Çin Xalq Respublikasının Sian şəhərinin vitse-meri nümayəndə heyəti ilə birgə SDU-da oldu
Oktyabrın 20-də nümayəndə heyəti ilə birgə Sumqayıt şəhərində qonaq olan Çin Xalq Respublikasının Sian şəhərinin vitse-meri Van Syaolini İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovun qəbulundan sonra şəhər icra hakimiyyətinin birinci müavini Teymur Səmədov və digər nümayəndələrlə birgə şəhərin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetini ziyarət ediblər.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov Çin Xalq Respublikasının Sian şəhərinin vitse-meri Van Syaolini və nümayəndə heyətini qəbul edib onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, hazırda Azərbaycanla Çin arasındakı dostluq münasibətləri bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də uğurla inkişaf edir. Həmçinin rektor SDU-nun fəaliyyətindən və beynəlxalq əlaqələrindən danışdı. Qeyd etdi ki, son illərdə ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılır. Təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilir, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları əsasında geniş tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır. Yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Van Syaolini səmimi qəbula görə rektor Rüfət Əzizova məmnunluğunu ifadə edib belə görüşlərin keçirilməsinin Azərbaycan-Çin münasibətlərinin möhkəmlənməsinə və iki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyini qeyd etdi.
Görüşdən sonra qonaqlar universitetin inzibati binasına, burada fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzinə, “Code Academy”yə , ayrı-ayrı auditoriya, laboratoriya və tədris otaqlarına baş çəkiblər.
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə tanışlıq zamanı təhsil müəssisənin maddi-texniki bazası haqqında ətraflı məlumat verildi. Qeyd olundu ki, universitetdə 6000-dən çox tələbə elmin sirlərinə yiyələnir. Gələcəkdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Çin universitetləri ilə əməkdaşlığı haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Home | News | The vice mayor of Xian of the People's Republic of China visited SSU together with the delegation
Yerləşdirilmə tarixi : 20 October 2023 20:23
The vice mayor of Xian of the People's Republic of China visited SSU together with the delegation
On October 20, Vice Mayor of Xian, People"s Republic of China Wang Xiaolin, who visited Sumgait with a delegation, after receiving the head of Executive Power Mr. Zakir Farajov, first deputy of city executive power Teymur Samadov and other representatives visited Sumgait State University, the only higher education institution of the city.
Rector of the university Rufat Azizov received Vice Mayor of Xi"an City of the People"s Republic of China Wang Xiaolin and his delegation and expressed his satisfaction to see them at the university. He said that currently friendly relations between Azerbaijan and China are successfully developing in the field of education as well as in all fields. Also, the rector spoke about the activities and international relations of SSU. He noted that important steps have been taken in the direction of education development in the country in recent years. The normative legal basis of education is being improved, extensive measures are being implemented based on the decrees of the President of the Republic of Azerbaijan in the direction of material and technical support. In this direction, Sumgayit State University is expanding its international relations day by day, taking important successful steps in the direction of teacher-student mobility. In order to train highly qualified personnel, SSU cooperates closely with many leading higher education institutions of the world.
Wang Xiaolini expressed his satisfaction to Rector Rufat Azizov for the sincere reception and noted that the holding of such meetings will contribute to the strengthening of Azerbaijan-China relations and the deepening of cooperation between the two countries.
After the meeting, the guests visited the administrative building of the university, the Heydar Aliyev Center operating here, "Code Academy", separate auditoriums, laboratories and teaching rooms. During the introduction with Sumgayit State University, detailed information was given about the material and technical base of the educational institution. It was noted that more than 6,000 students master the secrets of science at the university. They exchanged views on future cooperation between Sumgayit State University and Chinese universities.