Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsilin İnkişafı Fondunun nümayəndələri ilə görüş təşkil edilib
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Dekabr 2023 20:10
Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsilin İnkişafı Fondunun nümayəndələri ilə görüş təşkil edilib
Dekabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, layihələr üzrə menecer Rəsul Həşimov və universitetin professor-müəllim, eləcə də tələbə heyətinin iştirakı ilə görüş keçirildi.
Görüşdə əsas məqsəd hər iki qurum arasında tanışlıq və əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi oldu.
Görüşdə iştirak edən SDU rektoru Rüfət Əzizov qonaqları salamlayıb və onları universitetdə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Fondun təhsilin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən, həyata keçirdiyi proqramlardan, dövlətin təhsilin inkişafına verdiyi xüsusi önəmdən danışan Rüfət Əzizov vurğulayıb ki, təhsilin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindəndir.
Rektor SDU-nun fəaliyyət istiqamətləri, yeniliklər və gələcək prioritetlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, hər bir elm-təhsil müəssisəsinin qarşısında konkret məqsədlər durur. Bu illər ərzində Sumqayıt Dövlət Universiteti böyük inkişaf yolu keçmiş, ölkənin sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri və region üçün mütəxəssis hazırlığı sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə etmişdir və bu gün də peşəkar kadrların yetişdirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atır. SDU-nun əsas hədəflərindən biri də beynəlxalq standartlara cavab verən, innovativ, reytinqli, yüksəkixtisaslı kadrlara malik olan universitetə çevrilməkdir. Həmçinin qabaqcıl yerli və xarici təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, beynəlxalq ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsinə nail olmaq qarşıya qoyulmuş əsas məqsədlərdəndir.
Rektor onu da qeyd etdi ki, SDU-da universitet-sənaye əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atılır və qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasında bu əlaqələrin yaradılması olduqca əhəmiyyətlidir. Bu istiqamətdə görüşlərin təşkili də vacib amillərdəndir. Rektor müəllim və tələbələrə Təhsilin İnkişafı Fondu tərəfindən gerçəkləşdirilən layihələrdən yararlanmağı tövsiyə etdi.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov çıxış edərək dəvətə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə etdi. Bildirdi ki, ali təhsil müəssisələrində innovasiya və elmi-tədqiqat zəruridir. Bu səbəbdən də universitetlər öz iş mexanizmlərini uyğun qurmalı, zamanın tələbinə uyğun planlamalıdır. Ali təhsil müəssisələrində tədrisdə məzmunun yenilənməsində birgə fəaliyyət istiqamətləri, elmi-tədqiqat layihələrində birgə əməkdaşlıq aparılmalıdır.
Sonra sədr Təhsilin İnkişafı Fondunun gördüyü işlərlə bağlı təqdimatla çıxış edərək Fondun yaradılması, məqsədləri, missiyası, Fond tərəfindən həyata keçirilən layihələr, təqaüd proqramları barədə ətraflı məlumat verdi, bildirdi ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq fərmanına uyğun olaraq Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılan Təhsilin İnkişafı Fondunun fəaliyyətləri peşə təhsili istisna olmaqla təhsilin bütün pillələrini əhətə edir. Qısa zaman kəsiyində ali təhsil müəssisələri ilə bağlı 5 əsas strateji fəaliyyət istiqaməti müəyyən olunmuşdur. Strateji fəaliyyət istiqamətlərində akademik mobillik proqramlarının icrası, ali təhsil müəssisələrinin institusional inkişafı, elmi jurnal, nəşrlər və dərsliklərin hazırlanması, universitet-sənaye iş birliyinin inkişafında iştirak və ali təhsil müəssisələri tələbələrinin inkişafına dəstək və digər məsələlər əhatə olunur.
Sədr həmçinin qarşıda mühüm layihələrin olduğunu qeyd etdi. Onu da bildirdi ki, bütün bunlar tələbələri elm və innovasiyalar istiqamətində davamlı fəaliyyətə cəlb etmək, tələbələri elm sahəsində aparıcı mövqe tutmaqlarına təkan verəcək.
