SDU-nun nümayəndə heyəti Kazan Dövlət Energetika Universitetində səfərdədir
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov nümayəndə heyəti ilə birlikdə Kazan Dövlət Energetika Universitetinin 55 illik təntənəli yubiley mərasimində iştirak ediblər.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Kazan Dövlət Energetika Universitetinin rektoru Edvard Abdullazyanovla görüşüblər. Görüşdə iki universitet arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, o cümlədən tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatların həyata keçirilməsi, birgə praktik-innovativ laboratoriyaların qurulması, yeni məzmun hazırlığı istiqamətində müxtəlif məsələlər müzakirə olunub, həmçinin 2024-cü il üçün dəqiq birgə fəaliyyət planı hazırlanması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra nümayəndə heyəti sürücüsüz elektromobillərin və dronların tədqiqi, elektrik və energetika sahəsində bacarlıqların əldə olunması, eləcə də tətbiq edilən qabaqcıl təcrübə və yanaşmalarla bağlı Kazan Dövlət Energetika Universitetinin mühəndislik laboratoriyalarında, innovasiya mərkəzlərində və kafedralarında olaraq orada gedən yeni texnoloji proseslərlə yaxından tanış olublar.

Home | News | The SSU delegation is on a visit to Kazan State University of Energy
Rector of Sumgayit State University Rufat Azizov and his delegation participated in the 55th anniversary ceremony of Kazan State Energy University. Within the framework of the visit, the delegation met with the Rector of Kazan State Energy University, Edvard Abdullazyanov. At the meeting, ideas were exchanged regarding the development of mutual cooperation between the two universities, including student and teacher exchange, implementation of joint scientific research, establishment of joint practical-innovative laboratories, preparation of new content and various issues were discussed, as well as for 2024 a decision was made to prepare a precise joint action plan.
Later, the delegation got acquainted with the new technological processes taking place in the engineering laboratories, innovation centers and departments of the Kazan State University of Energy in connection with the research of driverless electric cars and drones, the acquisition of skills in the field of electricity and energy, as well as the applied advanced practices and approaches.