SDU-da “Code For Future” təhsil layihəsi barədə infosessiya təşkil edildi
Dekabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “Code Academy” ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Code for future” layihəsi barədə infosessiya təşkil edildi.
Tədbirdə çıxış edən universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov layihənin tələbələr üçün önəmindən danışdı. Bildirdi ki, bu gün SDU-nun əsas hədəfi təhsil alanların yüksək səviyyədə və zamanın tələblərinə uyğun dil və informasiya texnologiyaları (İT) üzrə bilik və səriştələri kifayət qədər olan mütəxəssis kimi yetişdirilməsidir. Bu baxımdan layihə tələbələr üçün böyük əhəmiyyət kəsb edərək onların gələcək fəaliyyətlərində öz müsbət təsirini göstərəcək.
“Code For Future” layihəsinin təhsil meneceri Şəhriyar Məmmədli layihənin məqsədi və layihə çərçivəsində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən idarə edilən layihə tələbələrə informasiya texnologiyaları, mühəndislik və memarlıq sahələrində ödənişsiz dərs almaq imkanı ilə yanaşı, nəzəri və praktiki təcrübə qazandıracaq. Layihədə iştirak etmək istəyən tələbələr qəbul imtahanına dəvət olunacaq. İmtahandan uğurla keçənlər isə tədrisə cəlb olunacaqlar. Layihənin sonunda tədrisi uğurla bitirən tələbələr beynəlxalq sertifikat və “Code Academy” şirkətinin diplomunu almaq şansı əldə edəcəklər.
Şəhriyar Məmmədli onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt şəhəri üzrə qeydiyyat dekabrın 6-dan 12-dək onlayn formatda aparılacaq.
SDU-nun Rektor müşaviri Elşad Abdullayev çıxış edərək tələbələrə layihənin əhəmiyyətindən, əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr kimi formalaşmasındakı üstünlüklərindən danışdı və “Code Academy”dən faydalanmağı tövsiyə etdi.

AN INFO SESSION ABOUT THE "CODE FOR FUTURE" EDUCATIONAL PROJECT WAS ORGANIZED AT SSU
On December 6, an info session was organized for the students of Sumgayit State University about the "Code for future" project jointly implemented by "Code Academy" and the Ministry of Science and Education.
Speaking at the event, the university's vice-rector for social issues and public relations, associate professor Elmar Khalilov, spoke about the importance of the project for students. He said that the main goal of SSU today is to educate students as specialists with sufficient knowledge and skills in language and information technologies (IT) at a high level and according to the requirements of the time. In this regard, the project is great importance for students and will have a positive effect on their future activities.
Shahriyar Mammadli, education manager of the "Code For Future" project, gave detailed information about the purpose of the project and the works carried out within the framework of the project. Students who want to participate in the project will be invited to the entrance exam. Those who successfully pass the exam will be involved in teaching. At the end of the project, students who have successfully completed the training will have the opportunity to receive an international certificate and a diploma of the "Code Academy" company.
Shahriyar Mammadli also pointed out that the registration for Sumgait city will be done online from December 6 to 12.
Elshad Abdullayev, adviser to the Rector of SSU, spoke to the students about the importance of the project, its advantages in the formation of personnel in accordance with the requirements of the labor market, and advised them to benefit from "Code Academy".
At the end of the event, the participants' questions were answered and a broad exchange of ideas was held.