan Azərbaycan 1991-ci il oktyabrın 18-də Ali Sovetin sessiyasında Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktının qəbul edilməsiylə uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu. Bununla Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı. Birinci imkan xarici müdaxilə və beynəlxalq təminatın olmaması səbəbindən itirildi və 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşadı. 70 il sonra yaranan ikinci tarixi imkan isə Xalq Cümhuriyyətinin hüquqi, siyasi və mənəvi varisi kimi müstəqil Azərbaycan dövləti qarşısında əldə olunmuş müstəqilliyi qorumaq, möhkəmləndirmək missiyası qoydu. Nəticədə 1991-ci il dekabrın 29-da ümumxalq referendumunda əhalinin 95 faizi səsvermədə iştirak edərək ölkənin müstəqilliyinə, suverenliyinə və istiqlaliyyətinə səs verdi, daha sonra dövlət bayrağı, himn və gerb haqqında qanunlar qəbul edildi. Dünya dövlətləri Azərbaycanın müstəqiliyini tanımağa başladı.
Çıxışçılar onu da diqqətə çatdırdılar ki, 1991-ci ildə yenidən müstəqilliyini əldə edən Azərbaycanda onun qorunub saxlanılması heç də asan olmayıb. 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Heydər Əliyev ölkəmizin müstəqilliyini əbədi və dönməz etdi. Ümummilli Liderin müstəqilliyimizin qorunub saxlanması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində yorulmaz səyləri bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə parlaq Qələbəmizdən sonra Müstəqilliyin Bərpası Gününün keçirilməsi xüsusilə qürurvericidir. Bu tarixi Zəfəri qazanan Azərbaycan xalqı bütün dünyaya göstərdi ki, Azərbaycanın müstəqilliyi əbədidir.
Tədbirlərdə tələbələrin ifalarında müstəqilliyimizə həsr olunan şeirlər səsləndirilib, qəhrəmanlığı, vətənpərvərliyi və müstəqilliyimizi tərənnüm edən mahnılar ifa olunub.

A SERIES OF EVENTS DEDICATED TO THE 32ND ANNIVERSARY OF THE RESTORATION OF OUR STATE INDEPENDENCE CONTINUES IN THE FACULTIES OF SSU
October 18 is one of our most glorious historical days - State Independence Day of Azerbaijan. This year, the victorious people of Azerbaijan celebrate the 32nd anniversary of the restoration of our state independence. On this occasion, a series of events are held at Sumgayit State University with the support of the Student Union and the Student Youth Organization.
At the events held in the faculties, the deans congratulated the collective on the occasion of the significant day and valued the restoration of state independence of our nation in the early 90s of the last century as an important historical event. They noted that Azerbaijan, which had the opportunity to regain its independence as a result of the historical conditions created by the collapse of the USSR at the end of the 20th century. It had longed for many years with the adoption of the Constitutional Act on State Independence on October 18, 1991 at the session of the Supreme Soviet. With this, Azerbaijan gained the opportunity to gain independence twice in a century, to create its own sovereign state. The first opportunity was lost due to foreign intervention and lack of international support, and the Azerbaijan Democratic Republic, founded in 1918, lived for only 23 months. As a result, on December 29, 1991, 95 percent of the population participated in the national referendum and voted for the country"s independence, sovereignty, and independence, and then the laws on the national flag, anthem were adopted. The countries of the world began to recognize the independence of Azerbaijan.
The speakers also pointed out that it was not easy to preserve it in Azerbaijan, which regained its independence in 1991. Great leader Heydar Aliyev, who returned to political power in Azerbaijan in 1993 at the insistence of the people, made the independence of our country eternal and irreversible. The efforts of the National Leader to preserve and strengthen our independence are continued today by his worthy successor, President Ilham Aliyev. It is especially proud to celebrate Independence Day after our brilliant Victory under the leadership of the victorious Commander-in-Chief. Having won this historic victory, the people of Azerbaijan showed the whole world that the independence of Azerbaijan is eternal.
Poems dedicated to our independence were performed by students at the events, and songs glorifying our heroism, patriotism and independence were performed.