SDU tələbələri “YARAT” Müasir İncəsənət Mərkəzində
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə tələbələrimizin “YARAT” Müasir İncəsənət Mərkəzinə ekskursiyası təşkil olunub. Ekskursiya tələbələrin mədəniyyət, incəsənət sahəsində dünyagörüşünün artırılması məqsədi ilə baş tutub.
Əvvəlcə Fərəh Ələkbərlinin “Yoxlanılıb, mina yoxdur!” adlı qrup sərgisinə baxış keçirilib. Ekspozisiya performans, videoinstalyasiya və qrafika əsərlərini bir araya gətirir. Əsərlər postmünaqişə dövrünün həssas sülh mövzusundan bəhs edərək, daha fundamental mədəni, sosial və ekoloji məsələlərə fokuslanır.
Sonra tələbələr Mərkəzin “XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyi”ndə Xalq rəssamı Fərhad Xəlilovun “Yerlə göy arasında” adlı fərdi sərgisində də iştirak ediblər. Burada rəssamın son illər ərzində yaratdığı rəngkarlıq tabloları və bu günə qədər nümayiş olunmayan qrafika əsərləri sərgilənir

Yerləşdirilmə tarixi : 26 December 2023 19:53
An excursion of our students to the ‘YARAT’ Contemporary Art Center was organized by the Student Trade Union Committee of Sumgait State University. The excursion was held with the aim of increasing the outlook of students in the field of culture and art.
First, The group exhibition named ‘Checked, there are no mines!’ by Farah Alakbarli, consists video installation and graphic works. The works focus on more fundamental cultural, social and environmental issues, dealing with the sensitive topic of post-conflict peace.
Then the students also participated in the individual exhibition of the People's Artist Farhad Khalilov called ‘Between the Earth and the Sky’ at the Center's ‘Museum of Azerbaijani Painting of the 20th-21st Centuries’. Paintings created by the artist over the last years and graphic works that have not been exhibited until now are exhibited here.