Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Riyaziyyat fakültəsində elmi seminar təşkil edilib
Noyabrın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın görkəmli riyaziyyatçısı, Bakı Dövlət Universitetinin Riyazi kibernetika kafedrasının müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Kamil Mənsimovun “Optimal idarəetmə nəzəriyyəsinin yaranma tarixi, inkişafı və müasir problemləri” mövzusunda elmi seminarı keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçılara rektor Rüfət Əzizovun salamını çatdırdı və tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, son illər Sumqayıt Dövlət Universitetində həm tədrisin, həm də professor-müəllim heyətinin elmi fəaliyyətinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində ciddi addımlar atılmaqdadır. Beləki, universitetdə vaxtaşırı beynəlxalq və respublika miqyaslı konfranslar, elmi seminarlar təşkil olunur. Bu baxımdan fakültələrdə elmi seminarların təşkil olunması böyük əhəmiyyət daşıyır.
Sonra fakültə dekanı dosent Xalidə Həsənova çıxış edərək, professor Kamil Mənsimovun riyaziyyat sahəsində Azərbaycan elminə qazandırdığı yeniliklərdən danışdı. Bildirdi ki, bu kimi seminarların keçirilməsi, elm adamlarının bir araya gələrək mövzu ətrafında apardıqları müzakirələr bu sahədə biliklərin təkmilləşdirilməsi ilə yanaşı, milli təhsilimizin inkişafına da böyük töhfələr verir.
Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyev Kamil Mənsimovun elmi və pedaqoji fəaliyyəti haqqında qısa məlumat verdi.
Daha sonra professor Kamil Mənsimov tədqiq etdiyi riyazi sahənin aktuallığı və qoyulmuş riyazi problemlərin həlli səmərəliliyinin əhəmiyyətindən, seminar mövzusunun gələcəkdə riyaziyyata gətirəcəyi yeniliklər barədə ətraflı məlumat verdi. Çıxışının sonunda bu sahə ilə məşğul olmaq istəyən gənclərə öz təklif və tövsiyələrini verərək,  magistrant və tələbələrin suallarını cavablandırdı.
Sonda Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, professor Nəbi Qurbanov və Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının dosenti Xəyalə Seyfullayeva çıxış edərək riyaziyyatçı alim Kamil Mənsimova maraqlı və faydalı seminara görə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

A SCIENTIFIC SEMINAR WAS ORGANIZED AT THE FACULTY OF MATHEMATICS OF SSU
On November 30, the scientific seminar was held with the organization of the department of Differential Equations and Optimization of the faculty of Mathematics of Sumgayit State University, outstanding mathematician of Azerbaijan, head of the department of Mathematical Cybernetics of Baku State University, professor Kamil Mansimov on the topic "The history of the creation, development and modern problems of the theory of optimal control".
Opening the seminar, vice rector for Social affairs and public relations of the university, Elmar Khalilov, opened the seminar and conveyed rector Rufat Azizov's greetings to the participants and spoke about the importance of the event. He said that in recent years, serious steps have been taken in the direction of improving the quality of both teaching and the scientific activity of the professors and teaching staff at Sumgayit State University. Thus, international and national conferences and scientific seminars are organized at the university from time to time. From this point of view, organization of scientific seminars in faculties is of great importance.
Then the dean of the faculty associate professor Khalida Hasanova gave a speech and spoke about the innovations that professor Kamil Mansimov brought to Azerbaijani science in the field of mathematics. She said that such seminars and discussions held by scientists together on the topic contribute to the development of our national education in addition to the improvement of knowledge in this field.
Professor Fikret Feyziyev, head of the department of differential equations and optimization, gave brief information about the scientific and pedagogical activities of Kamil Mansimov.
Later, professor Kamil Mansimov gave detailed information about the relevance of the mathematical field he studied and the importance of the efficiency of solving mathematical problems. At the end of his speech, he gave his suggestions and recommendations to young people who want to work in this field, and answered the questions of graduate students and students.
In the end, professor Nabi Gurbanov, head of the department of Mathematical analysis and theory of functions, and Khayala Seifullayeva, associate professor of the department of Differential Equations and Optimization, expressed their gratitude to mathematician Kamil Mansimov for the interesting and beneficial seminar.