Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun məzunu Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili alacaq
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Yanvar 2024 16:07
SDU-nun məzunu Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili alacaq
Hər bir ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı insan kapitalının inkişaf səviyyəsindən asılıdır. Bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı insan kapitalının formalaşdırılması mühüm önəm daşıyır. Hal-hazırda gənclərin xaricdə doktorantura səviyyəsi üzrə yerli ali təhsil və elm müəssisələrinə peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması dövlətin əsas hədəflərindən biridir. Bu məqsədlə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” qəbul edilib. Bu günlərdə 2023-cü il üçün sözügedən proqram çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsilinə dair son sənəd qəbulu üzrə proqram iştirakçısı adını qazanmış namizədlərin siyahısı təsdiq olundu. Sevindirici haldır ki, 2023-cü ildə müvafiq beynəlxalq reytinq sistemlərində “universitetlər üzrə top 500”də yer alan xarici ali təhsil müəssisələrində “2019-2023 Dövlət Proqramı” çərçivəsində doktorantura səviyyəsində “Təbiət” ixtisas istiqaməti üzrə təhsil alacaq gənclərdən biri də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin məzunu Toğrul Sadıxovdur. O, magistr təhsilini Türkiyənin İstanbul Universitetinin Molekulyar biologiya və genetika ixtisası üzrə alıb.
Qeyd edək ki, Toğrul Sadıxov həmçinin doktorantura səviyyəsi üzrə Dövlət Proqramı təqaüdçüsü adını qazanıb.

A GRADUATE OF SSU WILL RECEIVE DOCTORAL STUDIES ABROAD WITHIN THE FRAMEWORK OF THE STATE PROGRAM
The socio-economic development of each country depends on the level of development of human capital. In this direction, the formation of highly qualified human capital is of great importance. Currently, one of the main goals of the state is to train young people to become professional specialists for local higher education and science institutions at the doctorate level abroad. For this purpose, the "State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for the years 2019-2023" was adopted by the relevant Decree of President Ilham Aliyev. Recently, the list of candidates who won the title of program participant for receiving the last document on doctoral studies abroad within the program for 2023 was approved. It is gratifying that in 2023, one of the young people who will study in the field of "Nature" specialization at the doctoral level in foreign higher education institutions that are in the "top 500 universities" in the relevant international rating systems within the framework of the "2019-2023 State Program" is, Togrul Sadikhov - a graduate of the faculty of Chemistry and biology of SSU. He received his master's degree in molecular biology and genetics from Istanbul University, Turkey.
It should be noted that Togrul Sadikhov was also awarded the title of State Program scholarship holder for doctoral studies.