Yerləşdirilmə tarixi : 18 Yanvar 2024 15:46
Elmi Şuranın sədri rektor dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək şura üzvlərini salamladı və iclası açıq elan etdi. Qarşıda duran əsas vəzifələr, eləcə də payız semestrinin imtahan sessiyasının gedişatı, 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi, 7 fevral 2024-cü il tarixdə keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkilərinə hazırlıq və digər vacib məsələlərin müzakirə ediləcəyini diqqətə çatdırdı. Həmçinin dünən gecə saatlarında Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin yataqxanasında baş verən yanğından danışdı. Qeyd etdi ki, universitetdə təhlükəsizlik qaydaları və yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzində saxlanılmalı, ayıq-sayıq olmalı, eyni zamanda Tələbə evində təlimatlandırıcı tədbirlər keçirilməlidir.
SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi (ATİAHİ RK) tərəfindən “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil olunmuş ali təhsil müəssisələrinin işçiləri arasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Spartakiadada qalib olan əməkdaşlar haqqında məlumat verdi və onlara diplomları təqdim etdi.
2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının gedişi barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev və Rektorun müşaviri, dosent Könül Abaslı çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası SDU üzrə rektorun 01.12.2023-cü il tarixli R-54/1 nömrəli əmrinə uyğun keçirilir. İmtahan sessiyası ərzində imtahan vərəqlərinin yoxlanılması və qiymətləndirilməsi prosesində obyektivlik, ədalətlilik və tələbəyönümlülük prinsiplərinin gözlənilməsinin fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və fənn müəllimlərinə tapşırıldığı diqqətə çatdırıldı.
Layihələrin idarə olunması şöbəsinin yaradılması və şöbənin ştat vahidləri barədə Rektorun müşaviri, dosent Könül Abaslı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Akkreditasiya Komissiyasının irəli sürdüyü indikatorlarda universitetin beynəlxalq layihələrdə iştirakı və beynəlxalq layihələrin hazırlanması qarşıya məqsəd kimi qoyulmuşdur. Bu həmçinin SDU-nun Qlobal Reytinqdə irəliləməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ona görə də layihələrin idarə olunması şöbəsinin yaradılması məqsədəuyğun olardı.
7 fevral 2024-cü il tarixdə keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkiləri barədə məlumat verən Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr
üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov və Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov seçkilərə hazırlıq proseslərindən danışdılar.
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələr barədə rektor dosent Rüfət Əzizov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, respublikamızın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair milli prioritetlərindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilməsi ilə əlaqədar olaraq universitetimizdə də müvafiq işlərin həyata keçirilməasi sürətləndirilsin. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası –COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nüminəsidir.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilmiş genişmiqyaslı Tədbirlər planının hazırlanması məqsədi ilə müvafiq təkliflərin verilməsi struktur rəhbərlərinə tapşırılsın. Bununla yanaşı, Sumqayıt şəhərində çoxlu sayda sənaye müəssisələrinin mövcud olması, həmçinin iqlim dəyişikliyi sayəsində müəyyən problemlərin yaranması ilə əlaqədar olaraq, keçirəcəyimiz tədbirlərin mükəmməl olmasının, elmi əsaslara söykənməsinin və innovativ xarakterli olmasının təmin edilməsi struktur rəhbərlərinə, həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” mövzusunun SDU-nun elmi istiqamətinə yaxın olması ilə əlaqədar magistr dissertasiyalarının mövzularının təyinində nəzərə alınması uyğun fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırılsın.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, Elmi Şuraya daxil olan 5 adda vəsaitdən 1 dərs vəsait, 1 monoqrafiya və 3 fənn proqramıdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi və iclas müxtəlif məsələlərin müzakirəsi ilə başa çatdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 18 January 2024 15:46
The chairman of the Scientific Council, rector, docent Rufat Azizov, made a speech, greeted the members of the council and declared the meeting open. He pointed out that the main tasks ahead, as well as the progress of the exam session of the autumn semester, the declaration of 2024 as the ‘Year of Solidarity for the Green World’, preparations for the early presidential elections to be held on February 7, 2024, and other important issues will be discussed. He also spoke about the fire that happened in the dormitory of the Sumgait State Technical College operating under the Sumgait State University last night. He noted that security regulations and fire safety measures should be constantly focused and vigilant at the university, and at the same time instructional measures should be held in the Student House.
SSU vice-rector for Social issues and public relations associate professor Elmar Khalilov gave information about the winners of the Spartakiad dedicated to the 100th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, among the employees of higher education institutions organized by the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Education Workers within the framework of the ‘Year of Heydar Aliyev’ and presented them with diplomas.
Associate professor Elshad Abdullayev, vice rector for Science and innovations, and associate professor Konul Abasli, rector"s advisor, spoke about the process of the examination session of the autumn semester of the 2023/2024 academic year. They informed that the examination session of the autumn semester of the academic year 2023/2024 is held in accordance with the order of the rector of SSU dated 01.12.2023 No. R-54/1. During the examination session, it was brought to attention that the expectation of the principles of objectivity, fairness and student-orientation in the process of examination and evaluation of examination papers was entrusted to the faculty deans, department heads and subject teachers.
Associate professor Konul Abasli, rector"s advisor, informed about the establishment of the project management department and staff units of the department. She noted that in the indicators put forward by the Accreditation Commission, the participation of the university in international projects and the preparation of international projects were set as goals. This is also important for SSU"s progress in the Global Ranking. Therefore, it would be appropriate to establish a project management department.
​Elmar Khalilov, vice-rector for social issues and public relations, and Nofal Ahmadov, head of the personnel department, who informed about the extraordinary presidential elections to be held on February 7, 2024, spoke about the processes of preparation for the elections.
Rector docent Rufat Azizov spoke about the tasks ahead in connection with the declaration of 2024 as the ‘Year of Solidarity for the Green World’. The 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - the unanimous decision to hold a prestigious event such as COP29 in Azerbaijan is a sign of great respect and trust for Azerbaijan by the international community, as well as for our country"s national, regional and global environmental protection, climate is a clear example of appreciation of his contribution to the prevention of changes.
For the purpose of preparing a large-scale Action plan dedicated to the "Year of Solidarity for the Green World", the heads of the structure should be tasked with making relevant proposals.
Academic secretary professor Mukhtar Samadov gave a speech on granting publication rights to educational materials. He said that out of 5 materials included in the Scientific Council, 1 is a textbook, 1 monograph and 3 subject programs.
After the discussions, publishing the teaching materials were allowed  and the meeting ended with the discussion of various issues.