SDU-nun müəllim və tələbələri Mingəçevir SES-də
Noyabrın 25-də Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin dəstəyi ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Mingəçevir Su Elektrik Stansiyasında ekskursiyada olub.
Stansiya avadanlıqları və orada gedən proseslərlə yaxından tanış olmaq məqsədilə baş tutan ekskursiyada müəllim və tələbələrə geniş məlumat verilib.
SES əməkdaşları-Texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi şöbəsinin aparıcı mühəndisi Elşən Əsədov, Elektrik sexinin rəis müavini Asif Namazov və aparıcı mühəndis Pərvin Vəliyev stansiyalar haqqında danışarkən burada yenidənqurma işlərinin aparılmasına Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə başlanıldığını qeyd etməklə, prosesin davamı olaraq 2010-2017-ci illərdə burada əsaslı yenidənqurma işlərinin həyata keçirildiyini xatırladıblar. Stansiyada maşın zalının aşağı səviyyəsində yerləşən və işçi heyətin təhlükəsizliyi baxımından standartlara uyğun olmayan idarəetmə mərkəzinin müasir tələblərə tam cavab verən yeni idarəetmə mərkəzi ilə əvəz edildiyi bildirilib. 2018-ci il fevralın 27-də 424 MVt gücündə Mingəçevir SES-in əsaslı yenidənqurmadan sonra istismara verilməsi mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirak etdiyi xatırladılıb.
Azərbaycanın enerji təminatında SES-in xüsusi yer və çəkisi vurğulanaraq tikintisinə 1941-ci ildə başlanılan, İkinci Dünya müharibəsinin başlanması ilə təxirə salınan, 1945-ci ildə bərpa olunan işlərin 1955-ci ildə tamamlandığı, 360 meqavat tam gücü ilə işə salındığı bildirilib.
Ekskursiyaçıların diqqətinə çatdırılıb ki, su qovşağına yuyulma üsulu ilə yaradılan torpaq bənd, SES-in suqəbuledicisi, suburaxıcıları, baş bina, elektrotexniki qurğular, Yuxarı Qarabağ və Yuxarı Şirvan suvarma kanallarının suqəbulediciləri daxil olan Stansiyanın su anbarı öz tutumuna görə uzunmüddətli istifadə üçün kifayət qədər su ehtiyatına malikdir. Ümumilikdə isə yenidənqurma işlərindən sonra stansiyanın gücü 284 meqavatdan 424 meqavata çatdırılıb, stansiyada 6 dəst işçi sipər, 4 dəst təmir sipəri və 3 xüsusi qaldırıcı kran əsaslı təmir edilib, 5300 millimetr diametrli 4 disk bağlayıcısı yeniləri ilə əvəzlənib.
Mingəçevir SES-in Texniki təhlükəsizlik şöbəsinin rəisi Əli İbrahimli və digər əməkdaşlar tələbələrin suallarını cavablandırıblar.

TEACHERS AND STUDENTS OF SSU AT MINGACHEVIR HPS
On November 25, with the support of the Student Trade Union Committee, a group of teachers and students of the Faculty of Physics and Electric Power went on an excursion to the Mingachevir Hydroelectric Power Station.
Teachers and students were given extensive information during the excursion, which was held in order to get to know the station equipment and the processes taking place there.
Elshan Asadov, the leading engineer of the technical safety and labor protection department, Asif Namazov, the deputy head of the electrical plant, and Parvin Valiyev, the leading engineer of the SPP employees, talked about the stations, the reconstruction works were started here with the initiative and direct leadership of the Great Leader Heydar Aliyev, as a continuation of the process in 2010-2017. It was reported that the control center located on the lower level of the engine room at the station, which does not meet the standards for the safety of the staff, has been replaced with a new control center that fully meets modern requirements. It was recalled that on February 27, 2018, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the commissioning ceremony of the Mingachevir HPP after major reconstruction.
Emphasizing the special place and weight of the HPS in Azerbaijan"s energy supply, it was stated that the construction started in 1941, postponed with the start of the Second World War, resumed in 1945, completed in 1955, and started with a full capacity of 360 megawatts.
It was brought to the attention of the tourists that the reservoir of the Station, which includes the earthen dam created by washing the water junction, the water intake, sub-waters of the HPP, the main building, electrotechnical devices, the water intakes of the Upper Karabakh and Upper Shirvan irrigation canals, has sufficient water reserves for long-term use due to its capacity. The power of the station was increased from 284 megawatts to 424 megawatts, 6 sets of working shields, 4 sets of repair shields and 3 special lifting cranes were overhauled at the station, and 4 disk connectors with a diameter of 5300 millimeters were replaced with new ones.
Ali Ibrahimli, head of the technical safety department of Mingachevir HPS and other employees answered the students" questions.