Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndə heyəti UDNTU-da fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nı ziyarət ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Dekabr 2023 16:05
SDU-nun nümayəndə heyəti UDNTU-da fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nı ziyarət ediblər
Başqırdıstanın əsas aparıcı ali təhsil ocaqlarından olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin 75 illik yubileyi ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndə heyəti və xarici qonaqlar UDNTU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə açılmış “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nı ziyarət edib və tələbələrlə görüşüblər.
Qonaqlara auditoriyanın fəaliyyəti haqqında məlumat verildi. Bildirildi ki, auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri - Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılıb. Bu auditoriya həmin universitetin azərbaycanlı məzunu, Başqırdıstan Respublikasının əməkdar inşaatçısı, iş adamı Əyyub Bəbirovun maliyyə dəstəyi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin layihəsi əsasında yaradılıb.
“Heydər Əliyev İli”ndə bu auditoriyanın açılmasını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirən SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov iştirakçıları salamladı və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən tədbirlərdən və bu ilin mahiyyətindən danışaraq Ulu Öndərin xalqı və dövləti qaşısındakı misilsiz xidmətlərini vurğuladı, Ümummilli Liderin daim təhsilə yüksək qiymət verdiyini diqqətə çatdırdı.
Bu gün ölkəmizdə Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu təhsilə, gənclərə qayğı siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirdi.
Rektor çıxışında həmçinin alimlərimizin-akademik Azad Mirzəcanzadənin Azərbaycan və Başqırdıstan elminin inkişafındakı mühüm rolundan danışdı, onun mexanika, tətbiqi riyaziyyat, neft-qaz sahəsində nəzəri və praktik məsələlərin həllində yaratdığı elmi məktəbin əhəmiyyətini vurğuladı.

Home | News | THE DELEGATION OF SSU VISITED THE "AUDITORIUM OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN" OPERATING AT USPTU
Yerləşdirilmə tarixi : 04 December 2023 16:05
THE DELEGATION OF SSU VISITED THE "AUDITORIUM OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN" OPERATING AT USPTU
In connection with the 75th anniversary of the Ufa State Petroleum Technical University, which is one of the leading higher educational institutions of Bashkirstan, the delegation of Sumgait State University and foreign guests visited the "auditorium of the Republic of Azerbaijan" opened on the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev at USPTU and met with students.
The guests were informed about the activities of the auditorium. It was reported that the state symbols of Azerbaijan, the legacy of Heydar Aliyev, the Association of Russian-Azerbaijani Universities, Azad Mirzajanzade's scientific school, our country's natural resources, oil, climate and geography, mineral resources, science and industry, culture and art, carpet weaving, historical monuments - Gobustan , the capital of Baku, 12 plaques were created under the title of outstanding personalities. This auditorium was created based on the financial support of Ayyub Babirov, an Azerbaijani graduate of that university, an honored builder of the Republic of Bashkortostan, a businessman, and a project of Sumgayit State University.
Evaluating the opening of this auditorium as a significant event in the "Year of Heydar Aliyev", rector of SSU Rufat Azizov greeted the participants and, talking about the events held within the "Year of Heydar Aliyev" and the essence of this year, emphasized the Great Leader's unparalleled services to the people.
Today, President Ilham Aliyev stated that the policy of education and youth care, which was founded by Heydar Aliyev, has been successfully continued in our country.
In his speech, the rector also talked about the important role of our scientists - academician Azad Mirzajanzadeh in the development of Azerbaijan and Bashkir science, and emphasized the importance of the scientific school created by him in solving theoretical and practical problems in the field of mechanics, applied mathematics, oil and gas.