Mediasiya Şurası SDU tələbələri ilə maarifləndirici görüş keçirib
Dekabrın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhər 1 saylı Mediasiya Təşkilatının təşəbbüsü ilə mediasiya ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbirdə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Mediasiya Şurasının üzvləri: Sumqayıt 1 saylı Mediasiya Təşkilatının rəhbəri Etibar Həsənov və həmin təşkilatın mediatorları- Qabil Əsgərov, Elçin Hüseynov, Vüsalə Nəcəfova iştirak etdilər.
Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov tədbiri açaraq iştirakçılara rektor Rüfət Əzizovun salamını çatdırdı. Azərbaycanda mediasiyanın inkişafının və bu sahədə islahatların intensiv xarakter aldığını önə çəkərək mediasiya ilə bağlı müvafiq qanunvericilik aktlarının qəbul olunduğunu dedi. Tədbirin əhəmiyyətini qeyd edən prorektor əsas məqsədin gənclərin mediasiya və onun önəmi ilə bağlı məlumatlılığının artırılması olduğunu bildirdi.
SDU-nun Baş hüquqşünası dosent Əminə Həsənovanın moderatorluğu ilə davam edən tədbirdə mediasiya ilə bağlı maarifləndirici görüşlərin xüsusi əhəmiyyəti vurğulandı. Mediasiyanın faydası və gələcək perspektivləri barədə tələbələrə ətraflı məlumat verildi. Bildirildi ki, mediasiya mediatorun vasitəçiliyi ilə tərəflər arasında yaranmış mübahisənin qarşılıqlı razılıq əsasında həlli ilə bağlı müəyyən olunan prosesdir.
Sumqayıt 1 saylı Mediasiya Təşkilatının rəhbəri Etibar Həsənov görüş zamanı gənclərimizə mediasiyanın anlayışı, mediasiya proseduru, işin mediasiyaya yönəldilməsi, mübahisələrin həllində və gərginliyin azalmasında mediasiyanın əhəmiyyətli rolu, mediasiya qanunvericiliyi və digər məsələlər barədə ətraflı məlumat verdi. Gələcəkdə mediasiya sahəsinin gənclər üçün perspektivli peşə sahəsi olduğunu vurğuladı.

Home | News | The Mediation Council held an educational meeting with SSU students
On December 8, an educational event on mediation was held at Sumgayit State University on the initiative of Sumgayit City Mediation Organization No. 1.
At the event, along with the faculty and student staff of the university, the members of the Mediation Council: Etibar Hasanov, head of Sumgayit No. 1 Mediation Organization and mediators of that organization - Gabil Askerov, Elchin Huseynov, Vusala Najafova participated.
Associate Professor Elmar Khalilov, vice-rector for social affairs and public relations of the university, opened the event and conveyed the greetings of rector Rufat Azizov to the participants. Emphasizing that the development of mediation and reforms in this field are intensive in Azerbaijan, he said that relevant legislative acts on mediation have been adopted. Noting the importance of the event, the vice-rector stated that the main goal is to increase the awareness of young people about mediation and its importance.
The special importance of educational meetings related to mediation was emphasized at the event, which was moderated by Associate Professor Amina Hasanova, Senior Lawyer of SSU.
Etibar Hasanov, head of Sumgayit Mediation Organization No. 1, gave detailed information about the mediation procedure, mediation legislation and other issues during the meeting.