SDU ilə STP arasında əməkdaşlıq genişləndirilir
Dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru Rüfət Əzizov və nümayəndə heyəti Sumqayıt Texnologiyalar Parkında (STP) olub. Dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə STP-nin Baş icraçı direktoru Hicran Valehov qonaqları salamladı, STP ilə SDU arasında səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu bildirdi. Baş icraçı direktor sənaye parkının fəaliyyətindən danışaraq perspektiv əməkdaşlığın genişləndirilməsində müəssisənin maraqlı olduğunu qeyd edərək, 22 dekabr 2009-cu ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilən sənaye parkının daxili bazarın tələbatını tam ödəməklə bərabər, ölkə xaricinə də məhsullar göndərdiyini qeyd etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetində kadr potensialının inkişafı üçün müxtəlif layihələrin gerçəkləşdirildiyini bildirən rektor Rüfət Əzizov bu görüşün hər iki tərəf üçün əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töhfələr verəcək gələcək əməkdaşlığın uğurlu olacağına inandığını qeyd etdi. Rektor həmçinin qarşıdakı illərdə ixtisasların məzmununun yenilənməsi işində də Sumqayıtda yerləşən müəssisələrlə əməkdaşlığın nəticələrinin əsaslı rol oynayacağını xatırlatdı.
Hər iki tərəf tələbələrin istehsalat təcrübəsi ilə birgə elmi-tədqiqat sahələrində də əməkdaşlıq perspektivləri, tərəfdaş istehsalat müəssisələri ilə ortaq tədqiqat predmetlərinin aktuallaşdığını qeyd etdi.
Baş icraçı direktor Hicran Valehov şirkət üçün ixtisaslı kadrların hazırlanmasının bu gün heç zaman olmadığı qədər aktual olduğunu və bu məqsədlə xüsusi treninq proqramının hazırlanıb həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə kadrlar hazırlayan ali məktəblər, xüsusilə, SDU ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd etdi.
STP-nin Baş insan resursları inzibatçısı Şölə Əliyeva bildirdi ki, əməkdaşlıq çərçivəsində SDU-nun şəxsində təhsil və praktikanın sintezi faydalı nəticələr verəcək: “Gələcək əməkdaşlığımızda biznesin müxtəlif sahələrinə aid nəzərdə tutduğumuz tədbirlərdə mentor qismində sizin universitet müəllimlərinin iştirak edəcəyinə ümid edirik”.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov səmimi görüş üçün yaradılan mühitə görə öz təşəkkürünü bildirərək yaxın vaxtlarda iki müəssisə arasında imzalanacaq anlaşma memorandumunun faydalı olacağına inandığını bildirdi.
Görüşdən sonra nümayəndə heyətimiz “STP Global Cable” MMC-nin tərkibindəki müxtəlif növ məhsullar istehsal edən və illik istehsal gücü iki yüz min ton olan Elektrik Avadanlıqlar, Kabel və Sinkləmə zavodlarının sexlərinə baş çəkərək iş prosesləri ilə tanış olublar.

Home | News | COOPERATION BETWEEN SDU AND STP IS EXPANDING
On December 7, Rector of Sumgait State University (SSU) Rufat Azizov and his delegation visited Sumgait Technology Park (STP). At the round table meeting, STP Chief Executive Director Hijran Valehov greeted the guests, expressed his satisfaction with the expansion of effective cooperation between STP and SSU. The chief executive director noted that the industrial park put into operation on December 22, 2009 in the presence of President Ilham Aliyev fully met the needs of the domestic market and also sent products abroad.
Rector Rufat Azizov noted that this meeting is important for both sides, and believes that future cooperation will be successful, which will greatly contribute to the development of the personnel potential of our country. The Rector also reminded that the results of cooperation with institutions located in Sumgayit will play a fundamental role in updating the content of specialties in the coming years.
Chief Executive Director Hijran Valehov noted that higher education institutions that train personnel in this direction are interested in cooperation with SSU.
Shola Aliyeva, Chief Human Resources Administrator of STP, stated that the synthesis of education and practice in the person of SSU within the framework of cooperation will give useful results. ‘In our future cooperation, we hope that your university teachers will participate as mentors in events related to various fields of business’.
Rector of SSU Rufat Azizov expressed his gratitude for the environment created for the sincere meeting and expressed his belief that the memorandum of understanding to be signed between the two institutions will be useful in the near future.
After the meeting, our delegation visited the workshops of the Electric Equipment, Cable and Galvanizing plants, which produce various types of products and have an annual production capacity of two hundred thousand tons, within "STP Global Cable" LLC, and got acquainted with the work processes.