SDU-nun iki fakültəsinə yeni dekanlar seçilib
SDU-nun Filologiya, həmçinin Kimya və biologiya fakültələrində Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin “Ali təhsil müəssisələrində kafedra müdiri, dekan və dekan müavini vəzifələrinin tutulması Qaydaları”na uyğun olaraq, fakültə əməkdaşlarının ümumi yığıncağında dekan seçkisi keçirildi.
Filologiya fakültəsinə SDU-nun məzunu, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, Strateji İnkişaf Mərkəzinin direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Günel Paşayeva, Kimya və biologiya fakültəsinə isə Botanika İnstitutunun “Ali bitkilərin sistematikası və coğrafiyası” laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Səlimov seçilmişdir.
Paşayeva Günel Baxşeyiş qızı Sumqayıt şəhərində anadan olmuşdur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin bakalavr və magistratura pilləsini fərqlənmə ilə bitirmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 23 iyun 2017-ci il tarixli (protokol N17-k) qərarı ilə Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 16.12.2022-ci il tarixli qərarı ilə Elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə Filologiya elm sahəsinin Azərbaycan dili ixtisası üzrə dosent elmi adı almışdır. Mütəmadi olaraq Respublika və Beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak edir, müxtəlif ölkələrdə məqalələri nəşr olunur. 1 dərs vəsaiti, 1 monoqrafiya, 5 fənn proqramı, 40-a yaxın elmi məqalə və tezis müəllifidir.
Səlimov Rəşad Allahverdi oğlu Lerik rayonunda anadan olmuşdur. Gəncə Dövlət Universitetinin Biologiya və kimya fakültəsinin bakalavr və magistratura pilləsini fərqlənmə ilə bitirmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 31 may 2010-cu il tarixli qərarı ilə Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 27 may 2016-ci il tarixli qərarı ilə Biologiya ixtisası üzrə dosent elmi adı almışdır.
Rəşad Səlimov 2010-cu ildən bu günə qədər Xəzər Universiteti, BMU, BDU SABAH qruplarında Biologiya müəllimliyi və həmçinin 2017-ci ildən etibarən AMEA Botanika İnstitutunun magistraturasında Botanika ixtisası üzrə müxtəlif fənnləri tədris etmişdir. 2016-2019-cu illər üzrə IPBES Qlobal Qiymətləndirmə üzrə aparıcı ekspert, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Startegiya” üzrə işçi qrupunun üzvü olmuşdur. 2015-ci ildən Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasının Azərbaycan üzrə ölkə koordinatoru, 2016-cı ildən isə Dünya Florası Onlayn Konsorsiumunun Taksonomik işçi qrupunun üzvüdür. Hazırda Almaniyanın Berlin Azad Universiteti Berlin Botanika Bağı və Botanika Muzeyində (Freie Universıtät Berlin and BGBM) birgə elmi tədqiqatlarını davam etdirir. Ümumilikdə 80-dən çox elmi əsəri (o cümlədən 3 kitab, 1 kitab fəsli, 6 dərslik, 47 məqalə və 37 tezis) çap edilmişdir. Environment and Ecology Research (Ətraf mühit və ekoloji tədqiqatlar) beynəlxalq jurnalının rəyçisidir. 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə fənn olimpiadalarının keçirilməsində və şagirdlərin hazırlığı sahəsində xüsusi nailiyyətlərə görə Tərəqqi medalı ilə təltif olunmuşdur.

Home | News | NEW DEANS WERE ELECTED TO TWO FACULTIES OF SSU
In the faculty of Philology, Chemistry and biology of SSU, in accordance with the "Rules for holding the positions of head of department, dean and deputy dean in higher education institutions" of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the election of deans was held at the general meeting of faculty employees.
Gunel Pashayeva, a graduate of SSU, associate professor of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, director of the Strategic Development Center, PhD in philology was elected to the  faculty of Philology  and associate professor Rashad Salimov  head of the "Systematics and geography of higher plants" laboratory of the Institute of Botany, PhD in biology was elected to the faculty of Chemistry and biology.
Pashayeva Gunel Bakhsheyish  gizi was born in the city of Sumgait. She graduated with honors from the Philology faculty of Sumgayit State University at the  bachelor's and master's degree. According to the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated June 23, 2017 (protocol N17-k), the scientific degree of PhD in philology, according to the decision dated 16.12.2022,  for the scientific-pedagogical activity in the specialty of the field of Philology in the Azerbaijani language received the academic title of docent. She regularly participates in national and international scientific conferences, her articles are published in different countries. She is the author of 1 textbook, 1 monograph, 5 subject programs, about 40 scientific articles and theses.
Salimov Rashad Allahverdi was born in Lerik district.He graduated with honors from Ganja State University, faculty of Biology and chemistry at the  bachelor's and master's degree . By the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan on May 31, 2010, he received the scientific title of PhD. in biology, and by the decision of May 27, 2016, he received the academic title of associate professor in Biology.
From 2010 to the present, Rashad Salimov has been teaching Biology in Khazar University, BEU, BSU SABAH groups, and since 2017, he has taught various subjects in Botany at the master's degree of ANAS Botany Institute. He was a leading expert on IPBES Global Assessment for 2016-2019, a member of the working group on "National Strategy for 2017-2020 on the protection and sustainable use of biological diversity in the Republic of Azerbaijan". Since 2015, he has been the country coordinator of the International Biology Olympiad for Azerbaijan, and since 2016,  and a member of the Taxonomic Working Group of the World Flora Online Consortium. Currently, he continues joint scientific research   with  Free University of Berlin, Germany , Berlin Botanical Garden and Botanical Museum. In total, more than 80 scientific works (including 3 books, 1 book chapter, 6 textbooks, 47 articles and 37 theses) were published. He is a reviewer of the international journal Environment and Ecology Research. In 2022, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the Tereggi medal for special achievements in the field of subject Olympiads and student training.