Əsas səhifə | Xəbərlər | “İlin Tələbəsi” müsabiqəsinin nəticələri bəlli oldu
1-ci yerin qalibi Riyaziyyat fakültəsinin tələbəsi Ləman Əhədova - SDU-nun “Heydər Əliyev adına təqaüd”ə layiq görülən 2 tələbəsindən biridir. I kursdan etibarən “Əlaçı” təqaüdü alır. “Nömrə 1” Tədris Mərkəzində 15.09.2023-30.11.2023 tarixləri arasında təcrübə keçmişdir. “Code Academiya”nın 27.02.2023-31.05.2023-cü il tarixlərində “Web Programming Essential” proqramında uğurla iştiraka görə Sertifikat əldə edib. SDU-da keçirilən VIII Tələbə Elmi Konfransında 1 yer tutub.
2-ci yerin qalibi Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Naibə Nəsirova -  Hal-hazırda Karyera və Psixologiya Mərkəzinin “İsim” kursu layihəsində müəllim-koordinator kimi fəaliyyət göstərir. Əlaçı təqaüdü alır. Dövlət Diplomatiya Mərkəzi tərəfindən keçirilən Dövlət Təqaüdü proqramında “Ümumilli Lideri Heydər Əliyev: Dövlətinə həsr edilmiş bir ömür” esse-yazı müsabiqəsinin qalibi olaraq təqaüdə layiq görülüb. İxtisası ilə bağlı Respublika və Beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak edir.
3-cü yerin qalibi Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Səddan Səfərov - SOCAR “Yay Təcrübə Proqramı”nda iştirak edib. 12.07.2023–05.08.2023-cü il tarixlərində Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavoduna, 06.08.2023 – 02.09.2023-cü il tarixlərində SOCAR-ın Türkiyənin İzmir şəhərində fəaliyyət göstərən törəmə müəssisələri “Petkim” neft-kimya kompleksi və “Star” Neft Emalı Zavoduna ezam edilib. Təcrübə proqramında SƏTƏM üzrə istehsalat təcrübəsi keçib. K.F.Boqatıx adına “Proseslər və aparatlar kimyası texnologiyası” üzrə VI Beynəlxalq tələbələrarası olimpiada da iştiraka görə diploma layiq görülüb.
“Elm və innovasiya” nominasiyası üzrə yer tutan tələbələrimiz:
1-ci yerin qalibi Mühəndislik fakültəsinin tələbəsi Amin Nəcəfli - “SAF 2023” STEAM Azərbaycan Festivalında “deep dive” kateqoriyası üzrə II yerə layiq görülüb. 2023 ICPC Azərbaycan 1/8 Regional Müsabiqəsində müvəffəqiyyətlə iştirak edərək Gürcüstan Respublikasının Kutaisi şəhərində keçirilən Çempionata vəsiqə qazanıb. “WRO (World Robot Olympiad) 2023” Azərbaycan mərhələsində “Robomission Senior” kateqoriyasında 2-ci yer tutub. Rusiyada keçirilən beynəlxalq "Yüksək Texnologiyalar" çempionatında "Hava Robotexnikası" üzrə 3-cü yerə layiq görülüb.
2-ci yerin qalibi Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Səid Əliyev - SDU-nun Enactus komandasında layihə meneceri, İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbər koordinatoru və StartUp mentoru olaraq fəaliyyət göstərir.  Hal-hazırda “Meliordism”, “FastyCar”, “Helix”, “Water Guardian” adlı startap layihələrinin üzərində işləyir. “Meliordism” layihəsi “Enactus Biznes Məktəbi”də final mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. SDU-da Startaplarla bağlı tələbələr üçün mütəmadi təlimlər keçir.
3-cü yerin qalibi Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Nübar Osmanova - SDU-nun “Heydər Əliyev adına təqaüd”ə layiq görülən 2 tələbəsindən biridir. “Gələcəyin Müəllimi” təqaüdü alır. SDU-da VIII Tələbə Elmi Konfransında II yerə layiq görülüb. Mütəmadi olaraq Respublika və Beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak edir. 3rd International “Artemis” Congress On Humanities And Social Sciences-də elmi məqaləsi çap olunub. Tədqiqatçı Tələbələrin I Beynəlxalq Elmi Konfransında çıxış edərək Sertifikat əldə edib.
“Fəal tələbə” nominasiyası üzrə yer tutan tələbələrimiz:
1-ci yerin qalibi Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Məleykə Xankişiyeva - SDU üzrə seçilən 9 “Brend” tələbədən biridir. ATGTİ-nin “İlin TGT fəalı” seçilib. SDU da “ Heydər Əliyev” ilinə həsr edilmiş Vl debat natiqlik turnirinin “Fərqlənən natiqi” sertifikatına layiq görülüb. “ Zəfər səlnaməsi “ tədbirində iştiraka görə Fərqlənmə diplomu əldə edib. Tələbə Təşkilatlarında aktiv üzvüdür. Fakültədaxili keçirilən tədbirlərin bir çoxunun təşkilatçısıdır.
