Əsas səhifə | Xəbərlər | Süni intellektə dair növbəti təlim
Dekabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyat fakültəsinin İnformatika kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Süni intellekt - İmkanlar və gözləntilər” mövzusunda  təlim keçirildi.
Tədbiri fakültə dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq təlimin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, son zamanlar süni intellekt texnologiyaları insanların həyatına sürətlə daxil olur. Yeni texnologiyalar dünya ölkələrinin siyasətinə təsir edir, dövlətlərin strateji potensialını müəyyənləşdirir. Süni intellekt texnologiyalarından həm hərbi, həm də mülki məqsədlərlə geniş istifadə olunur. Artıq bəşəriyyətin inkişafının bu mərhələsində süni intellekt insanların ailə və cəmiyyət, hakimiyyət və vətəndaş münasibətlərinə güclü təsir edərək yeni reallıqlar yaratmaqda, dövrümüzün ideologiyasına çevrilməkdədir. Sevindirici haldır ki, artıq ölkəmizdə süni intellekt ideyalarının əhəmiyyətini, üstünlüklərini hər kəs anlayır, gənclə­rimiz bu texnologiyalara böyük həvəs göstərirlər. Elm və Təhsil Nazirliyi tərə­findən təşkil olunan “Sabahın alimləri” müsabiqəsi, şagirdlərə, tələbələrə rəqəmsal bilik və bacarıqların aşılanması layihəsi olan STEAM kimi təşəbbüslər gənclərin bu sahəyə marağının artırıl­masına böyük dəstək verir.
İnformatika kafedrasının baş müəllimi, təlimçi Aygün Tağıyeva süni intellekt nəzəriyyəsinin yaranma tarixi, elmi-nəzəri əsasları, müasir vəziyyəti, problemləri və inkişaf perspektivləri, həmçinin Azərbaycanda bu sahədə görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verdi. O, tədrisdə, sənayedə istifadə olunan süni intellekt sistemlərinə aid əyani nümunələr göstərərək, istehsalatda vaxta, enerji resurslarına və büdcə vəsaitlərinə qənaət edilməsində süni intellektin mühüm rolu olduğunu bildirdi.
Fakültənin tələbəsi Mehin Əsgərova “Süni intellekt” mövzusunda hazırladığı təqdimatla çıxış etdi, iştirakçılara süni intellektin əhəmiyyəti və problemləri, fəlsəfi mahiyyəti haqqında məlumat verdi.

Home | News | THE NEXT TRAINING ON ARTIFICIAL INTELLIGENCE
On December 14, a training on ‘Artificial intelligence - Opportunities and expectations’ was organized by the Department of Informatics of the Faculty of Mathematics at Sumgayit State University.
The event was opened by the dean of the faculty, associate professor Khalida Hasanova, who spoke about the importance of the training. She said that recently artificial intelligence technologies are rapidly entering people"s lives. New technologies affect the politics of countries around the world. Artificial intelligence technologies are widely used for both military and civilian purposes. It is gratifying that everyone understands the importance and advantages of artificial intelligence ideas in our country. Initiatives such as the ‘Scientists of Tomorrow’ competition organized by the Ministry of Science and Education, and STEAM, which is a project to impart digital knowledge and skills to students, provide great support for increasing the interest of young people in this field.
Aygun Taghiyeva, the head teacher of the Informatics Department, provided detailed information about the history of the theory of artificial intelligence and its scientific and theoretical foundations. She showed visual examples of artificial intelligence systems used in education and industry, and stated that intelligence has an important role.
Mehin Asgarova, a student of the faculty, made a presentation on ‘Artificial Intelligence’.
The training, which continued in the form of a discussion, ended with answering the questions of the participants.