Yanvarın 7-dən Sumqayıt Dövlət Universitetində 2023-2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayevin Ali və orta təhsil müəssisələrində 2023-2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə imzaladığı əmrə əsasən 2023-2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası dekabr ayının 29-dan başlayaraq beş həftə davam edəcək. Əmrdə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi öz əksini tapıb.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov bu əmrin icrası ilə bağlı müvafiq əmr imzalayıb. Əmrə əsasən imtahanların gedişinə operativ nəzarət və tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığı təmin etmək məqsədilə İmtahan Qərargahı və Apellyasiya Komissiyası təşkil edilib. Qərargaha Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev, Komissiyaya isə Rektorun müşaviri, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Könül Abaslı sədrlik edəcək.
SDU-da imtahanlar 2 növbə üzrə keçiriləcək. İmtahanların şəffaf və obyektiv, qanun çərçivəsində keçirilməsi məqsədilə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.Tələbələrin İmtahan Qərargahına və Apellyasiya Komissiyasına etdikləri müraciətlər çevik, ədalətli və hərtərəfli araşdırılacaq. Müraciətlərin araşdırılmasına yoxlayıcı müəllimlərlə yanaşı, fənni tədris edən müəllimlər də cəlb ediləcək ki, bu da qiymətləndirilmənin obyektivliyini təmin edir. Həmçinin sessiya müddətində universitetin Elmi kitabxanasında tələbələrin dərsliklər və dərs vəsaitləri ilə təmin olunması üçün lazımi şərait yaradılıb. Bütün bunlarla yanaşı, universitetin rektoru Rüfət Əzizov şəxsən özü imtahan prosesini müşahidə edir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır.

THE EXAMINATION SESSION OF THE AUTUMN SEMESTER HAS STARTED AT SSU
The exam session of the fall semester of the 2023-2024 academic year has started at Sumgayit State University on January 7.
According to the order signed by the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Mr. Emin Amrullayev, on the organization and holding of the examination session of the autumn semester of the academic year 2023-2024 in higher and secondary educational institutions, the exam session of the autumn semester of the academic year 2023-2024 will be held from December 29. And will continue. In the order, transparency and objectivity in the assessment of students" knowledge, conducting the examination session based on existing normative documents, establishing examination headquarters in educational institutions, promptly investigating every complaint received in these headquarters and taking necessary measures were reflected in the order. Rector of SSU Rufat Azizov signed the relevant order regarding the implementation of this order. According to the order, the Examination Headquarters and the Appeals Commission were organized in order to provide operational control over the course of the exams and transparency in the assessment of students" knowledge. The headquarters will be chaired by associate professor Elshad Abdullayev, vice-rector for Science and Innovations, and the commission will be chaired by Rector's advisor, doctor of philosophy in pedagogy, associate professor Konul Abasli.
Exams in SSU will be held in 2 shifts. In order to conduct the exams transparently and objectively, within the framework of the law, specific tasks have been set before the faculty deans and department heads. Students" appeals to the Examination Headquarters and the Appeals Commission will be investigated flexibly, fairly and comprehensively. In addition to examining teachers, teachers teaching the subject will also be involved in the examination of applications, which ensures the objectivity of the assessment. Also, during the session, necessary conditions were created in the scientific library of the university to provide students with textbooks and study materials. In addition to all this, the rector of the university, Rufat Azizov, personally observes the examination process and is interested in the attitude of the students to the course of the examinations.