Görüşdə universitetin strateji məqsədləri və hədəfləri, sənaye-universitet işbirliyi, tələbələrin karyera imkanlarının genişləndirilməsi, müəllim və tələbələrin ingilis dil üzrə danışıq bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən işlər müzakirə olundu. Tədbir iştirakçılarının təklifləri dinlənildi, suallar Elnur Nəsibov tərəfindən ətraflı cavablandırıldı.
Sonda rektor Rüfət Əzizov Təhsilin İnkişafı Fondunun rəhbərliyinə səmimi görüş və gələcəkdə həyata keçəcək layihələrə göstərəcəkləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | A MEETING WAS ORGANIZED WITH REPRESENTATIVES OF THE EDUCATION DEVELOPMENT FUND AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
Yerləşdirilmə tarixi : 22 December 2023 20:10
A MEETING WAS ORGANIZED WITH REPRESENTATIVES OF THE EDUCATION DEVELOPMENT FUND AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On December 22, a meeting was held at the Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University with the participation of the Chairman of the Board of Education Development Fund Elnur Nasibov, the project manager Rasul Hashimov and the university's professor-teacher and student staff.
The main goal of the meeting was to discuss opportunities for acquaintance and cooperation between both institutions.
SSU rector Rufat Azizov, who participated in the meeting, welcomed the guests and expressed his pleasure to see them at the university. Rufat Azizov, speaking about the work done by the foundation in the direction of education development, the programs implemented, the special importance the state attaches to the development of education, emphasized that the development of education is one of the main priority directions of the state policy.
The Rector informed about SSU activity directions, innovations and future priorities. He said that every scientific and educational institution has specific goals. During these years, Sumgayit State University has undergone great development, has achieved important achievements in the field of specialist training for Sumgayit city and region, which is the industrial center of the country, and today it is taking successful steps in the direction of training professional personnel. One of the main goals of SSU is to become a university that meets international standards, has innovative, rated, and highly qualified personnel. Also, expansion of relations with advanced local and foreign educational institutions, implementation of international double diploma programs are among the main goals.
The rector also noted that successful steps are being taken in the direction of expanding university-industry relations at SSU, and the establishment of these relations is very important in the establishment of mutual cooperation. Organization of meetings in this direction is also an important factor. Rector advised teachers and students to take advantage of the projects implemented by the Education Development Fund. Elnur Nasibov, Chairman of the Board of Education Development Fund, expressed his gratitude to the university management for the invitation. He said that innovation and scientific research are necessary in higher education institutions. For this reason, universities should set up their work mechanisms accordingly and plan according to the requirements of the time. In higher educational institutions, joint activities in updating the teaching content, joint cooperation in scientific research projects should be carried out.
Then the chairman made a presentation about the work done by the Education Development Fund and gave detailed information about the creation of the Fund, its goals, mission, projects implemented by the Fund, scholarship programs, and stated that the Education Development Fund, established under the Ministry of Science and Education in accordance with the relevant decree of the President of the country Ilham Aliyev The Foundation's activities cover all levels of education, except vocational education. In a short period of time, 5 main strategic directions of action related to higher education institutions were determined. Implementation of academic mobility programs, institutional development of higher education institutions, preparation of scientific journals, publications and textbooks, participation in the development of university-industry cooperation and support for the development of students of higher education institutions and other issues are covered in the strategic directions of action.
The chairman also noted that there are important projects ahead. He also said that all this will attract students to continuous activity in the direction of science and innovation, and will encourage students to take a leading position in the field of science.
The meeting discussed the university's strategic goals and objectives, industry-university cooperation, expansion of students' career opportunities, development of teachers' and students' English speaking skills. The proposals of the participants of the event were heard, the questions were answered in detail by Elnur Nasibov.
In the end, Rector Rufat Azizov expressed his gratitude to the management of the Education Development Fund for the sincere meeting and their support for the projects that will be implemented in the future.