SDU-da “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan Vüsal Muradov və Azad Hümbətovun xatirəsinə həsr olunmuş “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı keçirildi.
Təqdimatdan əvvəl Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi və “Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyəti”nin təşkilatçılığı ilə “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı oldu.
Təqdimatdan sonra Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyev filmin təqdimatı zamanı göstərdiyi dəstəyə görə SDU-nun rektoru cənab Rüfət Əzizova və universitetin professor-müəllim, tələbə heyətinə təşəkkürünü bildirdi. Sədr filmin nümayişinin Bakı şəhərində və respublikamızın digər bölgələrində də keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Çıxış edən Vətən müharibəsi qəhrəmanının atası Arif Hümbətov oğlu Azad Hümbətovun xatirəsinə göstərilən yüksək ehtirama görə ölkə Prezidenti Ali Baş Komandan İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirməklə bugünkü tədbirin təşkil olunmasında zəhməti olan hər kəsə təşəkkürünü ifadə etdi.
Çıxış edən şəhid leytenant Vüsal Muradovun atası oğlunun şəxsində şəhidlərimizin xidmətlərini qiymətləndirən hər kəsə minnətdarlığını bildirməklə onların qəhrəmanlıqlarının nəticəsi kimi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu xatırlatdı. Cəsarət Muradov Vüsalın şəhadətindən sonra ailəsinin yanında olan hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.
Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Elmar Xəlilov çıxışında tədbir iştirakçılarını – şəhid ailələrini, qaziləri və müharibə iştirakçılarını SDU-nun rektoru Rüfət Əzizovun adından salamladı, 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş tarixi Qələbədən söz açdı. Şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən bu cür layihələrin əhəmiyyətindən bəhs etdi, filmin yaradıcı heyətinə təşəkkürünü bildirdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində vətənpərvərlik ruhunda aparılan tərbiyəvi işlərdən, şəhidlərin gələcək nəsillərə tanıdılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışdı. Bildirdi ki, tələbə - gənclərimiz ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməklə dövlətçilik ənənələrinə sədaqətin parlaq təcəssümünü nümayiş etdirirlər. Qürurverici haldır ki, al qanı ilə tarix yazan Vətən mücahidlərinin, gənclərin sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və məzunları da vardır. Elmar Xəlilov şəhidlərə Allahdan rəhmət, onların ailələrinə səbr, qazilərə şəfa dilədi.
Tədbirin sonunda Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyev bir sıra tədbir iştirakçılarının, o cümlədən prorektor Elmar Xəlilovun birliyin döş nişanı ilə təltif olunduğunu bildirərək mükafatları təqdim etdi.

Home | News | THE PRESENTATION OF THE FILM "PROTECTORS ON THE PATH OF THE MOTHERLAND" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 20 October 2023 20:29
THE PRESENTATION OF THE FILM "PROTECTORS ON THE PATH OF THE MOTHERLAND" WAS HELD AT SSU
On October 20, the presentation of the film "Protectors on the Path of the Motherland" dedicated to the memory of Vusal Muradov and Azad Khumbatov, who rose to the peak of martyrdom in the Patriotic War, was held in the Grand Assembly Hall of Sumgayit State University.
Before the presentation, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. The memory of the martyrs who died for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
Then, with the financial support of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations and the organization Care for Martyrs" Families, there was a presentation of the film "Protectors on the path of the motherland".
After the presentation, the Chairman of the Care for Martyrs" Families Society, Mushfiq Aliyev, expressed his gratitude to SSU rector Mr. Rufat Azizov and the professor-teacher and student staff of the university for their support during the presentation of the film. The chairman pointed out that the screening of the film will be held in Baku and other regions of our republic.
The the father of the hero of the Patriotic War, Arif Humbatov, expressed his gratitude to the President of the country, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, for the high respect shown to the memory of his son Azad Humbatov, and expressed his gratitude to everyone who worked hard to organize today"s event.
The father of the martyr lieutenant Vusal Muradov, who gave a speech, expressed his gratitude to everyone who appreciated the services of our martyrs in the person of his son, and reminded that the territorial integrity of our country was restored as a result of their heroism. Jasarat Muradov expressed his gratitude to everyone.
In his speech, vice-rector for Social affairs and public relations of the University, associate professor Elmar Khalilov greeted the participants of the event - families of martyrs, veterans and war participants on behalf of SSU rector Rufat Azizov. He spoke about the importance of such projects implemented for the purpose of perpetuating the memory of the martyrs, and expressed his gratitude to the creative team of the film. In this direction, he spoke about the educational work carried out in the spirit of patriotism at Sumgayit State University, and the measures implemented to introduce the martyrs to future generations.
At the end of the event, Chairman of the Care for Martyrs" Families  Society, Mushfiq Aliyev, announced that a number of event participants, including vice-rector Elmar Khalilov, were awarded with the public association badge.