SDU tələbələr üçün yeni imkanlar açır
Dekabrın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Erasmus Tələbə Şəbəkəsi Azərbaycan (ESN Azerbaijan) tərəfindən infosessiya keçirildi.
Görüşdə ESN Azərbaycanın prezidenti Kübra Rəsul, vitse-prezident Nərgiz Əlili, İnsan Resursları üzrə koordinator Alim Əsgərov, Erasmus Həmrəylik Korpusu (Erasmus Solidarity Corps) məzunu Xəyal Məhərrəmli, mübadilə çərçivəsində xaricdə təhsil almış Lalə Səlimli və SDU-nun tələbələri iştirak etdilər.
Tədbirin məqsədi SDU-nun beynəlmillələşmə istiqamətində qəbul olunmuş dövlət proqramları və universitetin qarşıya qoyduğu əsas strateji hədəflər çərçivəsində Erasmus mübadilə proqramı tərəfindən tələbələr üçün təklif olunan imkanlar, proqrama müraciət yolları haqqında geniş məlumat vermək idi.
Mübadilə imkanları barədə təqdimatla çıxış edən ESN nümayəndəsi ESN Azərbaycanın fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr barədə də tələbələri məlumatlandırdı.
Həmçinin Erasmus mübadilə proqramına müraciət üçün lazım olan sənədlər, proqrama daxil olan ölkələr, proqramın müddəti haqqında zəruri informasiyalar iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı. Tədbirdə eyni zamanda ESN Azərbaycanın növbəti Təşəbbüs Qrupu-nun SDU-da yaradılması təklifi də müzakirə olundu.
Daha sonra mübadilə çərçivəsində xaricdə təhsil almış tələbələr öz təcrübələrini bölüşdülər, tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, ESN-in Azərbaycan universitetlərində ilk Erasmus ofisi ADA universitetində, Təşəbbüs qrupları isə UNEC və Xəzər Universitetində yaradılıb.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 December 2023 14:14
On December 1, an info session was held by Erasmus Student Network Azerbaijan (ESN Azerbaijan) at Sumgayit State University.
President of ESN Azerbaijan Kubra Rasul, vice president Nargiz Alili, Human resources coordinator Alim Askerov, Erasmus Solidarity Corps graduate Khayal Maharramli, Lala Salimli who studied abroad as part of the exchange and students of SSU participated in the meeting.
The purpose of the event was to provide extensive information about the opportunities offered to students by the Erasmus exchange program within the framework of the main strategic goals set by the university, as well as the ways to apply for the program.
The representative of ESN, who made a presentation about exchange opportunities, informed the students about ESN Azerbaijan's activities and projects.
Also, the necessary information about the documents required for applying to the Erasmus exchange program, the countries included in the program, and the duration of the program were brought to the attention of the participants. The proposal to establish the next Initiative Group of ESN Azerbaijan at SSU was also discussed at the event.
Later, the students who studied abroad shared their experiences within the framework of the exchange, and the students' questions were answered.
It should be noted that the first Erasmus office of ESN in Azerbaijani universities was established in ADA University, and Initiative groups were established in UNEC and Khazar University.