Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Technoxian World Robot Championship” yarışı ilə bağlı infosessiya təşkil olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Dekabr 2023 16:25
SDU-da “Technoxian World Robot Championship” yarışı ilə bağlı infosessiya təşkil olundu
Dekabrın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Technoxian World Robot Championship” yarışı ilə bağlı infosessiya keçirildi.
SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, robotexnika və rəqəmsal bacarıqların inkişaf etdirilməsi baxımından gənclər üçün təşkil olunan belə yarışların əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, bu gün elmi-texniki tərəqqi sayəsində digər sahələrlə yanaşı, robototexnika sahəsi də sürətlə inkişaf edir. Bu sahənin inkişafı isə, sənayenin avtomatlaşdırılmasına, sürətlə inkişafına öz təsirini göstərir. Son dövrlərdə ölkəmizdə də bu sahə üzrə əhəmiyyətli irəliləyişlər müşahidə olunur. Təbii ki, bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində böyük işlər həyata keçirilir. Beləki, universitetdə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Burada tələbələr öz ideyalarını gerçəkləşdirərək müxtəlif layihə və yarışlarda uğurla təmsil olunurlar.
Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının texniki rəhbəri Məhəmməd Hacıyev və yarışmanın koordinatoru Məryəm Sulxayeva çıxış edərək yarışın qaydaları, layihələr və hazırlıq haqqında geniş məlumat verdilər. Bildirdilər ki, bu kateqoriya üzrə müxtəlif olimpiada, yarışlar təşkil olunsa da “Technoxian World Robot Championship” yarışı Gənclər və İdman Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə ilk dəfə keçiriləcəkdir. “Technoxian World Robot Championship” yarışının Azərbaycan üzrə final mərhələsinin 2024-cü ilin may ayında keçirilməsi nəzərdə tutulur. Final mərhələsinədək təlimçilər tərəfindən ali təhsil müəssisələrində təlim və görüşlər təşkil olunacaq.

Home | News | AN INFO SESSION ABOUT THE "TECHNOXIAN WORLD ROBOT CHAMPIONSHIP" COMPETITION WAS ORGANIZED AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 21 December 2023 16:25
AN INFO SESSION ABOUT THE "TECHNOXIAN WORLD ROBOT CHAMPIONSHIP" COMPETITION WAS ORGANIZED AT SSU
On December 21, Sumgayit State University held an info session about the "Technoxian World Robot Championship" competition with the support of the Ministry of Digital Development and Transport and the organization of the Azerbaijan Robotics Engineering Academy.
Assistant Professor Elmar Khalilov, vice-rector for social issues and public relations of SSU, welcomed the guests and participants and emphasized the importance of such competitions organized for young people in terms of developing robotics and digital skills. He said that due to scientific and technical progress, the field of robotics, along with other fields, is developing rapidly. The development of this field shows its influence on the automation and rapid development of the industry. In recent times, significant progress has been observed in this field in our country. Of course, great work is being done in this direction at Sumgayit State University. Thus, the Innovation and Creativity Center operates in the university. Here, students are successfully represented in various projects and competitions by realizing their ideas.
The technical head of Azerbaijan Robotics Engineering Academy, Mahammad Hajiyev, and the coordinator of the competition, Maryam Sulkhayeva, spoke and gave extensive information about the rules, projects and preparation of the competition. They said that although various Olympiads and competitions are organized in this category, the "Technoxian World Robot Championship" competition will be held for the first time in our country with the support of the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Digital Development and Transport and the organization of the Azerbaijan Robotics Engineering Academy. The final stage of the "Technoxian World Robot Championship" competition in Azerbaijan is planned to be held in May 2024. Until the final stage, trainers will organize training and meetings in higher education institutions.