Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə Kazan Federal Universiteti arasında memorandum imzalandı
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Tatarıstan Respublikasının Kazan Federal Universiteti arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Əvvəlcə nümayəndə heyətimiz səfər çərçivəsində Kazan Universitetinin Tarix Muzeyi ilə tanış olub, İmperator Zalı və memorial auditoriyanı ziyarət ediblər.
Görüşdə SDU-dan rektor Rüfət Əzizov, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı Tamella Əhmədova, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının dosenti Xəyalə Əliquliyeva, KFU-dan Xarici əlaqələr üzrə prorektor Timirxan Alışev, Kazan Universitetinin strukturu və prioritet inkişaf istiqamətləri, Süni İntellekt, Robototexnika və Sistem Mühəndisliyi İnstitutunun direktoru, texniki kafedranın müdiri Dmitri Çikrin, II RSI İnstitutunun Fizika və Enerji kafedrasının müdiri Nail Kaşapov və başqaları iştirak ediblər.
Rektor Rüfət Əzizov çıxış edərək səmimi qəbula görə təşəkkürünü ifadə etdi, SDU-da təhsilin və elmi-tədqiqatın inkişafı üçün görülən işlər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə xarici universitetlərlə əməkdaşlığa önəm verir. Rektor KFU ilə əməkdaşlığın növbəti mərhələsinin hər iki universitet üçün faydalı olacağına ümid etdiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, memorandum Kazan Federal Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında tərəfdaşlığın inkişafına və möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcək və iki ölkənin dost xalqlarının mənafeyi naminə strateji əhəmiyyətli vəzifələrin həllinə töhfə verəcək.
Rektor həmçinin hər iki ali təhsil müəssisəsinin müvafiq strukturları arasında əlaqələrin qurulması, rəqəmsal texnologiyalar, kompüter elmləri ilə bağlı birgə proqramların hazırlanmasını xüsusi vurğuladı. Onu da qeyd etdi ki, biz tələbə və müəllim mübadiləsində maraqlıyıq. Birgə elmi araşdırmalar, təkmilləşdirmələr və beynəlxalq jurnallarda məqalələr də bizim üçün önəmlidir.
Kazan Universitetinin Xarici əlaqələr üzrə prorektoru Timirxan Alışev Azərbaycan nümayəndələrinə səfərə görə təşəkkür etdi və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa ümid etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, Kazan Universitetində keçiriləcək mühəndislik və təbiət elmləri ilə bağlı konfranslara dəvət edəcəyik.
Rektor Rüfət Əzizov və Timirxan Alışev iki ali təhsil müəssisəsi arasında elmi müqavilənin bağlanılmasından məmnun qaldıqlarını bildirərək, bu əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı olacağına inamlarını ifadə etdilər.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov nümayəndə heyəti ilə birlikdə noyabrın 14-də Kazan Dövlət Energetika Universitetinin 55 illik təntənəli yubiley mərasimində iştirak etmişdilər. Görüşün davamı olaraq noyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Tatarıstan Respublikasının Kazan Federal Universiteti arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Əməkdaşlıq memorandumunda tədqiqat və innovasiya fəaliyyətinin inkişafı, tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə tədqiqat layihələrinin hazırlanması və həyata keçirilməsi, elmi məlumat mübadiləsi, akademik mübadilə, birgə konfranslar, seminarlar və digər beynəlxalq tədbirlərin təşkili, elmi məqalələrin çap olunması nəzərdə tutulur.

Home | News | A MEMORANDUM WAS SIGNED BETWEEN SSU AND KAZAN FEDERAL UNIVERSITY
A memorandum on cooperation was signed between Sumgayit State University and Kazan Federal University of the Republic of Tatarstan.
First, our delegation got acquainted with the History Museum of Kazan University, visited the Imperial Hall and the memorial auditorium.
At the meeting, rector Rufat Azizov from SSU, dean of the faculty of Physics and electroenergetics Tamella Ahmadova, associate professor of the department of Solid State and Semiconductor physics Khayala Aliguliyeva, vice rector for foreign relations from KFU Timirkhan Alyshev, Kazan University's structure and priority development directions, the director of the Institute of Artificial Intelligence, Robotics and Systems Engineering, Dmitri Chikrin, the head of the department of Physics and Energy of II AIRSE Institute Nail Kashapov and others took part.
Rector Rufat Azizov made a speech and expressed his gratitude for the sincere welcome, and informed about the work done for the development of education and scientific research at SSU. The rector expressed his hope that the next stage of cooperation with KFU will be beneficial for both universities. He said that the memorandum will serve to develop and strengthen the partnership between Kazan Federal University and Sumgayit State University.
The rector also emphasized the establishment of relations between the relevant structures of both higher education institutions, the preparation of joint programs related to digital technologies and computer science. He also mentioned that we are interested in student and teacher exchange. Timirkhan Alyshev, vice-rector for foreign relations of Kazan University, thanked the representatives of Azerbaijan for the visit. He noted that we will invite you to conferences on engineering and natural sciences to be held at Kazan University.
Rector Rufat Azizov and Timirkhan Alyshev expressed their satisfaction with the conclusion of the scientific agreement between the two higher education institutions and expressed their belief that this cooperation will be beneficial for both parties.
It should be noted that rector of Sumgait State University Rufat Azizov and his delegation participated in the 55th anniversary ceremony of Kazan State Energy University on November 14. As a continuation of the meeting, a memorandum on cooperation was signed between Sumgayit State University and Kazan Federal University of the Republic of Tatarstan on November 15.
The cooperation memorandum envisages development of research and innovation activities, student-teacher exchange, preparation and implementation of joint research projects, exchange of scientific information, academic exchange, organization of joint conferences, seminars and other international events, publication of scientific articles.