Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da "Sarı gəlinin sorağında" sənədli filminin təqdimatı keçirildi
Noyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının həyata keçirdiyi “Qərbi Azərbaycan: maddi və mədəni irsimiz” layihəsi çərçivəsində “Sarı gəlinin sorağında” tammetrajlı sənədli filmin və western-azerbaijan.az saytının professor-müəllim və tələbə heyəti üçün təqdimat mərasimi keçirildi.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov iştirakçıları rektor Rüfət Əzizovun adından salamlayıb, Qərbi Azərbaycanın tarixi və mədəni irsinin araşdırılması və təbliğ olunması üçün görülən işlərdən danışdı, filmin İrəvanla bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından əhəmiyyətini vurğuladı. Qərbi Azərbaycanın digər bögələrindəki maddi-mədəni irsimizin üzə çıxarılmasına, tanıdılmasına və təbliğinə böyük ehtiyac olduğundan bu layihənin davamlı olmasının vacibliyini vurğuladı, filmin yaradıcı heyətinə təşəkkürlərini bildirdi.
Saytın yaradıcısı və filmin ssenari müəllifi Füzuli Sabiroğlu ümumi layihə haqqında tamaşaçılara məlumat verdi və Qərbi Azərbaycanın maddi və mədəni irsinin təbliğinə həsr olunan və 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və erməni) fəaliyyət göstərəcək saytın bundan sonra da Qərbi Azərbaycan İcması və AMEA Tarix institutunun Qərbi Azərbaycan Tarixi şöbəsi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində daha da inkişaf etdiriləcəyini söylədi.
Çıxışlardan sonra sənədli film nümayiş olundu.
Xatırladaq ki, süjet xətti “Sarı gəlin” xalq mahnısının və Hikmət Babaoğlunun “Akdamardan Sarı Gəlinədək erməni yalanı” əsərinin motivləri üzərində qurulan “Sarı gəlinin sorağında” tammetrajlı sənədli filminin əsas məqsədi Qərbi Azərbaycan ərazisindəki maddi-mədəni irsimizin təbliği, 200 ilə yaxındır ki, ermənilərin bu irsin məhv edilməsi yönündə fəaliyyətlərinin ifşasıdır.

Home | News | The presentation of the documentary film ‘Sarı gəlinin sorağında’ was held at SSU
On November 22, at Sumgayit State University, with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations, within the framework of the project ‘Western Azerbaijan: our material and cultural heritage’ implemented by the Union of Cinematographers of Azerbaijan, the full-length documentary film ‘Sarı gəlinin sorağında’and the website western-azerbaijan.az a presentation ceremony was held for teachers and students.
The head of the Department of Literature of Azerbaijan and Foreign Countries Professor Avtandil Mammadov, who delivered the opening speech, welcomed the participants on behalf of Rector Rufat Azizov and he thanked the creative team of the film.
Fuzuli Sabiroglu, the creator of the site and the screenwriter of the film, informed the audience about the general project.
After the speeches, a documentary film was shown.
It should be noted that the main goal of the full-length documentary film ‘Sarı gəlinin sorağında’ based on the motifs of the folk song ‘Sarı gəlin’ and Hikmet Babaoglu's ‘Akdamardan Sarı Gəlinədək erməni yalanı’ is the promotion of our material and cultural heritage in the territory of Western Azerbaijan, and for nearly 200 years, Armenians it is the exposure of their activities towards the destruction of this heritage.