Əsas səhifə | Xəbərlər | “Clarivate Analytics” şirkətinin eksperti SDU-da
Noyabrın 16-da “Clarivate Analytics” şirkətinin eksperti İneş Kenjinanın iştirakı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup alim və tədqiqatçıları üçün praktik təlim keçirildi.
Qeyd edək ki, universitetin beynəlxalq reytinq sistemlərində təmsil olunması və mövcud mövqeyini gücləndirmək üçün əsas göstəricilərdən biri də nüfuzlu elmmetrik data bazalarda məlumatların olmasıdır. Kimya sənayesi şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin beynəlxalq elmi nəşrlər data bazalarında əhəmiyyətli dərəcədə elmi məqalələri nəşr olunmuşdur. 60 ildən çox inkişaf tarixinə malik SDU yarandığı gündən bir neçə ad altında fəaliyyət göstərdiyinə görə universitetin elmi mülkiyyətinə müəllif hüququnu qorumaq üçün reytinq sistemlərinin istinad etdiyi məlumat bazalarında informasiyanın dəqiqliyi təmin olunmalıdır. Təlimin məqsədi də nüfuzlu elmi jurnallarda alim və tədqiqatçılarımızın müəllif rekvizitlərinin vahid formatda yazılması, müəllif profillərinin izlənməsi və tədqiqatçıları elmi əsərlərinin məhsuldarlığının ölçülməsi vasitələri ilə tanış etmək idi.
“Web of science platformasında elmi nəşrlər üçün uyğun jurnalın seçilməsi” adlı təqdimatla çıxış edən Clarivate şirkətinin MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi İneş Kenjina tədqiqatın aparılması, uyğun jurnal seçimi, nəşrə hazırlıq, elmi nəşrlərə istinad, Web of science platformasındakı ödənişli və ödənişsiz jurnallar, müşayiət məktubunun (cover letter) yazılması və məqalələrin resenziyalaşdırma prosesi barəsində ətraflı məlumat verdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 17 November 2023 11:41
On November 16, a practical training was held for a group of scientists and researchers of Sumgayit State University with the participation of Inesh Kenjina, an expert of "Clarivate Analytics" company.
It should be noted that one of the main indicators for the university"s representation in international rating systems and to strengthen its current position is the presence of information in authoritative elmmetric databases. Sumgayit State University, which is the only higher education institution of the city of chemical industry, has a significant amount of scientific articles published in the databases of international scientific publications. Due to the fact that SSU, which has a development history of more than 60 years, has been operating under several names since its foundation, in order to protect the copyright to the scientific property of the university. The aim of the training was to write the author details of our scientists and researchers in the authoritative scientific journals in a uniform format, follow the author profiles and introduce the researchers to the means of measuring the productivity of their scientific works.
Inesh Kenjina, representative of Clarivate for the CIS countries, gave a presentation entitled "Selecting a suitable journal for scientific publications on the Web of Science platform" gave detailed information about writing cover letter) and review process of articles.