Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Polimer Materialları İnstitutu arasında memorandum imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Noyabr 2023 17:01
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Polimer Materialları İnstitutu arasında memorandum imzalandı
Noyabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Polimer Materialları İnstitutu arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsi üzrə fəaliyyətlərin birgə həyata keçirilməsinə dair əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalandı.
Tədbirdə PMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya üzrə elmlər doktoru professor Bəxtiyar Məmmədov və SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov başda olmaqla hər iki müəssisənin nümayəndə heyəti, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və ali təhsil üzrə dövlət agentliyinin şöbə müdiri Samir Həmidov  iştirak edirdilər.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov qonaqları qəbul edərək onları  universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi və rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, buradakı təhsil, tədris prosesi, kadr hazırlığı istiqamətləri və mövcud ixtisaslar barədə məlumat verərək, tədrisin keyfiyyətinin artırılması, elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və universitet idarəçiliyində innovativ metodların tətbiq edilməsi istiqamətində aparılan islahatlar barədə məlumat verdi. İmzalanan memorandumun təhsil sisteminin prioritet məsələlərindən olan elm və ali təhsilin inteqrasiyası prosesinə təkan verəcəyini xüsusi ilə vurğuladı.
Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, professor Bəxtiyar Məmmədov çıxış edərək səmimi qəbula görə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi, universitetin təhsil modelini yüksək qiymətləndirərək müasir texnologiyaların tətbiqini tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsində önəmli amil olduğunu bildirdi.
Rəhbərlik etdiyi institutun ali məktəblərlə, o cümlədən SDU ilə əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı, institutda tələbələrin universitetdə əldə etdikləri biliklərini elmi tədqiqatlarla əlaqələndirmələri üçün hər cür şəraitin olduğunu bildirdi. Universitet əməkdaşlarının da öz növbələrində PMİ ilə birgə elmi-tədqiqat işləri və informasiya mübadiləsinin aparılması, tələbələrin elmi işə cəlb olunmaları və onlarda praktiki vərdişlərin formalaşdırılması istiqamətində gələcək perspektivlərdən söz açdı.
Qeyd etdi ki, SDU-nun PMİ-də “Polimer materiallarının texnologiyası” tədris mərkəzi yaradılmışdır. Tədris mərkəzi respublikanın, xarici kimya müəssisələrinin və şirkətlərinin tələblərini tam təmin edən mütəxəssislərin hazırlanması, ali təhsilli mütəxəssis hazırlanmasının əsas şərtləri olan elm və təhsilin istehsalata inteqrasiyasının gücləndirilməsi, magistr və doktorluq dissertasiyalarının yerinə yetirilməsi məqsədlərini daşıyır. Bu istiqamətdə imzalanan memorandum iki müəssisə arasında aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin yeni perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində böyük əhəmiyyətə malikdir.
Elm və ali təhsil üzrə dövlət agentliyinin şöbə müdiri Samir Həmidov çıxış edərək universitetlə müəssisə arasında əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün bu görüşün əhəmiyyətini və geniş spektrda əməkdaşlığın mümkünlüyünü bildirdi.
Məlumat üçün bildirək ki, Müqavilə tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlıq, tədris prosesində elmi nailiyyətlərin tətbiqi və təcrübə mübadiləsi, qarşılıqlı anlaşma, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi araşdırma və təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı və möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır.

A Memorandum was Signed Between Institute of Polymer Materials with Sumgayit State University
On November 2, a memorandum of understanding was signed between Sumgayit State University and the Institute of Polymer Materials on the joint implementation of activities in the field of personnel training and scientific research.
At the event, the delegation of both institutions, headed by the director of PMI, corresponding member of ANAS, PhD in chemistry professor Bakhtiyar Mammadov and rector of SSU Rufat Azizov, head of the department of the state agency for science and higher education under the Ministry of Science and Education Samir Hamidov were participating.
The rector of the university, Rufat Azizov, received the guests and expressed his satisfaction to see them at the university, and informed about the activities of the higher educational institution he leads, the education, teaching process, personnel training directions and available specialties, improving the quality of teaching, the efficiency of scientific activity, and applying innovative methods in university management. He emphasized that the signed memorandum will give impetus to the process of integration of science and higher education, which is one of the priority issues of the education system.
Director of the Institute of Polymer Materials, professor Bakhtiyar Mammadov expressed his gratitude to SSU rector Rufat Azizov for the warm welcoming, highly appraising the university"s educational model and the application of modern technologies is an important factor in improving the quality of education.
He spoke about the importance of strengthening the cooperation of the institute he leads with universities, including SSU, and stated that the institute has all conditions for students to relate their skills they have acquired at the university with scientific research. He spoke about the future perspectives of the university employees, in their turn, in the direction of carrying out joint scientific-research work and information exchange with PMI, and forming practical habits in them.
He noted that the "Technology of Polymer Materials" education Center was established at PMI of SSU. The education Center aims to train specialists who fully meet the requirements of the republic, foreign chemical enterprises and companies, to strengthen the integration of science and education into production, which are the main conditions for training highly educated specialists, and to carry out master"s and doctoral theses. The memorandum signed in this field leads the new prospective directions of the scientific-research works to be conducted between the two enterprises.
Samir Hamidov, head of the department of the state agency for science and higher education, made a speech and stated the importance of this meeting and the possibility of cooperation in a wide range of ways to further develop the relations between the university and the enterprise.
For your information, the Agreement aims at long-term cooperation between the parties in the field of education and science, application of scientific achievements in the educational process and exchange of experience, mutual understanding, training of highly qualified personnel, development.