2-ci yerin qalibi Riyaziyyat fakültəsinin tələbəsi Nəzrin Həsənzadə - SDU üzrə seçilən 9 “Brend” tələbədən biridir. Tələbə Təşkilatlarının fəal üzvüdür. Universitetdə keçirilən tədbirlərdə mütəmadi olaraq çıxışlar edir. Dəfələrlə universitetin Fəxri Fərmanına layiq görülüb. Vətəndaş Debat Cəmiyyətinin dəstəyi ilə keçirilən turnirdə “Ən yaxşı natiq”lərdən biri olmuşdur. SDU-da baş tutan idman yarışlarında, TEC-in tədbirlərində fəal iştirak edir. Enactus Biznes Məktəbində iştiraka görə sertifikat qazanmışdır. Sumqayıt bulvarı ərazisində keçirilən kross yarışında III yerin qalibi olmuşdur.
3-cü yerin qalibi Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Musa Xəlilov - Bədii-yaradıcılıq müsabiqə festivalında fəal iştiraka görə Elm və təhsil nazirliyi və ATİAHİ-nin Diplomu təqdim olunub. SDU-da keçirilən mədəni-kütləvi tədbirərdə fəal iştirak edir. Tələbə təşkilatlarının fəal üzvüdür. Dəfələrlə universitetin və tələbə təşkilatlarının Fəxri Fərmanına layiq görülüb. “İstedadlı tələbələrin təhsil haqqının ödənilməsi” üzrə müsabiqə qrantının qalibidir. SDU-da keçirilən “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsində fərqlənməyə görə sertifikatla təltif edilib. Milli-müsabiqə festivalında bədii qiraət nominasiyası üzrə iştirakçı olub.
“İdman” nominasiyası üzrə yer tutan tələbələrimiz:
1-ci yerin qalibi Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Vahid Həsənov - SDU-nun idman klubunun “Futbol”, “Voleybol”, “Basketbol” komandalarının aktiv üzvüdür. SDU-da fakültələrarası voleybol yarışında 2-yerə layiq görülüb. Çexiyanın Praqa şəhərində“Avropa çempionatında”qızıl medalına, Belarusiyanın Minsk şəhərində keçirilən “Beynəlxalq turnirdə” iki qızıl, bir gümüş və kuboka layiq görülüb. Gürcüstanın Tiblisi şəhərində keçirilən “GRAND PRİX”-də 3 cü yer tutub. “GRAND WİNNER”turnirində 2 qızıl və “Grand WİNNER” kəməri qazanıb. “CASPİAN SEA” turnirində 2 qızıl medal əldə edib.
2-ci yerin qalibi Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Ayaz Babayev - SDU-nun idman klubunun aktiv tələbəsidir. “Qayadırmanma” idman növü ilə məşğuldur. İlk dəfə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bayrağını Azərbaycanın ən yüksək zirvəsi olan “Zəfər” zivəsində dalğalandırmışdır. Fövqaladə Hallar Nazirliyi tərəfindən “Gənc Mülki Müdafiəçilər” təlimini uğurla başa vuraraq Sertifikata layiq görülüb.
3-cü yerin qalibi Mühəndislik fakültəsinin tələbəsi Məmməd Əliyev - SDU-da keçirilən müxtəlif idman yarışlarında mütəmadi olaraq iştirak edir. İdman klubun aktiv tələbələrindəndir. SDU-nun futbol, basketbol, şahmat, dama, voleybol yarışlarında mütəmadi olaraq iştirak edir və dəfələrlə yer tutaraq Fəxri fərmanlara layiq görülüb. SDU-nun Voleybol komandasında Respublika Universiadalarında iştirak edir.

THE RESULTS OF THE ‘STUDENT OF THE YEAR’ COMPETITION WERE ANNOUNCED
The winner of the 1st place, Laman Ahadova, a student of the Faculty of Mathematics, is one of the 2 students of SSU who were awarded the ‘Scholarship named after Heydar Aliyev’,from the 1st year, she receives the ‘Excellent student’ scholarship, experienced at ‘Number 1’ Training Center between 15.09.2023 and 30.11.2023, received a Certificate for successfully participating in the ‘Web Programming Essential’ program of ‘Code Academy’ on 27.02.2023-31.05.2023. She took 1st place at the VIII Student Scientific Conference held at SSU.
The winner of the 2nd place is Naiba Nasirova, a student of the Faculty of History and Geography - Currently, she works as a teacher-coordinator in the ‘Isim’ course project of the Career and Psychology Center, receives the ‘Excellent student’ scholarship. She was awarded a scholarship as the winner of the essay-writing contest ‘National Leader Heydar Aliyev: A Life Dedicated to His State’ in the State Scholarship program held by the State Diplomacy Center. She participates in national and international scientific conferences related to her specialty.
