SDU-nun müəllimləri Azərbaycan -Türkiyə Təhsil İşçilərinin II Peşə - Təcrübə Proqramında iştirak ediblər
“İslahatçı Gənclər” İctimai Birliyi, “Edu Time” Təhsil və İnkişaf Mərkəzi və “Peak Network”un təşkilatçılığı ilə Türkiyənin İstanbul şəhərində Azərbaycan – Türkiyə Təhsil İşçilərinin II Peşə – Təcrübə Proqramı baş tutub. Təcrübə Proqramında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Xarici Dillər Universiteti və digər orta məktəb nümayəndələri ilə yanaşı Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) müəllimləri də iştirak ediblər.
16-20 noyabr tarixlərində keçirilən proqram Azərbaycan Respublikasının İstanbul şəhərindəki baş konsulluğunu ziyarətlə başlayıb.
Heyəti qəbul edən Baş konsul Nərminə Mustafayeva bildirib ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də əməkdaşlıq ən yüksək səviyyədədir.
Proqram çərçivəsində müəllimlərimiz - Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Aynur Həşimova, eləcə də Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Xəyalə Muğamat Türkiyənin ən nüfuzlu universitetlərindən olan İstanbul Aydın Universiteti, Haliç Universiteti və Üsküdar Universitetini, o cümlədən “Bil Məktəbləri”ni ziyarət edib, İstanbul Aydın Univetsitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri Mustafa Aydın, Üsküdar Universitetinin rektoru Nazifə Güngör və Haliç Universitetinin Baş katibi Burak Başkan ilə görüşüblər. Görüşlərdə qarşılıqlı ikitərəfli əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi imkanları müzakirə olunub, perspektivlər qeyd olunub.
Daha sonra azərbaycanlı müəllimlər təlimlərdə iştirak edərək təhsildə texnoloji yeniliklər, süni intellekt, təhsil psixologiyası, sinfin və məktəbin idarəolunması mövzusunda təlimlərdə iştirak edərək, təhsildəki son akademik yeniliklər barədə məlumatlandırılıblar. Eyni zamanda azərbaycanlı müəllimlər ölkəmizdə həyata keçirilən təhsil islahatları haqda türkiyəli həmkarlarına məlumat veriblər.

The teachers of SSU participated in the II Professional - Practice Program of Azerbaijan -Turkey Educators
"Reformer Youth" Public Union, "Edu Time" Education and Development Center and "Peak Network" organized the II Professional - Practice Program of Azerbaijan -Turkey Educators in Istanbul, Turkey. In addition to representatives of Azerbaijan State Pedagogical University, Foreign Languages University and other secondary schools, teachers of Sumgayit State University (SSU) also participated in the Practice Program.
The program held on November 16-20 started with a visit to the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Istanbul. Receiving the delegation, Consul General Narmina Mustafayeva said that cooperation between Azerbaijan and Turkey is at the highest level in the field of education as well as in all fields.
Within the framework of the program, our teachers - Aynur Hashimova, docent of the Department of Physics and its teaching methodology, as well as Khayala Mugamat, associate professor of the Department of Azerbaijani language and its teaching methodology, visited Istanbul Aydin University, Halich University and Uskudar University, which are among the most prestigious universities in Turkey, as well as "Bil Schools" and met with Mustafa Aydın, Chairman of the Board of Trustees of Istanbul Aydın University, Nazifa Gungor, Rector of Uskudar University, and Burak Bashkan, Secretary General of Halich University. Opportunities for mutual bilateral cooperation and exchange of experience were discussed at the meetings, perspectives were noted.
Later, Azerbaijani teachers took part in trainings and were informed about the latest academic innovations in education by participating in trainings on technological innovations in education, artificial intelligence, educational psychology, classroom and school management. At the same time, Azerbaijani teachers informed their Turkish colleagues about the educational reforms implemented in our country.