The winner of the 3rd place, Saddan Safarov, a student of the Faculty of Chemistry and Biology, participated in the SOCAR ‘Summer Internship Program’. From 12.07.2023 to 05.08.2023 to the Oil Refinery named after Heydar Aliyev, from 06.08.2023 to 02.09.2023, subsidiaries of SOCAR operating in Izmir, Turkey, ‘Petkim’ petrochemical complex and ‘Star’ He was sent to the Oil Refinery. In the internship program, he passed HSE production experience. A diploma was awarded for participation in the VI International inter-student Olympiad named after K.F.
Our students who took place in the ‘Science and Innovation’ nomination:
The winner of the 1st place, Amin Najafli, a student of the Faculty of Engineering, was awarded the 2nd place in the ‘deep dive’ category at the ‘SAF 2023’ STEAM Azerbaijan Festival. 2023 ICPC Azerbaijan successfully participated in the 1/8 Regional Competition and qualified for the Championship held in Kutaisi, Republic of Georgia. ‘WRO (World Robot Olympiad) 2023’ took 2nd place in the ‘Robomission Senior’ category at the Azerbaijan stage. He was awarded the 3rd place in ‘Aerial Robotics’ at the international ‘High Technologies’ championship held in Russia.
The winner of the 2nd place, Said Aliyev, a student of the Faculty of Chemistry and Biology, works as a project manager in the Enactus team of SSU, the lead coordinator of the Innovation and Creativity Center and a StartUp mentor. Currently, he is working on startup projects called ‘Meliordism’, ‘FastyCar’, ‘Helix’, ‘Water Guardian’. ‘Meliordism’ project qualified for the final stage at ‘Enactus Business School’.
The winner of the 3rd place is Nubar Osmanova, a student of the Faculty of History and Geography - one of the 2 students of SSU who were awarded the ‘Scholarship named after Heydar Aliyev’, receives the ‘Teacher of the Future’ scholarship. She was awarded the 2nd place at the 8th Student Scientific Conference at SSU. She regularly participates in national and international scientific conferences. A scientific article was published at the 3rd International ‘Artemis’ Congress On Humanities And Social Sciences.
Our students who took place in the ‘Active student’ nomination:
The winner of the 1st place is Maleyka Khankishiyeva, a student of the Faculty of Chemistry and Biology - one of the 9 ‘Brand’ students chosen by SSU, was selected ‘TSYO Activist of the Year’, was also awarded the ‘Distinguished speaker’ certificate of the 7th debate oratory tournament dedicated to ‘Heydar Aliyev’ year, received a diploma of distinction for participation in the ‘Victory Celebration’ event. She is an active member of Student Organizations. She is the organizer of many intra-faculty events.
The winner of the 2nd place is Nazrin Hasanzadeh, a student of the Faculty of Mathematics - one of the 9 ‘Brand’ students selected at SSU. She is an active member of Student Organizations, regularly makes speeches at events held at the university, has been awarded the Honorary Decree of the university many times, was one of the ‘Best Speakers’ at the tournament supported by the Civic Debate Society, and actively participates in sports competitions held at SSU and SSO events, has won a certificate for participation in the Enactus Business School, won the 3rd place in the cross-country race held on the territory of Sumgait boulevard.
The winner of the 3rd place is Musa Khalilov, a student of the Faculty of Physics and Electroenergetics - he was presented with a Diploma of the Ministry of Science and Education and ATIAHI for his active participation in the artistic and creative competition festival, he actively participates in cultural and mass events held at SSU, is an active member of student organizations. He was repeatedly awarded the Honorary Order of the university and student organizations, the winner of the competition grant for ‘Payment of tuition fees for talented students’, he was awarded a certificate for excellence in the ‘Best Presentation’ competition held at SSU, he was a participant in the National competition festival in the nomination of artistic recitation.
Our students who took place in the ‘Sports’ nomination:
The winner of the 1st place is Vahid Hasanov, a student of the Faculty of Chemistry and Biology - he is an active member of the ‘Footbal’, ‘Volleyball’, ‘Basketball’ teams of the SSU sports club, he was awarded the 2nd place in the interfaculty volleyball competition at SSU, he was awarded ‘Europe’ in Prague, Czech Republic championship’ and was awarded two gold, one silver and a trophy at the ‘International Tournament’ held in Minsk, Belarus, and took 3rd place at the ‘GRAND PRIX’ held in Tbilisi, Georgia. He won 2 gold medals and a ‘Grand WINNER’ belt at the ‘GRAND WINNER’ tournament, and 2 gold medals at the ‘CASPIAN SEA’ tournament.
The winner of the 2nd place, Ayaz Babayev, a student of the faculty of chemistry and biology, is an active student of the SSU sports club, is engaged in rock climbing, and for the first time raised the flag of Sumgayit State University on the highest peak of Azerbaijan, ‘Zafar’, by the Ministry of Emergency Situations, successfully completed the ‘Young Civilian Defenders’ training and was awarded a Certificate.
The winner of the 3rd place, Mammad Aliyev, a student of the Faculty of Engineering, regularly participates in various sports competitions held at SSU, was awarded the decrees, participates in the Republic Universiade in the volleyball team of SSU.